Ordu
DOLAR15.883
EURO16.7709
ALTIN936.52
reader

FİSKOBİRLİK 2021’DE 7,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FİSKOBİRLİK 2021’DE 7,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPTI
Abone ol
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 2021 yılında 7,5 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını bildirdi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, planlamaları ve çalışmaları sayesinde ihracatta önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirtti. Geçen yıl 7,5 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını bildiren Bayraktar, "Bugünkü kur üzerinden değerlendirdiğimizde 100 milyon lirayı aşan bir rakam. Bu rakamın 5,5 milyon dolarını fındık ihracatından, kalan 2 milyon dolarlık kısmını ise nihai mamul, yani sürülebilir krema ihracatından elde etmiş bulunmaktayız." ifadelerini kullandı.

 

FİSKOBİRLİK 21. SIRADA

Bayraktar, fındık ihracatı yapan firmalar sıralamasında Birliğin 21. basamakta yer aldığını ancak bunu yeterli görmediklerini belirterek, 2022'de ihracat rakamlarını katlayarak artırmayı hedeflediklerini, planlama ve çalışmalarını bu doğrultuda yaptıklarını vurguladı.

 

HEDEF İHRACATTA BÜYÜMEK

Nihai mamul ihracatında büyümeyi amaçladıklarını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "Nihai mamul üretimi ve ihracatı bizim için büyük önem arz ediyor ancak üretim ve pazarlama faaliyetlerinde ayağımızı yere sağlam basarak ilerliyoruz. Bu kontrollü ilerleyişimiz sayesinde artan girdi maliyetlerine rağmen üretim ve pazarlama çalışmalarımızda şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Bunun yanı sıra ihracat faaliyetlerimizde de nihai mamul satışı bizler için büyük önem arz ediyor."

MARKALAŞMAK ÖNEMLİ

Global pazarda nihai mamul üretimi ve pazarlamasında markalaşmanın önemine dikkati çeken Bayraktar, şunları ifade etti: "Biz FİSKOBİRLİK gibi dünya fındık piyasasında hemen hemen herkesin tanıdığı ve saygı duyduğu bir markaya sahibiz. Bu, çok büyük bir avantaj ancak bunu daha ileriye taşımak için devletimizin ve ilgili bakanlıklarımızın da teşvik ve destekleri artırması gerek. Eğer bu sağlanabilirse dünyada fındık gibi katma değerli fındık mamulleri denildiğinde de akla ilk Türk markaları gelecektir. Bu sayede hem ihracat rakamları katlanacak hem de ülkemize önemli bir katma değer sağlayacaktır." AA

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ARALIKTA BİN 913, 2021’DE 11 BİN 25 KONUT SATILDI Önceki Haber

ARALIKTA BİN 913, 2021’DE 11 BİN 25 KONU...

2021’DE 4 BİN 700 KİLO BALIĞA EL KONULDUSonraki Haber

2021’DE 4 BİN 700 KİLO BALIĞA EL KONULDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar