Ordu
DOLAR15.579
EURO16.26
ALTIN900.85
reader

GÜNDÜZ DENİZİN GECE EVİNİN REİSLERİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÜNDÜZ DENİZİN GECE EVİNİN REİSLERİ
Abone ol
Perşembe’de balıkçı kadınlar erkeklere adeta taş çıkartıyor. Günün ilk ışıklarında barınağa giden kadın balıkçılar, eşlerinin teknesiyle denize açılarak Karadeniz’in hırçın dalgalarına meydan okuyup, balık tutuyor.

Balıkçılığın anneden kıza geçtiği Perşembe’ye bağlı Okçulu Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, erkek işi olarak nitelendiren balıkçılıktaki hünerleriyle dikkat çekiyor. Adeta on parmaklarında onbir mahareti bulunan kadın balıkçılar, Karadeniz’in hırçın dalgalarına meydan okuyup, ekmeklerinin peşine düşüyorlar. Sabahın erken saatlerinde Kovanlı-Okçulu Balıkçı Barınağına gelen kadın balıkçılar, akşamdan hazır ettikleri ağları alarak eşlerine ait teknelerle denize açılıyor.

ÇOĞU KİŞİNİN SOFRASINDA BİZİM EMEĞİMİZ OLUYOR

Yaklaşık 20 yıldır balıkçılık yaptığını söyleyen Ayşe Yar (49), balıkçılığın erkeklere göre kadınlar için daha zor olduğunu söyledi. Balık yakaladıklarında mutlu olduklarını ve kendileriyle gurur duyduklarını belirten Yar, “Deniz işi zor. Erkek için de zor ama kadın için daha da zor. Soğuktan yana çok zorlanıyoruz. Soğuk olmasa belki o kadar zor gelmeyebilir. Herkes bizim yakaladığımız balıkları evinde yemek yapıyor, çocuklarına yediriyor, misafirlerini ağırlıyor. Yani çoğu kişinin sofrasında bizim emeğimiz oluyor. Bunu düşündüğüm zaman başarabiliyorum diye kendimle gurur duyuyorum” diye konuştu.

DENİZ DE REİSİZ, EVDE DE REİSİZ

Denizde de, evde de reis olduklarını kaydeden Yar, “Kadınlar her işi başarabilir. Erkek kadar güçlü olmayabilir ama kesinlikle pes etmez kadınlar. Eğer bize bir görev verildiyse biz onu yaparız. Buradan gittiğimiz zaman evimizde de işlerimiz oluyoruz. Çocuklarımız için yemek, çamaşır, bulaşık dersleriyle ilgilenmek gibi ev işlerimiz de oluyor. İstirahatımız yok. Deniz de reisiz, evde de reisiz. O yüzden kadınlar her şeyi başarabilir. Yeter ki pes etmesinler. Çalışsınlar yani evde oturmasınlar” şeklinde konuştu.

BALIKÇILIK BURADAKİ KADINLAR İÇİN BİR YAŞAM ŞEKLİ OLDU

Annesi ile babasına yardım için gelen Sibel Gündoğdu (22) da, “Balıkçılık buradaki kadınlar için bir yaşam şekli oldu. Normal karşılanıyor artık. Her kadın burada her işi yapabiliyor. Odun kesmeye de gidebiliyorlar, bahçeye de gidiyorlar, her iş yapılıyor burada. Yani kadın erkek ayrımı yok burada. Erkeklerin gittiği her işe kadınlar da gidiyor” dedi. Arif Kalafat


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SEN ÇOK YAŞA ÖMERÖnceki Haber

SEN ÇOK YAŞA ÖMER

EVİNİN HANIMI MAHALLESİNİN MUHTARISonraki Haber

EVİNİN HANIMI MAHALLESİNİN MUHTARI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar