Ordu
DOLAR9.5459
EURO11.0645
ALTIN549.43

GÜN KADINLARIN SÖZ KADINLARIN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÜN KADINLARIN SÖZ KADINLARIN
Abone ol
8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle kendilerine görüşlerini sorduğumuz kadınlar kadınların ciddi manada eşitsizliğe maruz kaldığını belirterek devletin ve annelerin çocuklarını yetiştirirken daha fazla çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.  

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle Ordulu kadınlarla mini bir röportaj gerçekleştirdik. İşte onların tespitleri, tahlilleri ve çözüm önerileri…       

 

KADIN İKİNCİ SINIF GÖRÜLÜYOR 

 

Zeynep Karabulut:  Öncelikle herkesin 8 Mart dünya kadınlar gününü kutluyorum. Kadın deyince aklımıza gelen şey öncelikle emektir, annedir, sevgidir. Kadınlar toplumumuzun baş tacı olmalıdır. Kadınları eğitirsek toplumumuzu eğitebiliriz. Ama bizim toplumumuzda çoğu zaman kadınlarımız ikinci sınıf vatandaş gibi görülüyor. Erkeklerden geri kalıyor eve hapis kalıyor, ‘kadının yeri daha çok evidir’ gibi bir algı var. Kadınlara toplumun her yerinde ihtiyacımız var aslında. Her alanda kadınlarımız yer almalı. İş hayatında da çoğu zaman kadınlar mobbinge, haksızlığa uğrayabiliyorlar. Daha çok yapısal farklılıklardan kaynaklı da mobbinge dayanıksız kalabiliyorlar. Toplumumuzda maalesef kadın-erkek eşitliği hala daha gerekli seviyede değil. Terfii ettirilirken bile ya da herhangi bir işe alınırken de kadın elemanlar daha çabuk eleniyor. Her geçen gün artan kadın cinayetlerinde ise sadece dur demek yetmiyor. Devletimizin bu konuda ciddi cezalar vermesi ve kadına kıymet verdiğini göstermesi gerekiyor. Bir kadın dünyayı değiştirebilir, kadınların kıymeti ise sadece bir gün değil her gün bilinmelidir.

KADIN EKSTRA ÇABA HARCAMAK ZORUNDA KALIYOR

Suriye Çolak: Kadın ve erkek sizce eşit midir diye soruyorsunuz. Hayır değildir. Çünkü kadın kendini kanıtlayamıyor. Eşitlik olsa kadınlarımız ekstra çaba harcamak zorunda kalmaz. Ayrıca tüm kadınların 8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.

 

EŞİTSİZLİK ÇOCUKKEN BAŞLIYOR

Gülay Battal: Erkekler güçlü ve akıllı kadınlardan pek hoşlanmaz. Erkekler kendilerinden üstün kadınları asla istemezler. Aslında eşitsizlik kadınların çocukluğunda başlıyor. Erkekler baskın karakter olmayı daha çok istiyorlar. Aslında erkek çocuklarımızı da buna göre yetiştiriyoruz. Umarım kadınlar için hak etiği değer toplumda görülür.

 

KADINLAR ÇİÇEKTİR

Kader Bindaş: Erkeklere sorduğumuzda kadınlar bir çiçektir derler.  Bence de kadınlar çiçektir ve evin gülüdür. Kadınlar evi toparlayan bütün işi yapan, evde misafirleri, her şeyleri karşılayan bir çiçektir.  Evin çiçeği kadınlardır. Bütün kadınlar çiçektir, güzeldir.

 

ANNELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR

Melek Özcan: Türk toplumunda çok eskilerden bu güne kadar erkek çocukları hep üstün tutulmuştur. Bu durum erkeklerin üstün olduklarını düşünmelerine sebep olmuştur. Maddi manevi kendilerinden üstün, güçlü, akıllı kadınlar gördüklerinde psikolojik olarak kendilerini güçsüz hissedeceklerinden dolayı hoşlanmazlar. Toplumun bu tutumu değiştirdiğimiz de bu durum düzeltilecektir. Aslında görev yine başta annelere düşüyor. Her anne,  erkek çocuğunu yetiştirirken erkeğin üstün değil her birinin eşit olduğunu öğretmesi gerekiyor. Bu şekilde gelecek geliştirilirse ileride erkek için de kadın için de daha güzel ve eşit bir hayat olur. Sinem Çakar

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’NUN  YOL ÇİLESİ BİTİYORÖnceki Haber

ORDU’NUN  YOL ÇİLESİ BİTİYOR

‘MUHASEBE MESLEĞİNDE YENİ KAVRAMLAR’Sonraki Haber

‘MUHASEBE MESLEĞİNDE YENİ KAVRAMLAR’

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar