Ordu
DOLAR9.8193
EURO11.4686
ALTIN566.07

FİYATI DÜŞEN TEK ÜRÜN FINDIK!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FİYATI DÜŞEN TEK ÜRÜN FINDIK!
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Fındık işleyen çikolata fabrikasında 400 çeşit gider kaleminin hepsi en az yüzde 25 zam görmüşken, fiyatı geri gelen tek girdi maddesi fındıktır.” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Adıgüzel şöyle konuştu: “ Fındık bu ülkenin 1 numaralı tarım ihracat kalemidir. Hükümetin fındık politikası tüm tarım politikasının göstergesidir, aynasıdır. Fındıkta Hükümetin Türkiye’yi getirdiği yer açıkça uluslararası bir soygun düzenidir. Çalınan çiftçinin alın teridir, çalınan Türk halkının  emeğidir. Fındıkta üst üste gelen olumsuz hava koşulları daha şimdiden yüzde 30-50 ürün kaybına neden olmuştur. Bu yıl rekoltenin az olacağı ve fındık fiyatının bu nedenle yükseleceği düşüncesi ile fındık düzenbazları zirai don olayının fındığa iyi geleceği yalanını bile utanmadan sıkılmadan milletin yüzüne baka baka söylemiştir.

 

 

GERİ GELEN TEK ÜRÜN FINDIK 

 

 

Diğer bir yalan ise fındıkta ihracatın düştüğü yalanı idi. Rakamlar burada bir yıl öncesine göre,1 ay geç başlayan ihracat ile aynı hatta daha iyi durumdadır. Fındığın masrafı, maliyeti fındık fiyatının çok çok üstündedir. Dolar ileri fındık geri gelmiştir. Sezon başında açıklanan fındık fiyatı dolar endeksli bugün 26.5 TL ile kilo başına 4 TL ileri gitmişken fındık fiyatı tersine 2 TL geri getirilmiştir. Fındık işleyen çikolata fabrikasında 400 çeşit gider kaleminin hepsi en az yüzde 25 zam görmüşken, fiyatı geri gelen tek girdi maddesi fındıktır.

 

 

FINDIKTA ZÜLÜM VAR

 

Fındık da fındık emekçisi de bu hükümetten zulüm görmektedir. Sadece fındık üreticisi değil, fındıkta yerli sanayicimiz de devlet kartel işbirliği ile boğazlanmaktadır. Fındıkta yabancı kartel büyük finansal gücü ile yerli sanayinin rekabet gücünü kırmakta, yerli sanayinin yurt dışı pazarlarına el altından  ucuz fındık vererek bu pazarları kapatmakta içerde de hükümetin açık desteği ile yerli sanayiyi de boğmaktadır. Tüm milli devletler tarım ürünlerini finansal ve kurumsal olarak desteklerken, kendi 1 numaralı tarım ürününde bilerek destek olmayıp açıkça ihanet eden tek ülke Türkiye’dir.

 

 

TEKELE KAPÜTÜLASYON VERİLDİ

 

TMO bile üreticiden ucuza fındık alıp ticaretini yapmakta, üreticinin üzerinden para kazanmakta, ama mesele destek olmaya gelince fındık sahipsiz bırakılmaktadır, es geçilmektedir. İhanetin boyutu o kadar büyüktür ki, fındık emekçisine verilmeyen destek, fındık fiyatına verilmeyen destek yabancı fındık karteline Düzce'de olduğu gibi yaklaşık 600 milyonluk devlet desteği ile çok daha açık bir ihanete evrilmiştir.

Genel ahval yüz sene önceki durumdan farklı değildir. Lozan anlaşması ile kaldırdığımız kapitülasyonlar bu yabancı fındık kartellerine yeniden verilmiştir. Siz bu millete bu vatana düşman mısınız?

 

TÜRKİYE’NİN Mİ İTALYA’NIN MI TARIM BAKANI

 

Yabancı kartel TMO, Rekabet kurulu bakanlıklar dahil devlet kurumlarından ihracatçı birliklerinden fındık bahçelerine kadar her yerde vardır.  

Bütün sanayisi dağıtılmış bütün tarlalarına girilmiş memleketin bütün fındık alanları işgal edilmiştir. Bütün bundan daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet delalet ve hatta hıyanet içindedir. Tarım bakanı, sen Türkiye Cumhuriyeti'nin tarım bakanı mısın, İtalya'nın tarım bakanı mı?

 

 

MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAK

 

Tarım bakanı ihanet içindedir. TMO ve Rekabet Kurulu ihanet içindedir

Yerli taşeronlar ihanet içindedir. Fındık emekçisine parmak sallayıp tehdit eden iktidar partisi il başkanları ihanet içindedir.

Olan bitene ses çıkarmayıp seyreden milletvekilleri ihanet içindedir. Balık baştan kokar. Bizzatihi Erdoğan  uluslararası fındık kartelinin destekleyicisi ve kollayıcısıdır. Ama 100 yıl önce olduğu gibi bu işbirlikçi ihanet şebekesinden de bu kan emicilerden de bu milleti ve makus talihini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DON ZARAR VERDİÖnceki Haber

DON ZARAR VERDİ

İSRAİL’İ YALNIZCA KINAMAK YETMEZSonraki Haber

İSRAİL’İ YALNIZCA KINAMAK YETMEZ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar