Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

GÜRCİSTAN FINDIK ÜRETİMİNİ 100 BİN TONA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR BU 200 BİN TON OLAN ORDU’NUN REKOLTESİNİN YARISI KADAR YAPIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÜRCİSTAN FINDIK ÜRETİMİNİ 100 BİN TONA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR BU 200 BİN TON OLAN ORDU’NUN REKOLTESİNİN YARISI KADAR YAPIYOR
Abone ol
Gürcistan’ını Başkenti Tiflis’te düzenlenen ‘Ukrayna Kuruyemişleri: Gürcistan İle Deneyim Alışverişi Konferansı’nda  konuşan Gürcistan Fındık Yetiştiricileri Birliği (GHGA) Başkanı Merab Chitanava, Gürcü fındık yetiştiricilerinin, 40.000 ton olan fındık üretimini 2025 yılına kadar 100.000 tona çıkarmayı planladığını ifade etti. Bu miktar ortalama 200 bin ton olan Ordu fındık rekoltesinin yarısı kadar yapıyor.

EastFruit’in haberine göre Gürcistan Fındık Yetiştiricileri Birliği (GHGA) Başkanı Merab Chitanava, “Verilere göre Gürcistan'daki fındık bahçelerinin alanı 70 bin hektar, hasat 40 bin ton. Bu, uzmanlara hektar başına üretimimizin çok düşük olduğu anlayışını veriyor. Gürcistan'ın farklı bölgelerinde 1 hektarda 2,5-3,5 tona ulaşan sanayi bahçeleri varken, ortalama çiftçimiz 1 hektarda 0,5 ton civarında, yani yüksek büyüme potansiyeli var. İlk etapta hedefimiz 1 hektarda ortalama 1,5 tona ulaşmak. Bu hesaplamadan yola çıkarak 100 000 ton üretim hacmine ulaşmayı ve küresel pazarda büyük bir oyuncu olmayı hedef olarak belirledik. Gürcistan bir kez ve herkes için konumunu güçlendirmeli ve Avrupa ve ötesindeki pazarlarda yerini almalıdır” dedi.

 

FERRERO ALIM PAYINI ARTIRDI

Gürcistan'daki mevcut fındık sezonunu değerlendiren Chitanava, “Yağmurlu hava ve diğer faktörler nedeniyle 2022 fındık hasadının bir öncekine göre yaklaşık yüzde 30 daha düşük olduğunu söyledi (55.000 tona karşı 40.000 ton). Çekirdek verim oranı da düştü – yüzde 38'den yüzde 32'ye. Aynı zamanda, ‘Ferrero, Gürcistan'daki fındık alımlarının payını artırdı, bu da Gürcistan'daki üstün kaliteli ürünlerin göreceli payının arttığı anlamına geliyor’  “dedi.

 

DEPOLAMA SORUN OLUŞTURUYOR

Chitanava, “Halen acil olan böcek sorununun yanı sıra, sektörün şu anda karşı karşıya olduğu zorluklar arasında, depolama ve kurutma altyapısının eksikliği, "uygun olmayan depolamanın, hasattan bir ay sonra fındığın kalitesini etkilemeye başlamasının yanı sıra, yetersiz depolama"  geliyor. Batı Gürcistan'daki çiftçiler tarafından meyve bahçelerinin bakımı da sorun. Aynı zamanda, sorunları çözmek için ülkede kapsamlı çalışmalar yürütülüyor: yeni kurutma ve depolama tesisleri inşa ediliyor, fındık yetiştiricilerine böcekle mücadele için toplam 3.000 tesis dağıtıldı, kredi kaynaklarına erişim sağlandı. Küçük çiftçilere 1 hektar başına 500 Lari (185 Dolar-3.450 TL) tutarında, gerekli tüm zirai ilaçları gibi satın almaları için yeterli mali yardım sağlanmaktadır.” diye konuştu.

 

 

 

ÜRETİCİYE CİDDİ DESTEKLER VERİLİYOR

Chitanava,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Gürcistan fındık sektörünün bir özelliği de devletten, Tarım Bakanlığından ve bağışçı kuruluşlardan gelen büyük destek alması… Bugüne kadar gerekli temel platform oluşturuldu, çiftçiler hem teknik hem de kaynak açısından destekleniyor ve gelecek sezon çiftçiler destekleniyor. Gürcistan fındık sektörünün hangi potansiyele ulaşabileceğinin bir göstergesi olmalıdır.”

 

40’TAN FAZLA İŞLETME TESİSİ VAR

Merab Chitanava'ya göre fındık işleme altyapısı Gürcistan'da oldukça gelişmiş durumda. Chitanava, “Modern üretim hatlarına sahip 40'tan fazla işleme tesisimiz var. Ürünler çok çeşitli, hem doğal fındık hem de yarı mamuller - kavrulmuş, beyazlatılmış fındık, un, salça gibi. Çok yüksek standartlarda ürün yapan işletmeler var ve hem Türk hem de Avrupalı ​​üreticilerle rekabet edebiliyoruz. İşleme sektörünün kapasitesi artık üretimin iki katı. Yine de hem üretim hem de işleme açısından hala potansiyel var” dedi.

 

GÜRCİSTAN FINDIK YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ UMUTLU

 

Chitanava, fındığa yönelik küresel talep ve fiyatlara gelince, bir dizi faktöre bağlı olarak nispeten düşük olduklarını ve bunun da Gürcistan fındık endüstrisi için bir zorluk olduğunu söyledi. Chitanava Sebeplerin yavaş yavaş ortadan kalkacağını ve talebin önümüzdeki yıllarda artacağını umduğunu ifade etti.

 

GÜRCİSTAN FINDIĞI HANGİ ÜLKELERE SATILIYOR

2021-22 sezonunun sonunda Gürcistan, en büyük fındık ihracatçıları arasında (Türkiye, İtalya ve Azerbaycan'ın ardından) 4. ülke oldu. Gürcistan Fındık Yetiştiricileri Birliği’ne (GHGA)  göre bu sezon ilk 5'te olabilir. Gürcü fındığı için ana ihracat destinasyonları Avrupa Birliği (AB) ülkeleri (özellikle İtalya ve Almanya), Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'dir.

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GAZETECİ VALA NURETTİN’İN KALEMİNDEN ORDU MEKTUPLARI… (9)Önceki Haber

GAZETECİ VALA NURETTİN’İN KALEMİNDEN ORD...

YALOVA BALI COĞRAFİ İŞARET ALACAKSonraki Haber

YALOVA BALI COĞRAFİ İŞARET ALACAK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar