Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
reader

FINDIKTAKİ BU SOYGUNA DEVLETİMİZ SEYİRCİ KALMAMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIKTAKİ BU SOYGUNA DEVLETİMİZ SEYİRCİ KALMAMALI
Abone ol
Fındıkta TMO taban fiyatının 26,50 TL açıklanmasına rağmen serbest piyasanın bunu 3 TL altında 23,50 TL’den fındık almasına olan tepkiler artarak sürüyor. Haksız kazanç olduğunu savunan ziraat odaları Rekabet Kurumu’nun incelme yapmasını istiyor.     

TABAN FİYATI İTALYA DEĞİL TÜRKİYE AÇIKLAMALI

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Şu anki oluşan fiyatlara göre buna serbest piyasa demek mümkün değil. Bu durum Rekabet Kurumu’nun dikkatinden kaçmamalı. Cumhurbaşkanımız 26,50 TL diye taban fiyat açıklıyor ama bunun altında hatta çok çok altında serbest piyasa rakam açıklıyor. Türkiye’de taban fiyat açıklayacak tek kurum Türkiye Cumhuriyetinin yetkilileri olmalıdır. Tekel konumundaki İtalyan firma taban fiyat açıklamamalıdır. Acilen bu duruma müdahale şarttır. Ayrıca iki kez yapılan rekolte çalışmasının sonucu açıklanmalıdır. Borsaların da bu duruma sessiz kalması manidardır. Bu da incelenmelidir.                

BU VURGUNDUR VE BUNA MÜDAHALE ŞARTTIR

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu: Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 27 lira olarak açıklanan fındık taban fiyatı tekelci firma tarafından yok sayıldı. Serbest piyasada fındık ticareti yapılmayacak diye bir tavrımız yok. Ancak devletin 26.50 lira fındık taban fiyatı açıkladığı bir ürünün fiyatını kiloda 3 lira daha ucuza alınmak istenilmesine ve bu fiyat üzerinden piyasa oluşturulmasına şiddetle karşıyız. Yapılmak istenilen serbest piyasada fındık fiyatını pazara arzın en hızlı olduğu dönemde 25 liraya sabitlemek, hatta hatta daha da aşağıya çekmektir. Bu vurgundur.  Bunu önleyecek olan önlemesi gereken devletimizin kurumlarıdır.

BU ÜRETİCİNİN ÇANAĞINA KAN DOĞRAMAKTIR

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman: Serbest piyasa fiyatları üreticiyi mağdur ediyor. Bir firmaya piyasa teslim edilmiş. Serbest piyasa da onun fiyatına göre şekil aldı. Bugünkü durum üreticinin çanağına kan doğramaktır. Bu fındık bahçelerine kan doğramaktır. Bunun başka bir izahı yoktur. Üretici tek bir firmaya terk edilmemelidir. Rekabet Kurumu’nun serbest piyasa fiyatlarını incelemesi gerekmektedir. Devletimizin bu duruma seyirci kalmaması gerekiyor. Ayrıca bu sene Türkiye rekoltesini açıklamayan Tarım Bakanlığı bunu acilen açıklamalıdır. Asla ve asla bu duruma sesiz kalınamaz ve kalınmamalıdır.                        


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FATSA KARPUZU GÖRÜCÜYE ÇIKTIÖnceki Haber

FATSA KARPUZU GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Bebek paketi satın alınacaktırSonraki Haber

Bebek paketi satın alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar