VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9592
EURO18.4186
ALTIN1035.9
reader

FINDIKTAKİ KAPİTÜLASYON DEĞERİNİ BULMASINI ÖNLÜYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIKTAKİ KAPİTÜLASYON DEĞERİNİ BULMASINI ÖNLÜYOR
Abone ol
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yıllardır Türk fındık piyasası üzerinde baskı oluşturarak, fındık fiyatlarıyla istediği gibi oynayan tekelci firmanın piyasayı bu yılda yönlendirmeye devam ettiğini bildirdi.

Karan yaptığı açıklamada, serbest piyasada 26 lira seviyelerinden 24.5 liraya gerileyen fındık fiyatlarını değerlendirdi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin taban fiyatıyla serbest piyasa arasında kilogramda 2.5 lira gibi bir makas oluştuğuna dikkat çeken Karan, bu durumdan üretici kadar kendi öz sermayesiyle ticaret yapan tüccarların da rahatsız olduğunu ifade etti.

FINDIKTA KAPİTÜLASYON VAR

Fındıkta göz göre kapitülasyon uyguladığının altını çizen Karan, “Yıllardır söylemekten ve ipliklerini pazara çıkartmaktan yorulmadığımız tekelci zihniyet her zamanki gibi piyasayı istediği gibi yönlendirebiliyor. Faiz oranlarının yüksek olması yerel manavların alımda elini zayıflatıyor ve manavlar kredi kullanamayınca kendi öz sermayeleri kadar mal çekebiliyor. Öz sermaye bitince de fiyatlar aşağıya çekiliyor.

TABAN FİYAT TAVAN FİYAT OLDU

Tekelci firma benim fiyatım bu benimle çalışmak isteyen varsa bana tabi olacak diyor ve otomatikman TMO’nun alım fiyatı taban değil tavan fiyat olmuş oluyor. Tekelci firmaya kapitülasyon (bir ülkede, yurttaşların zararına olarak, yabancılara verilen ayrıcalık hakları) verilerek Türk fındık üreticisine haksızlık edilmektedir. Tekelci firmaya verilen bu hak Türk fındık üreticisinin bağrına saplanan bir oktur.

ÜRETİCİ MALINDAN BIKMIŞ GİBİ

Üretici de sanki malından bıkmış gibi hemen ya ucuz, pahalı satıyor ya da emanete bırakıyor. Biz üretici olarak tekele sıfır maliyetli tonlarca ton fındık teslim ediyoruz ve otomatikman fiyatlar da aşağıya geliyor.

TMO ALIM MERKEZLERİNİ ARTIRMALI

Karan, TMO’nun yetersiz alım merkezi, üreticileri zora sokan kriterleri ve ağır olmasından kaynaklı ofise ise yeterli arzı sağlamadığını sözlerine ekledi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ANTALYA UÇUŞLARI BİTTİ İZMİR UÇUŞLARI SÜRÜYORÖnceki Haber

ANTALYA UÇUŞLARI BİTTİ İZMİR UÇUŞLARI SÜ...

PERŞEMBE’DE MY STORY (ALEVDE BURGER) KAFE AÇILDISonraki Haber

PERŞEMBE’DE MY STORY (ALEVDE BURGER) KAF...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar