VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

GEÇ KALMA SAĞLIKLI KAL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GEÇ KALMA SAĞLIKLI KAL
Abone ol
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü nezdinde  Türkiye genelinde tüm il sağlık müdürlüğü personelleri tarafından kanserle mücadele çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Bu doğrultuda Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Perşembe İlçe Sağlık Müdürlüğü de pandemi dolayısıyla ara verilen çalışmalara yeniden ivme kazandırmak amaçlı kanser tarama çalışmalarına tüm mahallerde bir program doğrultusunda görevlendirilen personelleri ile başlangıç verdi.

Perşembe İlçe merkezi Belediye meydanında haftanın iki günü Pazartesi günleri stant açarak, Çarşamba ve Cuma günleri ise köy ve mahallelerde  “Geç Kalma Sağlıklı Kal, Kendinize Bir Fırsat Verin, Bağırsak Kanserine karşı  Bilinçli olun, Taramanızı yaptırın Sağlığınızı Koruyun “ sloganlarıyla  kanserle mücadele için hem müracaat alıyorlar hem de  bilgilendirme çalışmaları yapıyorlar.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Perşembe İlçe Sağlık Müdürü Doktor Muhammet Mazhar Orhan şöyle konuştu; Şu an biz KETEM’e bağlı kanser tarama hizmetleri veriyoruz. Bu kapsamda mamografi sinir taramaları yapıyoruz. Koloroktel kanser için gizli kan numunesi alıyoruz.  Bunun için mobil ekipler çarşamba ve cuma günü  merkezde sekiz ,  çevrede ise kırk altı mahalleye gidiyoruz.  Pazartesi günü de belediye meydanında  stant kurarak gelen vatandaşlarımıza bilgilendirme yapıyoruz. Biz bu çalışmalarımızı iki yıldır kovidin etkisinden dolayı filyasyona ağırlık verdiğimizden dolayı  yapamıyorduk o yüzden kanser taramaları arka planda kalmıştı. Şu an eski haline hatta eskisinde daha bir duruma getirmek için hummalı bir çalışma içindeyiz. Amacımız geçen iki yılı telafi etmek. Biz bu çalışmalarımıza şubat ayında başladık şimdi haziran ayındayız.  Mahalle mahalle programımız var hedef nüfuslarımız var onlar bitene kadar sürekli çalışacağız. Son beş yılda mamografi yaptırmamış, son iki yılda gayta gizli kan örneği vermemiş hastaları toplayıp bunların numunelerini belirli periyotlarda alıyoruz.

HAVUZ TAŞMASIN DİYE UĞRAŞIYORUZ 

Perşembe’de bizim nüfusumuz 35 bin dolayında. Bizim tekrarlanması gereken testimiz var  mamografi taramamızı iki yılda bir yapmamız gerekiyor.  Şu an 5143 kişininkini yapmamız gerekiyor. Bunu da biz ancak Altınordu’ya götürüp  80 ile 100 arasında yapabiliyoruz. Kanseri ile ilgili de sinir aldığımız 4366 hastamız var  bu da beş yılda bir yapılıyor. Bağırsak kanserleri için yapılan kontrolümüzde iki yılda bir oluyor. Bunda bekleyen ise sekiz bin hastamız var. Mesela bu ay biz 259 tane bağırsak kanseri taraması yapmışız, 29 tane servis taraması yapmışız, 84 de mamografi yapmışız.  Şu an bu rakamlar bizi çalışmalarımızın %30 veya %40’ı bunu çok fazla yükseltmemiz gerekiyor. İki yıldır biriken çok hastamız var. Şunu da biliyoruz ne kadar hızlı çalışırsak çalışalım arayı kapatamayacağız ama  bu hızla çalışmamızın sonucu bu iş bir iki yıl sürer. Çünkü süreler beş yılda bir olduğu için yine hastalar eklenecektir. Havuz dolmasın taşmasın diye bir an önce boşalsın diye çalışmalarımız başladık.”

ÖZEL HABER ARİF KALAFAT


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OSKİ, KORGAN’DA 18 MİLYON TL’LİK 14 PROJEYİ HİZMETE SUNDUÖnceki Haber

OSKİ, KORGAN’DA 18 MİLYON TL’LİK 14 PROJ...

ALMANYA BİLETİ 10 BİN TL Sonraki Haber

ALMANYA BİLETİ 10 BİN TL 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar