Ordu
DOLAR18.811
EURO20.4872
ALTIN1164.9

GÖZÜ KULAĞI VE DİLİ OLACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÖZÜ KULAĞI VE DİLİ OLACAK
Abone ol
Ordu Final Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri öğretmenleriyle birlikte, bakıma muhtaç hastalar için yüz tanımayla birlikte göz nesnelerinden yola çıkarak elde edilen verilerle hastanın temel ihtiyaçlarını yapay zeka ile karşılayabilmelerini hedefleyen proje geliştirdi. Katıldıkları TEKNOFEST etkinliğinde Türkiye’de ilk 20 grup arasına girmeyi başardı.

Grubu adına konuşan Bahar Özel, gazetemize şu röportajı verdi:

Soru: İlk önce sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Bahar Özel. Ordu Final Fen ve Teknoloji Lisesi’nde lise 1’inci sınıfta okuyorum.

Soru: Böyle bir festivale (TEKNOFEST) ilk defa mı katılıyorsun? Duygu ve düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

İlk defa böyle bir festivale katılıyorum. Mutluyum. Ordu’da böyle bir festivalin olması benim için ayrı bir kolaylık oldu ve şansıma denk geldi. Mutlu ve heyecanlıyım. Grup olarak Türkiye’de ilk 20 grup arasına girdik. Gururluyum o yüzden…

Soru: Bu festivale katılmadan önce bir eleme oldu mu? (Ön eleme)

Evet oldu. Yarı final ve finalden geçtik raporlarımızla. O zaman projeleri jüriler kendi gözleriyle görmediler. Raporlara göre elemeler yapıldı. Bu sonuçlarla festivale katılabildik. 

Soru: Hangi kategoride yarışmaya katıldınız? Hedefleriniz nelerdir?

Sağlıkta ‘yapay zeka’ kategorisinde ‘medikal teknolojilerden’ lise kategorisinde yarıştık. 20 grup vardı. Hedefimiz dereceye girmek. İnşallah girebiliriz. Dereceye giremesek de bu festivale katılmakta önemli bir başarı.

Soru: Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor bunlardan bahseder misin?

3 takım arkadaşım var ve aynı sınıftayız. Bir danışman öğretmenimiz var. Hocam Tuncay Yılmaz Ordu Final Fen ve Teknoloji Lisesi’nde Bilgisayar Yazılımcısı Öğretmenliği yapıyor. Ekibimdeki arkadaşlarımın adları ise Eylül Eren ve Senanur Öztürk.

Soru: Hangi çalışma ile katıldınız festivale?

Yazılım yaptık. Dilip kütüphanesinden yararlandık yüz tanıma. Göz nesnelerinden veriler elde ettik ve en sonunda donanım aşamamızı yaptık. Bu şekilde gerçekleştirmiş olduk. Çalışmamızla beraber hasta birey bakıcısına çok fazla muhtaç kalmadan bazı temel şeyleri kendi kendine yapay zeka ile yapabilmesini hedefledik. Geliştirilebilir bir proje. Kamerayla gözlerini sağa-sola hareket ettirerek bazı kodlar yazdık. Örneğin; sola baktığında bakıcısına veya aile üyesine telegram uygulaması üzerinden yardıma gelmeniz için bir mesaj gönderecek. Mesela sağa baktığınızda su verme kolunu ayarladık. Göz kırpınca başka bir şey. Bu kodlarla ayarlanabilir. Hepsi farklı farklı kodlanabilir. Başka şeylerde üretebiliriz ve geliştirebiliriz. 

Soru: Festivalde sizin çalışmanız dışında ilgini çeken ve beğendiğin çalışma ne oldu?

En iyi sunum ödülünü alan bir proje vardı lise kategorisinden. Alzheimer ile ilgili bir çalışma yapmışlardı. Pek fazla bilmiyorum ama o çok ilgimi çekmişti. 

Soru: Yarışma ne zaman sonuçlanıyor?

En iyi sunum ödülü bugün verildi. Dereceler 1 ay sonra edindiğim bilgilere göre açıklanacakmış. Dereceye girenler ödülünü Samsun’a gidip alacaklarmış. 

Soru: Bu festivalden sonra grubunla yeniden bir proje üzerinde çalışma yapmayı planlıyor musunuz?

Belki bu projeyi daha da geliştirebiliriz veya farklı projelerde yapabiliriz gelecek senelerde. Şu anda üniversite olmadığımız için çok ticarileşmeye yönelik değil de proje yapma üzerinde çalışıyoruz. KAAN ÖZEL-ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ESKİ ERKEK ARKADAŞINI YARALADIÖnceki Haber

ESKİ ERKEK ARKADAŞINI YARALADI

ORDUSPOR 1967 SIKI HAZIRLANIYORSonraki Haber

ORDUSPOR 1967 SIKI HAZIRLANIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar