Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

FINDIKTA YABANCI TEKELİN SÖMÜRÜ DÜZENİ HAKİM 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIKTA YABANCI TEKELİN SÖMÜRÜ DÜZENİ HAKİM 
Abone ol
Üretici birlikleri temsilcileriyle yerli fındık sanayicileri ilk kez birlikte yabancı tekelden şikayet etti. Tekelin fındığa yüzde 70 oranında hakim olduğunu ifade eden üretici birlikleri temsilcileriyle yerli fındık sanayicileri, “Uluslar arası tekel piyasada istediği gibi at oynatıyor alımı-satımı, fiyatı belirliyor. Devlet bu işleri düzenlemeli.” dediler.

Üretici Birlikleri ve Yerli Sanayicinin Ortak Feryad

YABANCILARIN KABUKLU FINDIK İZNİ KALDIRILMALI

Yürür Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Yürür: Türkiye de 2 milyon doların üzerinde fındık ticaretine sahip. Bu ticaretin yüzde 70’ini de yabancılar yapıyor. Bu yabancılar da dev. Bunlar kabuklu fındık alıyor. Bunlara devlet izin vermiş. Sen git köylüden kabuklu fındık al demiş. Buna ruhsat verilmeseydi içerdeki rekabet fındığı bir yere taşıyacaktı. Fiyat olarak da bir yere taşıyacaktı. Devlet ya yerli sanayiyi kapatsın ya da yabancı firmaların kabuklu fındık alımına izin vermesin. Gelsin adam Türkiye’de çikolata fabrikası yapsın kimse itiraz etmiyor. Sorun kabuklu fındık almasında.

 

 

YERLİ SANAYİCİNİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR

 

Aysan Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın: Yabancı firmalarla rekabette sorun tabii ki yaşanıyor. Yerli sanayicilerin desteklenmesi gerekir. Fındık sanayicisinin kümelenmesi gerekir. Hepi topu Türkiye 800 milyon kilo fındık üretmekte bunun da 400 milyon kilosu kabuktur. Geriye kalıyor 400 milyon kilo iç fındık. Eğer 400 milyon kilo iç fındığı dünyaya pazarlayamıyorsak biraz da bizim şapkamızı önümüze koyup acaba ne yapmamız gerekir diye düşünmemiz gerekir. Bu konuda devletin yapması gereken de sanayicisinin elinden tutup ülke ülke gezdirmektir.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAREKETE GEÇMELİ  

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Türkiye Cumhuriyeti’nin tekele teslim olmaması gerek. Onlar biri iki değil 50 yıllık plan yapıyor.  Fındıkta milli bir politika oluşturulmalı. Karadeniz’de Ordu , Giresun ve Trabzon’un bir kısmı fındığa mahkum. Eğer fındık olmaz ise burada toprak da durmaz denize akar. Fındık ekonomik çeşitliliği oldukça dar olan bölgeye refah da sunulabilecek bir üründür. Devletin senelere sari olarak milli politika yaparak bu sene konuştuğumuz şeyleri hiç konuşmadığımız bir ortamı oluşturması gerekiyor.

 

TEKELİN KAPİTÜLASYONLARI SONLANDIRILMALI 

 

 

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel: Türk fındığı üzerindeki yabancı kartelin baskısı ve hakimiyeti dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Artık sadece Türk çiftçisini değil Türk sanayisini de boğazlamaktadır. Az sayıda kalan yerli sanayimizin de bu güçlü finansman ve piyasa hakimiyeti karşısında rekabet etme şansı yoktur.  Bu kartel yerli firmalarımızın yurtiçi ve yurtdışı pazarını da bilerek kapatmaktadır. Durum Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi'nde olduğu gibidir. Bütün yerli sanayisi dağıtılmış, bütün tarlalarına girilmiş, memleketin her tarafı bilfiil işgal edilmiş durumundadır.

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
23. DİLEK YILDIZI DA UÇTUÖnceki Haber

23. DİLEK YILDIZI DA UÇTU

54. MEKANİZE TUGAY KOMUTANLIĞI TARAFINDAN BİNA İŞLERİ YAPTIRILACAKTIRSonraki Haber

54. MEKANİZE TUGAY KOMUTANLIĞI TARAFINDA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar