Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39

GÜLYALI’DAKİ BARINAKLAR YIKILACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÜLYALI’DAKİ BARINAKLAR YIKILACAK
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi, Gülyalı Balıkçı Barınağı’ndaki barakaların yıkılmasını istedi.

Gülyalı Balıkçı Barınağı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Gülyalı Belediyesi’nden alınıp Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne devredilmişti. Ordu Büyükşehir Belediyesi, barınaklar için “gecekondu” nitelemesi yaparak yıkım kararı aldı. Balıkçılar yıkımın iptali için itiraz dilekçeleri verdiler ancak geçen hafta Ordu Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün Gülyalı Balıkçı Barınağı’nda balıkçılarla yaptığı toplantıda yıkımın bir hafta içinde gerçekleştirileceğini belirttiler.

Balıkçı barakası sahiplerinde Ertuğrul Gazi Gönül, barakaların yıkılmaması için Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne baraka sahipleri olarak yıkımın yapılmaması için dilekçe verdiklerini belirterek, “Toplantıya geldiler. Barakaları yıkıp ağları koymak için konteynır verebileceklerini söylediler. Oysa balıkçıların günlük kullandıkları malzemeler var, bunları koruyacakları yer kalmadı.” dedi.

 

BALIKÇILAR TEPKİLİ

Verilen dilekçenin içeriği hakkında bilgi veren Gönül, “Dilekçede durumumuzu da anlattık. Şunları belirttik, “Gülyalı balıkçı barınağı inşa edileli 40 yıl kadar olmuştur. Bu balıkçı barınağı 40 yıldır balıkçılar tarafından kayıklarını çekmek, ağlarını onarmak, kayıklarının bakımını yapmak ve doğal şartlardan korumak için yapılmıştır ve kullanılmaya devam edilmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyesinin bizlere göndermiş olduğu ( usulsüz) tebligatta, bu balıkçı barınakları amaç dışı kullanılan gecekondu olarak gösterilmektedir. Baraka sahipleri kooperatif üyesidir. Balıkçı barınaklarında balıkçılık amaçlı BARAKA yapılması yasak değildir. Bu nedenlerle Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından balıkçılara usulsüz tebligattaki gibi amaç dışı kullanılan kulübeler yıkım kararınız gerçekçi değildir. Ülkemizin birçok ilinde balıkçı barınakları yukarıda belirttiğim amaçla kullanılmaktadır. Ordu ilimizin birçok ilçesinde olduğu gibi. ( Fatsa, Perşembe, Yalıköy, Bolaman ve Karadeniz kıyısı boyunca bu örnekleri çoğaltabiliriz.) Şu anda Gülyalı balıkçı barınağı geçici olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Ordu Müdürlüğüne verilmiştir. Balıkçı barınağının kime devir olacağı kesinleşip, proje hazırlanıp, neler yapılacağı kesinleşene kadar barakalarımızın yıkılmasına itiraz ediyoruz. ( Kırklareli ili Demirköy ilçesi İğne Ada - Beğendik balıkçı barınağında balıkçı barakalarına barınağın % 38.07’si 31521.11 metrekare alan ayrılmıştır. Bu örneği çoğaltabiliriz.) Yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı, Gülyalı balıkçı barınağındaki Barakamın yıkılmasına itiraz ediyor ve yıkılması durumunda yasal haklarımı arayacağımı belirtirim” ORDU OLAY

 

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu Devlet Hastanesi Kovid-19 Acil Servis Sorumlu Hemşiresi Yılmaz: BİZİ KURTARACAK TEK ŞEY ŞU ANDA AŞIÖnceki Haber

Ordu Devlet Hastanesi Kovid-19 Acil Serv...

PERŞEMBE İSKELESİ IŞIL IŞIL OLDUSonraki Haber

PERŞEMBE İSKELESİ IŞIL IŞIL OLDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar