Ordu
DOLAR19.082
EURO20.539
ALTIN1210.9
NATURİMMUN

GERÇEK LAİKLİK VE DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEMİZDİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GERÇEK LAİKLİK VE DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEMİZDİR
Abone ol
Ordu’da düzenlenen "Seçim sürecinde laiklik ve demokrasi mücadelesinin önemi " başlıklı panelde konuşan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, "Cumhuriyet dönemi de dahil gerçek bir laiklik tesis edilemedi. Devlet kendi siyasetini oluşturmak amacıyla kullandı.” dedi.

Emek Partisi Ordu İl Örgütü tarafından yapılan panelde konuşan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emek Özgürlük İttifakı olarak seçim sürecini planlarken gerçek laiklik ve demokrasi mücadelesini kesintisiz sürdüreceklerini söyledi.

 

Cumartesi günü Belediye İş Sendikası Ordu Şubesi Toplantı Salonu'nda yapılan "Seçim sürecinde laiklik ve demokrasi mücadelesinin önemi " konulu panele CHP, Sol Parti, HDP, TKP, YSP, SYKP, Eğitim Sen, Tüm Köy Sen, Ordu Çevre Derneği, ADD temsilcileri de katıldı.

 

Açılış konuşmasında panele katılanlara teşekkür eden Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Poyraz, "Seçim süreci başladı. İlk hedefimiz tek adam yönetiminin sonlandırılmasıdır. Her şeyi seçime havale eden bir parti değiliz. İşçi ve emekçilerin örgütlü olarak geleceklerine sahip çıkması önceliklerimizden. Bu nedenle her alanda mücadelenin yükseltilmesi gerekiyor. Panelimizi de bu anlayışla gerçekleştiriyoruz." dedi.

 

DİN, SINIFLAR ARASI ÇELİŞKİYİ GİZLEMEK İÇİN KULLANILDI

 

Panelde seçim konusuna da değinen Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan şunları söyledi: "Cumhuriyet dönemi de dahil gerçek bir laiklik tesis edilemedi. Devlet kendi siyasetini oluşturmak amacıyla kullandı. Dinle devlet işleri birbirinden ayrılmadı. Türkiye'de burjuvazinin gereksinimine göre devletle din ilişkisi biçim aldı.  Özellikle de DP döneminde tarikatlar cemaatler örgütlenmesinin önü açıldı. Böylece siyasal gericilik daha da güçlendi. Cumhuriyetin başında başka, DP döneminde başka, 12 Eylülde başka biçimlerle karşılaştık. 12 Eylül sonrası Özal döneminde dini örgütlenme ve siyasi gericilik hızlandı. Günümüzdeki durum ortada. Din sınıflar arası çelişkinin üzerini örtmek için kullanıldı. Erdoğan da geçmişini Menderes ve Özal dönemine atıfta bulunarak anlatıyor. Ortadoğu'daki ilişkiler daha farklı boyutta gelişim göstermektedir." dedi.

 

DEVLET DİNDEN ELİNİ TAMAMEN ÇEKMELİ

 

Selma Gürkan, İslami sermaye gruplarının tarikatlar üzerinden geliştirildiği ve Gülen cemaatini örnek vererek tek adam rejiminin faşizmi inşa sürecinde dini kullandığını söyledi. "Laiklik, seküler ve muhafazakar kesim arasında bir mücadele alanı değildir. Bu oyuna gelmek, Erdoğan'ın işine yarar. Laiklik inananla, inanmayanın hakkının güvencesidir. Sosyalistler için din kavga alanı değildir. Demokrasi ve laiklik bir bütün. Devlet dinden elini tamamen çekmeli, tarikatların ekonomik kaynakları, siyasetle ve bürokrasiyle ilişkileri kesilmeli. Eğitim alanından el çektirilmelidir. Laiklik önemli bir kazanım.  Emek ve Özgürlük İttifak'ı olarak programımıza koyduk. Tüm kesimlerle bu konuda ortak mücadele etmek zorundayız. Ayrımcı anayasa değişikliğine HAYIR demek doğru. Bu konuda partilerin ortak iradesi önemli." dedi.

 

TEK ADAM REJİMİNE SON VERİLECEK

 

Tek adam iktidarına son vermek için görevlerimizin olduğunu biliyoruz diyerek, "Otoriter faşist rejimi inşası öncesi mücadeleyi büyütmek gerekir. Yalnızca seçimle yetinmemeliyiz. Seçim süreci bakımından Emek ve Özgürlük İttifakı olarak aday çıkaracağız ancak tek aday için kapıları kapatmıyoruz. " dedi. Konuklarının soru ve konuşmalarıyla panel sona erdi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İYİ PARTİ BİRİNCİ PARTİ ÇIKACAKÖnceki Haber

İYİ PARTİ BİRİNCİ PARTİ ÇIKACAK

ÇAYBAŞI BELEDİYE BAŞKANI İŞÇİNİN ALIN TERİNE GÖZ KOYMUŞTURSonraki Haber

ÇAYBAŞI BELEDİYE BAŞKANI İŞÇİNİN ALIN TE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar