Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

GURBETTEKİ KORGANLILAR DA HES İSTEMİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GURBETTEKİ KORGANLILAR DA HES İSTEMİYOR
Abone ol
İstanbul’da Kurulu olan Çiftlik Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr. Mustafa Tozlama yapılmak istenen HES’i istemediklerini belirterek ortak mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Derneklerini 1997 yılında İstanbul’da birlik ve beraberlik adına kurdukları belirten Başkan Tozlama, “Dernek olarak, Korgan ilçemizin Çiftlik Mahallesi başta olmak üzere Çanlı’dan Tepealan’a kadar olan Keş Deresi üzerinde yapılması planlanan Balamir HES projesinin detaylarını incelemeye aldık. Bu projenin öncesinde yapılan ÇED raporunun detaylarına bakıldığında Keş Deresi havzasına uygun olmadığı; iklim ve yetiştirilen tarım ürünleri yanlış bilgilendirilmiştir. Aynı zamanda imar planının yerleşim alanları baz alınarak yapılmadığı ortaya çıkmıştır.” dedi.

 

MİLLETVEKİLLERİYLE DE GÖRÜŞTÜK

 

Her kesimle görüştüklerini belirten Başkan, “Bu süreçte yönetim kurulu ve Av. İsmail Topçuoğlu önderliğinde köydeki ileri gelen hemşerilerimizle beraber bir heyet oluşturduk. Yine bu süreçte Ordu Çevre Derneği yöneticilerinin destekleriyle halkı bilgilendirme toplantıları yapıldı. Çiftlik, Çamlı, Yeniköy sakinleri olarak 1700 imzalı imar değişikliğine itiraz dilekçesini Ordu Çevre Şehircilik Müdürlüğüne ve OSKİ’ye verildi. TBMM’de Ordu Milletvekillerine durum anlatıldı. Konunun siyaset üstü olduğu vurgulandı.” diye konuştu.

 

HUKUKSAL SÜREÇ DEVAM EDİYOR                 

 

Başkan Tozlama, Ordu Valisinin de ziyaret edildiğini belirterek, “Hem Çiftlik Mahallesi’nde hem de diğer mahallelerde bilgilendirme çalışmaları devam ederken Balamir HES projesi için yapılmak istenen imar değişikliğine karşı Ordu İdari Mahkemesi’ne dava açtık. 12 Şubat 2021 tarihinde Bilirkişi Heyeti geldi, incelemelerde bulundu. Bilirkişi Heyeti geldiği gün halkımız çocuk yaşlı, kadın erkek heyeti karşıladı. Olgunlukla izledi, HES’i istemediğini heyete de belli etti. Bu süreç devam ederken şirket altı kez dereye inmeye yeltense de halkımız izin vermedi. Hem hukuksal hem de fiili mücadelesinde kararlı olduğunu gösterdi. Ayrıca şirketin ruhsatın 7 yıllık süresi de bitti. Dernek olarak bundan sonra da halkımızla birlikte olacağız. Ordu Çevre Derneği’ne, vekillere ve dostlara destekleri için teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

TEK VÜCUT OLDUK

 

Halkın tepkilerini yakından bilen Çiftlik Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Güleş de şunları söyledi. “Bizler yaşam kaynağımız deremize sahip çıkıyoruz. Deremiz Korgan Belediyesi’nin kanalizasyonu ve peynir fabrikasının kirli sularının tehdidi altında. Bu yetmezmiş gibi, suya HES el koyacak. Yetmiyor, fındık bahçelerimiz, ormanımız yok olacak. Kabul etmiyoruz. Şirketi 6 kez kovduk, yine kovarız. Deremize dokunamayacaklar.”

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DİLEK HANIMIN TEK DİLEĞİ: MALULEN EMEKLİLİK Önceki Haber

DİLEK HANIMIN TEK DİLEĞİ: MALULEN EMEKLİ...

TTB: KAR FINDIĞA İYİ GELDİ  Sonraki Haber

TTB: KAR FINDIĞA İYİ GELDİ  

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar