Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39

FİYATTA BİR KIRILMA BEKLİYORUM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FİYATTA BİR KIRILMA BEKLİYORUM
Abone ol
Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, “Nisan sonu ve Mayıs gibi fiyatlarda bir kırılma bekliyorum. Aşağı yönde de olabilir yukarı yönde de. TARSİM’e şu ana kadar 34 bin hasar ihbarı gelmiş. Bunun çoğunluğu Giresun’dan. Yani Giresun’da yüzde 30’a varan bir kayıp var.” dedi.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük fındık fiyatının oluşmasında etkili olan faktörleri değerlendirdi. Türk fındığının yüzde 85 oranında ihraç edilen bir ürün olduğuna dikkat çeken Hamza Bölük, bu nedenle döviz kurlarında meydana gelen hareketlenmelerin fındık fiyatını etkilemesinin doğal bir durum olduğunu belirtti. 

 

Bölük, “Fındık bir ihraç ürünü elbette ki dövizdeki hareketlilik fiyatı etkiler ancak bu birazda tarihle ilgili olabilir. Örneğin arzın fazla olduğu Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında fiyat çok değişmiyor. Alıcılar fiyatları geri çekmeye çalışırlar. Çünkü Türkiye’de satış yoğunluğu vardır. Ancak ikinci dönem Mart-Nisan gibi aylardaki döviz artışlarında genellikle satışlar bir miktar yapıldığı için ihracatçıların ellerini daha güçlü hale getirir.  O yüzden fiyatlar bir nebzede olsa toparlar. Nitekim 23,5 TL’den bugün 24 TL’ye kadar gelmemizin bu yatar. Arzda ve talepte bir değişiklik olmadı. Sadece dövizdeki hareketliliğin yansımasıdır.” dedi.

 

TALEPTE DARALMA OLUNCA FİYAT DÜŞER

Talepte daralma olunca dövizde hareketlilik olsa bile fiyatların geri çekileceğini yani düşeceğini savunan Bölük, “Şöyle söyleyeyim; fındık fiyatı sadece dövize bağlı olarak oluşmaz. Dövizdeki hareketlilik fiyat oluşumundaki etkenlerden sadece biridir. Avrupa veya başka ülkeler sattığımız fındıkları dövizle satıyoruz. Çoğunlukla dolar üzerinden satış yapıyoruz. Euro ile de satışımız var. Muhataplarımız TL’nin üzerindeki hareketliliği bizim kadar takip ediyorlar ve ona göre pozisyon belirliyorlar. Türkiye’de TL’nin değer kaybını anında bir önceki fiyata çekiyorlar. Döviz kuru üzerinden 10-20 cent anında fiyatı geri çekiyorlar.” ifadesini kullandı.

FİYATI ARZ VE TALEP DENGESİ BELİRLİYOR

Türkiye’de fındık fiyatının oluşmasında temel paritenin arz ve talep dengesi olduğunu vurgulayan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, “Yani fındık satışı az, talep eden çoksa fiyat yükselir. Talep az, satan çoksa fiyat düşer. Bu değişmeyen ekonominin temel kuralıdır. Dövizdeki hareketlilik fındık fiyatını belirgin bir şekilde etkilemez.” şeklinde konuştu.

BUGÜN ARZ DA AZ TALEP DE

 

Bugün arzın en az olduğu dönemin yaşandığını söyleyen Bölük, “Bugüne kadar bu şekilde bir durum görülmedi. Hem arz çok hem de buna bağlı olarak talep de çok az. Bu nedenle fiyatta bir değişim yaşanmadı. Arz fazla olsaydı, satıcı da fındığı fazla satsaydı inanın fındığı bu fiyatlarda tutmak mümkün olmazdı. Döviz ne kadar yükselse de fiyatlar düşerdi. Rekolte, arz ve talep, üretim ve tüketim dengesi fiyatı belirleyen ana unsurlardır. Bugün Dolar 8 TL fındık fiyatı 3 dolar. Sezon başında ise fındık 2,70 Dolar civarındaydı. Yani fındığı ayni fiyata alıp satıyoruz.” dedi.

YENİ SEZON FİYATINI REKOLTE BELİRLER

 

Gelecek sezon oluşacak rekoltenin bugün eldeki fındığın fiyatını da belirleyeceğini kaydeden Bölük, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Daldaki fındık için beklentiler olumlu ise yani gelecek yıl iyi bir rekolte beklenirse fiyatlar aşağı doğru döner. Çünkü alışlar iyice azalır. Ama daldaki fındık zarar gördüğü söylenir rekolte düşük olursa fiyatlar yükselir. Don oldu, döküldü yandı gibi. Sonuçta fındığın tabiat olayları ile alakalı yakından ilgisi var. Fındık Temmuz sonuna kadar harmana inene kadar daha çok vakalarla karşı karşıya kalabilir. Dökülme olabilir aşırı güneş nedeniyle randıman düşük olabilir. Rüzgardan etkilenebilir. Yine de Nisan ve Mayıs aylarında bir rekolte tahmini şekillenecektir. O zaman bu talebi ve fiyatı da değiştirecektir. Talebe bağlı olarak değişiklikler olabilir. Fiyat yukarı da çıkar aşağı da inebilir. Bir başka etkende şu anda elde bulunan fındık yeterli olmayabilir. O zaman dalda fındık çok bile olsa fiyat yine yükselebilir. Şu anda arz çok az. Yaza doğru talepte bir daralma olmazsa fiyatta yukarı doğru bir hareket olabilir. Tam tersi alıcılar daldaki fındığı çok görüp almaktan vazgeçip elde bulunan fındığı minimize ederek tüketme yoluna giderlerse fiyatlar aşağı doğru düşer. Yani fiyat tamamen arz ve talep ekseninde yukarı veya aşağı doğru şekillenir. Diğer bir unsur da üretici fındığına sahip çıkmalı.”

İHRACATTA GERİLEME VAR

Önceki sezona göre fındık ihracatında yüzde yirmilik bir gerileme olduğunu ileri süren Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük açıklamalarını şöyle tamamladı: “Pandemiden (salgın) dolayı yüzde 20’lik bir kayıp yaşıyoruz.  Geçen sezon Türkiye olarak 340 bin ton (680 bin ton kabuklu) fındık ihracatı gerçekleştirmişiz. Bu sezon da aynı oranda ihracat yapabilseydik bugün fındık fiyatı 30 TL ve üzerinde olurdu. Satılan fındığın yüzde 20’si elde kaldı. Ocak ayına kadar fındık zor satıldı. O yüzden bu yıl toplam 260 bin ton Kabuklu 520 bin ton) fındık ihracatı gerçekleşeceği beklentisi var. 100 bin ton da iç tüketimi sayarsak toplamda 620 bin ton fındık tüketilmiş demektir. Tarım Bakanlığı 685 bin ton rekolte tahmini yapmıştı. Buna göre üreticinin elinde 65 bin ton fındık daha var. Tabi rekolte doğru çıkarsa. Bunu yıl sonunda göreceğiz. Yine de Nisan sonu ve Mayıs gibi fiyatlarda bir kırılma bekliyorum. Aşağı yönde de olabilir yukarı yönde de. TARSİM’e şu ana kadar 34 bin hasar ihbarı gelmiş. Bunun çoğunluğu Giresun’dan. Yani Giresun’da yüzde 30’a varan bir kayıp var. Giresun ekonomisi için büyük kayıp.” Yeşilgiresun

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BU NE YAMAN ÇELİŞKİ!Önceki Haber

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ!

İHRACATÇILARDAN İHRACAT VE REKOLTE AÇIKLAMASISonraki Haber

İHRACATÇILARDAN İHRACAT VE REKOLTE AÇIKL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar