VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
reader

GÜLER ÇÖPTEN ELEKTRİK ÇIKARDI 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÜLER ÇÖPTEN ELEKTRİK ÇIKARDI 
Abone ol

Ordu’da yakın zamana kadar ilçelerin kangrenleşmiş sorunu haline gelen, zaman zaman protesto gösterileri yapılarak güvenlik güçleri ile halkın sürekli karşı karşıya geldiği çöp sorunu Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in kararlı politikasıyla çözüldü. Bugün gelinen noktada, çöpten elde edilen elektrik enerjisi yerli firmalara satılarak Belediyeye kaynak sağlanıyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in 35 yıldır Ünye, 18 yıldır Fatsa, yaklaşık 20 yıldır Perşembe’de deniz kenarına ve doğaya vahşi çöp depolama faaliyetine son vermesinin ardından Çaybaşı ilçesinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama tesisi, ‘Katı Atık Enerji Dönüşüm Tesisi’ne dönüştürüldü. Tesiste yaklaşık 3 ay içerisinde 1 milyon 953 bin MWh elektrik elde edildi. Elde edilen enerji, yerli elektrik firmalarına satılarak Belediyeye kaynak sağlandı. Böylelikle yılların sorunu olan çöpü enerjiye dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, enerjiden kazanç kazanır hale geldi.

YILLARA GÖRE 33 BİN KONUTUN ENERJİSİ KARŞILANACAK

Tesiste şu an içerisinde 2.8 MW yani 13 bin konutu aydınlatacak enerji üretimi yapılıyorken, yıllara oranla birlikte bu rakam 7,0 MW yani 33 bin konutun ihtiyacını karşılayacak üretim yapılması planlanıyor. Elektrik enerjisinin yanı sıra tesiste ısı enerjisi de üretebilecek olan Büyükşehir Belediyesi bu enerjiyi de kullanmak üzere çalışmalara başlayacak.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Altınordu ve Ünye Mekanik Ayırma Tesislerinden gelen günlük yaklaşık 260 ton organik atık 14 bin 400 metrekare alanda bulunan ve tabanında sızdırmazlık yapısı bulunan depoda muhafaza ediliyor. Depoda bulunan yaş sebze meyve, hal ve hanelerden kaynaklanan gıda gibi atıkların havasız ortamda çürümesi sonucunda oluşan atık yığını içerisinde yüzde 60 oranında yanıcı özelliğe sahip metan gazı bulunuyor. Buradaki gaz vakumlama yöntemi ile emilerek sahada bulunan 5 bin metreküplük gaz balonunda biriktiriliyor. Ardından gaz motorlarında yakıt olarak kullanılıyor. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALTINORDU’DAN İŞ YERİ KAPANAN ESNAFA 1 MİLYON TL  Önceki Haber

ALTINORDU’DAN İŞ YERİ KAPANAN ESNAFA 1 M...

GIDANIN BAŞKENTİNDE ORDU DA TEMSİL EDİLDİ AMA…Sonraki Haber

GIDANIN BAŞKENTİNDE ORDU DA TEMSİL EDİLD...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar