Ordu
DOLAR16.1331
EURO17.3344
ALTIN967.15
reader

GIDANIN BAŞKENTİNDE ORDU DA TEMSİL EDİLDİ AMA…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GIDANIN BAŞKENTİNDE ORDU DA TEMSİL EDİLDİ AMA…
Abone ol
Almanya’da önceki gün açılan dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarı Anuga’da Türkiye 300’e yakın firmayla 97 ülke içinde dördüncü büyük katılımcı oldu. Pandemi dönemi sonrasının ilk fiziki fuarlarından Anuga, paralel olarak internet ortamında da gerçekleştiriliyor.

GÜRSEL KÖKSAL / KÖLN

Almanya’nın Köln kenti kısa bir süre önce gerçekleştirilen uluslararası gıda fuarı Anuga vesilesiyle beş günlüğüne dünyanın „gıda başkenti“ oldu. Yaklaşık 100 ülkeden 4600 gıda firmasının katıldığı fuarda Türkiye yine en büyük katılımcı ülkeler arasındaydı. Pandemi nedeniyle sıkı önlemler altında gerçekleştirilen fuara katılan 300’ye yakın Türk şirketi arasında Ordu’dan ‘‘Şenocak Fındık‘‘da yer aldı. Türkiye‘den diğer firmaların sergilediği ürünler arasında da fındık yer alıyordu, ancak dünyanın en çok fındık üretilen bölgesinin sektörün en önemli fuarında bir tek üreticiyle temsili şaşırtıcıydı.

Sağlıklı beslenme eğiliminin giderek daha da yaygınlaştığına, dolayısıyla fındığa ve fındık içeren gıda ürünlerine talebin daha artacağına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’nin dünya fındık üretimindeki eski konumuna getirilmesi için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğine işaret ediyorlar. Bilindiği gibi bir dönemler dünya fındık üretiminin yüzde 75-80’ini gerçekleştiren Türkiye’nin payı, rakip ülkelerdeki üretimin artması ve daha önemlisi Türkiye’deki verim düşüklüğü sonucu yüzde 65-70’lere geriledi. Bir yandan tarımda verimliliği artırmaya yönelik, üreticiden yana politikalarla üretimin artırılmasının, diğer yandan da Anuga gibi uluslararası gıda fuarlarının sağladığı platformları değerlendirerek, Türkiye fındığının üstün kalitesinin dünya pazarlarına daha iyi anlatan tanıtım atılımlarının önemi ortada. 

İçinde bulunduğumuz yılın itibarıyla 30 milyon dolarlık ihracatı hedefleyen Şenocak Fındık’ın bu açıdan üzerine düşeni yaptığı söylenebilir, çünkü firmanın üçüncü kuşak yöneticileri İsmet Yiğit ve Mert Şenocak, Köln’deki fuara 20 yıldır katıldıklannı söylüyorlar. Ancak burada asıl görev ihracatçı birliklerine ve yerel yönetimlere düşüyor. Bu arada bir de organik fındık üretimi konusu var. Fuara katılan bir firmanın temsilcisi de Türkiye pazarlarında yeterince organik fındık bulamadıkları için ithalat yapmak zorunda kaldıklarına dair şikayeti bu konunun önemini gösteriyor.

İKİ YILDA BİR DÜZENLENİYOR

Köln’de her iki yılda bir gerçekleştirilen Anuga ya da tam adıyla Allgemeine Nahrungs- und Genussmittel-Ausstellung (Genel Gıda ve Lezzet Ürünleri Sergisi), dünyanın en büyük gıda fuarı. Paris‘te düzenlenen Sial, Dubai‘de düzenlenen Gulfood’la birlikte gıda sektörünün üreticileriyle, pazarlama ve perakendecilerin buluştuğu, yeni ürünlerin sergilendiği, satış anlaşmalarının yapıldığı, siparişlerin verildiği, sektöre ve beslenmeye ilişkin gelişmelerin, sorunların ele alındığı en önemli platform. 

2019’da 100’ncü yılını kutlayan Anuga fuarına bu yıl koranavirüs pandemisinin neden olduğu sınırlamalar nedeniyle katılım düşük oldu. Ancak fuar yönetiminden yapılan açıklamaya göre beş gün boyunca yaklaşık 170 ülkeden 70 bin ziyaretçinin katılımıyla içinde bulunan zor koşullara rağmen yine de başarılı bir sonuç alındı. Tüm dünyadan ve Almanya’dan katılım gerilerken Türkiye’den katılım küçük bir farkla 2019’daki düzeyde kaldı. Böylece Türkiye. İtalya, Almanya ve İspanya’nın ardından 300’e yakın firmayla dördüncü büyük katılımcı ülke oldu. Pandemi nedeniyle daha önce Paris ve Dubai’de düzenlenmesi gereken gıda fuarlarının iptal edilmesi nedeniyle her zamankinden daha da fazla önemli olan fuara bu yıl  98 ülkeden 4600 gıda firması katıldı. 2019’daki fuara 106 ülkeden 7500 firma katılmış, Türkiye de 315 katılımcıyla beşinci ülke olmuştu. Fuara katılan firma sayısı neredeyse yarı yarıya azalırken, Türkiye’den katılımın neredeyse aynı düzeyinde kalması, tüm olumsuzluklara rağmen Türk gıda sektörünün dinamizminin göstergesi olarak değerlendiriliyor. 

Fiziki fuarın yanısıra dijital platform üzerinden de paralel olarak sanal fuar da (Anuga @home) gerçekleştirildi. Ancak birçok katılımcı özellikle pazarlama ve perakende şirketlerinin satın alma sorumluların üreticilerle bizzat buluşmasının, yeni ürünleri görebilmesinin çok önemli olduğunu savunuyor ve gelecekte daha da geliştirilecek olan dijital platformun fiziki fuarın yerini tutamayacağına işaret ediyorlar.

İTO’NUN ORGANİZASYONUYLA

Türkiye‘den firmalarının büyük bölümü Anuga’ya 1983 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) gerçekleştirdiği milli organizasyon kapsamında katılıyor. Bu yıl İTO’nun organizasyonuyla fuara katılan toplam 202 firmanın yanısıra, 88 firma da bireysel standıyla yer aldı. Üretimlerinin büyük bir bölümünü Türkiye’de gerçekleştiren, ağırlıkla et ve süt alanında olmak üzere Avrupa’da da Türk damak tadıyla üretim yapan çoğu Almanya merkezli Türk gıda firmalarının bağımsız standları da dikkate alınacak olursa, 300’ü aşkın standda binlerce kalem Türk gıda ürünü yaklaşık dünya pazarına görücü çıkmış oldu. 

İTO’nun organizasyonuyla fuara katılan firmaların standlarını Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya’yla birlikte ziyaret ederek, fuara katılım sertifikalarını teslim eden İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Türkiye’nin böylece dünya gıda liginde bir üst sıraya çıktığını, Türk gıda sektörünün günümüz ve geleceğin en güçlü adayı olduğunu bir kez daha ispatladığını vurguladı.

Türkiye’nin, gıda üretimi bakımından dünyada kendine yeten ülkelerden biri olma vasfını korumasının son derecede stratejik olduğuna vurgulayan Kuralay, "Gerek üretici ve gerekse tüketici enflasyonunda gıda ürünlerindeki artışların oldukça yüksek seviyelerde seyretmesi, tüm dünyada arz eksikliği sorununa da işaret ediyor. Tarımda büyüme potansiyelimiz çok yüksek.” değerlendirmesinde bulundu. Kuralay, salgın ile birlikte tarımın öneminin çok daha fazla arttığını ifade ederek, "Tarım ülkemizin bekası için en az sanayi kadar önemli. Tarımsal hasılamızı ve katma değeri daha da artırmalıyız" dedi.

ON FUAR BİR ARADA

On fuar bir arada“ başlığı altında düzenlenen Anuga fuarı, gıda sektörünün ana branşlarındaki katılımcı firmaları birarada topluyor.

Temel gıda ve gurme, dondurulmuş gıda, et mamülleri, taze ve soğutulmuş gıda, süt ve süt mamülleri, ekmek ve unlu mamuller, içecek, organik gıdalar, sıcak içecekler ve lezzet tasarımları başlığı altındaki bölümlerin yanısıra, bir de „Helal Market“ başlığı altındaki bölümde İslami usüllerde hazırlanan ürünlerin tanıtımı gerçekleştiririliyor.

Türk firmaları fuarın genel gıda (126 katılımcı), unlu mamuller (33), içecekler (17), dondurulmuş gıda (12), et ve et ürünleri (7), aşçılık ekipman ve teknolojileri (1), sıcak içecekler (4) ve organik gıda (2) salonlarında yerini aldı.

Salgın şartları gözetilerek, fuarın bu yılki ana teması "dönüşüm" olarak belirlenirken, fuarda "sürdürülebilir gıda, yeni trendler, yeni kongreler ve sağlık" öne çıkıyor.

HEDEF 30 MİLYON DOLARLIK FINDIK İHRACATI

Fuara Ordu’dan katılan Şenocak şirketi, Türkiye’nin ulusal katılımı bünyesindeki standlarında üçüncü kuşak yöneticiler İsmet Yiğit Şenocak ve kardeşi Mert Şenocak tarafından temsil ediliyor. Anuga’ya 20 yıldır katıldıklarını söyleyen İsmet Yiğit Şenocak, 1953 yılında kurulan şirketin günümüz üretiminin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini belirtti. 2019 ve 2020 yıllarında 25 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydeden Şenocak, pandemi dönemi belirsizliklerinin ardından pazarların yeniden açılmaya başladığa işaret ederek, bu yılki ihracatın öngördükleri gibi 30 milyon dolar hedefini yakalayacağınu belirtti.

DIŞARIDAN ORGANİK FINDIK İTHAL ETMEK ZORUNDA KALIYORUZ!

Anuga’nın organik gıdaya ayrılan salonunda Türkiye ulusal bölümünde yer alan iki şirketten biri Mom’s Natural Foods. Üç yıl önce ihracata başladıklarını belirten Dış Ticaret Müdürü Ümit Şenol, geçtiğimiz yıl 500 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti. Pandemi döneminde sağlıklı beslenme konusundaki duyarlılığın artttığını kaydeden Şenol, şirketin ürünlerinin yüzde 15’inin organik, yüzde 35’inin glutensiz olduğunu söyledi. „Bu süreçte iç piyasada ürünlerimize talep yükseldi. Atıştırmalıklar alanında ‚marketler lideri‘ olduk. Bu dönemde bazı yabancı markaları da Türkiye pazarından uzaklaştırdık“ diyen Şenol, temelleri 10 yıl önce atılan şirketin İstanbul’dan Gebze’ye taşınmasıyla üretim kapasitesinin arttığını belirtti. Türkiye’de organik ürün tarımının yetersiz kaldığını belirten Şenol, „Başlangıçta yüzde 100 Türkiye’den tedarik ettiğimiz hammadeyle üretime kararlıydık. Ancak maalesef Türkiye’de organik hammadde sıkıntısı çok büyük. Artık dışarıdan glutensiz yulaf, fındık, ceviz, badem almak zorunda kalıyoruz“ diye konuştu.

Usta Gıda yönetim kurulu üyeleri Miray Usta ve Ceyda Usta Ük ile Satış Müdürü Nur Sorgüç (soldan sağa)

"SADECE İHRACAT YAPIYORUZ“ Türkiye‘de kuru kayısı, incir ve üzün alanında iddialı aile şirketlerinden Usta Gıda, fuara her yıl olduğu yine aynı yerdeki bağımsız standıyla katıldı. 1933 yılında kurulan şirketin yönetimindeki üçüncü kuşak temsilcilerinden Ceyda Usta Ük, „Fuara bağımsız katılım bizim için daha verimli. Her fuarda aynı yerdeyiz. Buradaki komşularımız bile aynı. Burası dünyanın her yerinden müşterilerimizin büyük bir bölümüyle buluşmak, görüşmek için çok pratik“ dedi. İzmir ve Malatya‘daki fabrikalarda kuru kayısı, incir ve üzüm‘den çeşitli kesimler ve ambalajla çeşitlendirilen üretimin yüzde 100‘ünü ihraç ettiklerini belirten Usta Ük, Türkiye‘de ihracatta ilk 1000 firma içinde yer aldıklarını vurguladı.

HEDEF FINDIK İHRACATINI ARTIRMAK

Otomotivden inşaata çeşitli alanlarda faaliyet yürüten Samsun merkezli Erçal Grubu, Anuga’ya bünyesindeki fındık ürünlerini tanıtmak ve müşterileriyle ilişkileri sürdürmek üzere ikinci kez katıldı. Temelleri 1930’larda Samsun’da yine fındık ticaretiyle atılan aile şirketinin dördüncü kuşak temsilcilerinden Furkan ve Ahmet Erçal, son yıllarda fındık üretimi ve ihracatına ağırlık verdiklerini belirtti. Grubun fındık fabrikalarından bir Ordu’da.

Türkiye’nin ilk zeytinyağı markası da fuarda

Türkiye’nin ilk zeytinyağı markası Kristal de Anuga’da temsil edilen ürünlerden. Kristal Yağları Dış Ticaret Müdürü Öznur Oral, fuara bağımsız katılımı tercih ettiklerini söyledi. 1938 yılından bu yana zeytinyağı üretimiyle Türkiye’nin bu alandaki öncüleri arasında yer alan Kristal, aynı zamanda ambajlı ve markalı ilk zeytinyağı ihracatını gerçekleştiren şirket. Üç yıl önce İspanya’da da bir zeytinyağı fabrikası kuran Kristal, başta Kanada, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Çin ve Tayvan olmak üzere 25’ten fazla ülkeye zeytinyağı ihraç ediyor.

Başarılı kadın girişimciler

 Anuga gıda fuarındaki Türkiye ulusal katılımında yer alan şirketlerden Batır ve Talya Foods, „Yükselen Markalar“ projesinde seçilen en başarılı iki kadın girişimci tarafından kurulmuş.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi‘nin (BTM) kadın girişimciler ortak projesi „Yükselen Markalar“ın gıda kategorisindeki en iyilerinden Başak Duru’nun İstanbul’da üç yıl önce kurduğu Batır, çeşitli kuru yemişlerden üretilen besleyici ve yenilikçi ezme çeşitleriyle Türkiye’de 100’e yakın noktada sağlıklı beslenmeye öncelik veren tüketicilerle buluşuyor. „Lezzetten ödün vermeden sağlıklı gıda üretimini“ hedeflediklerini belirten Başak Duru, besleme özelliği yüksek ürünlerin katkı maddesi, koruyucu, renklendirici, gluten, kıvam artırıcı, şeker ilavesi içermediğini kaydetti.

Diğer yükselen marka da Meltem Öztürk’ün dört yıl önce Antalya’da kurduğu „Talya Foods“. Öztürk, kendisinin ve kızının glutensiz beslenmesi için başlattığı araştırmalar sonucu „Bunları neden biz üretmiyoruz?“ diyerek, turizmi bırakarak „glutensiz beslenmesi gereken insanları hizmet“e karar vermiş. „Talya Foods“un çeşitli organik makarna, şehriye, un ve hazır çorbadan oluşan tüm ürünlerinin hepsinin de organik, glutensiz, vegan, katkı ve koruyucu madde içermediğini belirten Öztürk, bunların Türkiye’de 600 noktada ve internet üzerinden satışa sunulduğunu vurguladı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜLER ÇÖPTEN ELEKTRİK ÇIKARDI Önceki Haber

GÜLER ÇÖPTEN ELEKTRİK ÇIKARDI 

CHP HEYETİNDEN MUHASEBECİLERE ZİYARETSonraki Haber

CHP HEYETİNDEN MUHASEBECİLERE ZİYARET

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar