Ordu
DOLAR18.5828
EURO18.3781
ALTIN1020.8
reader

FINDIKTA ÜRETİM ZENGİNİ GELİR FAKİRİYİZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIKTA ÜRETİM ZENGİNİ GELİR FAKİRİYİZ
Abone ol
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Mustafa  Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya’da Fındığa Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada fındığı sanayi ürünü olarak da değerlendirmek ve kalitesini artırmak gerektiği üzerinde durdu.​

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı’nın ev sahipliğinde Sakarya İncipark’da açık havada düzenlenen Fındığa Değer Katanlar Ödül Töreni TOBB Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Ulusal Fındık Konseyi ve Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, TMO Başkanı Ahmet Güldal, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

FINDIK NİMET AMA…

 

Tören’de bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, fındığın Türkiye'nin en stratejik ve değerli tarım ürünlerinin başında geldiğini vurguladı. Fındığı ‘adeta toprakta yetişen altın’ ifadesiyle değerlendiren Hisarcıklıoğlu “Hiçbir ithal girdisi yok, tamamen yerli ve milli. İhracat gelirinin tümü, ülkemizde kaldığından ayrıca çok değerli. Her sene 2 milyar dolar civarında döviz kazandırıyor. 600 bin aileye ekmek oluyor. Toprağı koruyor, güzelleştiriyor. O yüzden fındık hakikaten buraya bereket getiren bir ürün. Allah’ın bizlere bahşettiği bu nimetin değerini bilmeli, korumalı ve geliştirmeliyiz” diye konuştu.

 

 

İŞLEMEDEN SATIYORUZ

 

Tüm değerine rağmen ne yazık ki fındığı gereği gibi değerlendiremediklerinden söz eden Hisarcıklıoğlu, “Fındıkta üretim zengini, gelir fakiriyiz. Yaklaşık 120 ülkeye fındık ihraç ediyoruz. Ama ihracatın ancak yüzde 40’ı işlenmiş fındık şeklinde. Yani ürünümüzün çoğunu hammadde olarak dışarı gönderiyoruz. Fındığı çerezlik değil sanayi ürünü olarak da değerlendirmeliyiz” dedi.

 

 

FINDIKTA VERİM ARTMALI

 

Fındık üretiminde verimi artırmanın şart olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bunu artırdığımızda, çok daha büyük bereketini göreceğiz. Bunun için önce fındığın kalitesini artırmak lazım. Alanları ıslah edip, yaşlı bahçeleri yenilememiz lazım. Bakımına-budamasına daha çok özen göstermemiz lazım. Böylece, ihracat gelirini ikiye katlar, 5 milyar dolara çıkarabiliriz. TOBB olarak, Ticaret Borsalarımızla birlikte, fındığa değer katmak üzere, lisanslı depoların artması için çalışıyoruz. Öte yandan, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nı da kurduk. Giresun’da, Giresun Ticaret Borsamız, Düzce Ticaret Borsamız ve Rize Ticaret Borsamız ile birlikte, ülkemizin ilk Fındık Lisanslı Deposunu faaliyete geçirdik. Böylelikle hem üretici, hem tüccar, hem de sanayici kazanacak. Öte taraftan Ticaret Borsalarımız da, fındıktan daha çok kazanmamıza yönelik projeler hayata geçirmekte. Örnek bahçeler kurmakta, üreticiye fidan dağıtmakta. Fındıkta verimi ve kaliteyi artıracak çalışmalar yapmakta. Bunları da memnuniyetle takip ediyor ve kendilerini kutluyorum.”

 

DÜNYA FINDIK HAFTASI

Dünya Fındık Haftası Sakarya’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında Sakarya’da Lisanslı Depo açıldı. Sakarya Ticaret Borsasının (STB) girişimleriyle Erenler’de 82 dönümlük araziye inşa edilen 25 bin 800 ton kapasiteli lisanslı deponun başta fındık olmak üzere çeşitli ürünler için kullanılacağı ifade edildi. Daha önce de Giresun’da lisanslı depo açılmıştı. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SAĞRA’DAN YENİ ÜRÜN: GOL ÇITIRÖnceki Haber

SAĞRA’DAN YENİ ÜRÜN: GOL ÇITIR

YETMEZ AMA EVETSonraki Haber

YETMEZ AMA EVET

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar