Ordu
DOLAR15.579
EURO16.26
ALTIN900.85
reader

FOSFORLU CEVRİYE SALONU DOLDURDU TAŞIRDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FOSFORLU CEVRİYE SALONU DOLDURDU TAŞIRDI
Abone ol
İsminden dolayı toplumun büyük kesimi tarafından erkek olarak bilinen döneminin en etkili romancılarından biri olan Suat Dervişin yazdığı, Tuncer Cücenoğlu'nun oyunlaştırdığı Fosforlu Cevriye, Ordulu sanatçılar tarafından sahneye konuldu.

Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyuna sanatseverlerin ilgisi yoğundu. Oyunun yönetmeni Ali Kemal Tandoğan, Fosforlu Cevriye oyununun toplumsal eşitsizliğe ayna tuttuğunu söyleyerek, ayrımcılığın, özellikle kadına bakışın dünyanın her yerinde sorunlu olduğunu, ama bizdeki sorunun daha derin olduğuna vurgu yaptı.

Tandoğan şu açıklamayı yaptı: ''Fosforlu Cevriye'nin yaşam koşulları analiz edilirse, günümüzde de dünyanın her yerinde az ya da çok benzer öykülerin olduğu görülür. Bu yüzden Fosforlu Cevriye evrensel bir eser ve her dönemi içinde barındırıyor. Temel olarak kadının dört duvar arasına hapsedildiği toplumlardaki sonuçları, dramları anlatıyor Fosforlu Cevriye. Kadını karar mekanizmalarından, sosyal yaşamdan soyutlayınca, ortaya hayatı elinden alınmış, itilmiş, horlanmış, istismara uğramış, aç kalmış on binlerce Fosforlu Cevriyeler çıkıyor. Biz bu temelden yola çıkarak, bu değeri az bilinen Suat Derviş'in romanına başlı kalarak daha çok egemen güç olan erkeklere bir mesaj vermek istedik. Dedik ki onlara, işte dünyayı getirdiğiniz yer burası. Burada insanlar, özellikle kadınlar boğuluyor. Artık önyargılarınızdan, şişirilmiş egolarınızdan arının, sorgulayın, dünyayı daha yaşanılabilir hale getirelim. Suat Derviş'inde zannımca vermek istediği mesaj buydu. Biz buna sadık kaldık.

VALİLİK SALON TAHSİS ETMELİ

Oyunumuzun ilk gösterimine gelince. Çok yoğun bir ilgi ile karşılaştık.  Başta Ordu Olay olmak üzere yerel basınımız bize destek verdi. Hem basınımıza, hem de sanatsever Ordu halkına şükranlarımızı sunuyoruz. Onların ilgisi var oldukça, benim yaşam biçimime dönüşen, onunla nefes aldığım, sosyal ilişkilerimin büyük bölümünü onun üzerinden geliştirdiğim tiyatroya devam edeceğim. Ordu'nun yüz yıllık tiyatro birikim ve geleneğini gelecek kuşaklara aktarmak için üzerime düşeni yapacağım. Fosforlu Cevriye oyununa çok emek verdik, imkansızlıklar içinde çalıştık. Mayıs ayında 2 defa sahneye çıkmayı hedefliyoruz.  Aslında turnelere de çıkmak isteriz, fakat bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Salon bulmak bile başlı başına bir sorun ve külfet. Yeri gelmişken söylemek isterim, Ordu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki küçük sahnenin birini valilik özel tiyatro yapan gruplara tahsis etmeli. Provalarımızı, oyunlarımızı orada oynayabiliriz.'' ORDU OLAY  


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘KEMİKLERİNE SAÇININ TELİNE DAHİ RAZIYIZ’Önceki Haber

‘KEMİKLERİNE SAÇININ TELİNE DAHİ RAZIYIZ...

KALP KRİZİNDEN VEFAT ETMİŞ Sonraki Haber

KALP KRİZİNDEN VEFAT ETMİŞ 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar