Ordu
DOLAR15.5447
EURO16.2473
ALTIN907.37
reader

FİSKOBİRLİK’ten Sigorta Uyarısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FİSKOBİRLİK’ten Sigorta Uyarısı
Abone ol
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) tarafından tarım sigortası yaptırılması konusunda üreticilere uyarılarda bulunuldu.

FİSKOBİRLİK tarafından, 'Bitkisel Ürün Sigortası' için, üreticilerin gelir kaybı yaşamamaları adına geç kalmadan sigortalarını yaptırması gerektiği belirtilen açıklamada, “Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ısınmadan kaynaklı ani iklim değişiklikleri bölgemizde üretimi gerçekleştirilen başta fındık olmak üzere kivi, ceviz, çeltik, mısır, taze fasulye gibi ürünlerde zaman zaman verim ve kalite kaybı yaşanmaktadır. Fındık özelinde ise bölgesel olarak yaşanan ani sıcaklık değişimleri, ciddi zayiatlara neden olmakta. Bu nedenle üreticilerimizin geciktirmeden Bitkisel Ürün sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Bu noktada FİSKOBİRLİK Sigorta ve Aracılık Hizmetleri ve Birliğimize bağlı 50 kooperatifimiz üreticilerimizin hizmetindedir’’ denildi.

SON TARİH 28 ŞUBAT

Fındık ürünü için sigorta başvurularının 1 Kasım tarihinden itibaren başladığı belirtilen açıklamada, “Devlet Destekli Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında yer alan fındık mahsulü sigortası başvuruları 1 Kasım 2021 tarihinde başladı. Bölgemizde yer alan fındık üretim alanlarında değişen iklim koşulları nedeniyle dolu, don, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını risklerine karşı fındık üreticilerimizin gelir kaybına uğramasının önüne geçilecek. Üreticilerimizin yaptıracakları bitkisel ürün sigortalarında, poliçede belirtilen primin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacak, don olayı teminatında ise primin 2/3 devlet tarafından yatırılacak. Bu doğrultuda üreticilerimiz 28 Şubat 2022 tarihine kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.’ ifadelerini yer verildi.

AVANTAJLAR VAR

Açıklamada, fındık üreticileri tarafından, FİSKOBİRLİK Sigorta ve Aracılık Hizmetleri aracılığı ile yaptırılan ürün sigortalarında peşinat alınmayacağı, sigorta bedeli ve kalan prim tutarı ile birlikte en geç hasat sonunda tahsil edileceğine yer verilerek şu bilgiler paylaşıldı: “Ayrıca FİSKOBİRLİK ortağı olan ve Bitkisel Ürün Sigortasını, FİSKOBİRLİK Sigorta aracılığı ile yaptıran üreticilere de araç kaskosunda yüzde 25 indirim sağlanacak. Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında bölgemizde üretimi gerçekleştirilen başta fındık olmak üzere, Kivi, Çeltik, Fasulye, Çay, Mısır, Ağaç bazlı meyveler ve birçok ürünün yanı sıra, TARSİM kapsamında bulunan Sera Sigortası, Büyükbaş Hayvan Sigortası, Küçükbaş Hayvan Sigortası, Kümes Hayvanları Sigortası, Su Ürünleri Sigortası ve Arıcılık sigortası yapılabilecek. Ayrıca, sigorta yaptırmak isteyen üreticiler 2022 yılı Çiftçi Kayıt Sistemini yenilemeleri gerekmektedir.” İHA-

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK 34 TL’Yİ GÖRDÜÖnceki Haber

FINDIK 34 TL’Yİ GÖRDÜ

ALTIN MADENİ İÇİN DEDE TOPRAĞINI TERK EDECEKLERSonraki Haber

ALTIN MADENİ İÇİN DEDE TOPRAĞINI TERK ED...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar