Ordu
DOLAR19.1743
EURO20.952
ALTIN1221.5
NATURİMMUN

GÜZEL ORDU ÇOK SESLİ ÇOCUK KOROSUNU O YÖNETECEK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÜZEL ORDU ÇOK SESLİ ÇOCUK KOROSUNU O YÖNETECEK
Abone ol
Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Tuncer Tercan yönetiminde Güzel Ordu Çok Sesli Çocuk Korosu kuruluyor.

Yaptığı film festivalleri, ödül törenleri ve verdiği burslarla dikkat çeken Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği, bu kez de Ordu’da, ‘Güzel Ordu Çocuk Korosu’nu hayata geçiriyor.

ÇOCUKLARIMIZI BEKLERİZ

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği Başkanı Tevfik Serdar Köksal: “Çocuk korolarının, sanatçılar ve müzikseverlerin yetişmesinde çok büyük bir etkisi olduğu ve hatta pek çok tanınmış bestecinin geçmişinin çocuk korolarına dayandığı tarihsel bir gerçektir. Bu toplulukların bir toplumun sanat ortamını temelden etkileyen ve yaşama hoş bir süreklilik getiren önemli kuruluşlar olduğu temel felsefesinden hareketle Ordu’da 8-12 yaş aralığındaki çocuklarla  ”Güzel Ordu Çocuk Korosu”nu hayata geçiriyoruz. Güzel Ordu Çok Sesli Çocuk Korosunda yer almak isteyen 8-12 yaş arası öğrencilerin Başvuruları aşağıdaki formu doldurarak yapılacaktır. Başvurular 10 Şubat tarihinde kapanacaktır. Başvuranlar arasında yapılacak seçmeler Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Tuncer Tercan ve ekibi tarafından 11-12 Şubat tarihlerinde Ordu’da yapılacaktır.” dedi.

 

TUNCER TERCAN KİMDİR?

1961 yılında İstanbul'da doğdu. ilk ve orta okulu Ordu'da bitirdikten sonra, lise öğrenimini Ankara' da tamamladi.1979 yılında Yeni Türkü grubuna katildi. Ayrıldığı 1985 yılına kadar, grubun bütün konser, film müziği ve kayıt çalışmalarında bağlamasıyla ve solo vokal olarak yer aldı.

1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Şan Bölümüne girdi. 1986 yılında opera yüksek bölümünden okul birincisi olarak mezun oldu. Ayni yıl Ankara Devlet Operası'nda solist sanatçı olarak çalışmaya başladı. Sanatçı bu görevini halen sürdürmektedir. Ülkemizin bir çok kent ve yöresinde konserler verdi. Yugoslavya, Azerbaycan, Moldova, Almanya, İtalya ve Amerika'da konserler ve opera temsilleri yaptı.

 

Cumhur Başkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası konserlerine solist olarak katildi.1995 yılında kurulan Opera ve Bale Sanatlarını Geliştirme Vakfı'nın kuruculuğunu ve iki donem başkanlığını yaptı. Bu görevi sırasında Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin kurulusunda ve organizasyonunda aktif görevler üstlendi.


2005 yılında kurulan Opera Solistleri Derneği'nin kurulusuna onculuk etti ve ilk beş yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 1999 - 2005 yılları arasında Ankara Üniversitesi Konservatuarı’nda şan eğitmenliği yaptı.


 

Sanatçı kendisini bir türkü mirasçısı olarak tanımlar. TRT repertuvarında da yer alan bir çok Ordu türküsü, babası Muhsin Tercan'a aittir. Çok değer verdiği bu mirasa karsı duyduğu sorumluluk gereği, türküler üzerine yaptığı çalışmaları tüm hayatına yayılır. Tenor Ömer Yılmaz'la birlikte Mardin'den New York'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada gerçekleştirdikleri türkü dinletileri, arkadaşının genç ölümüne dek yirmi yıla varan bir sure boyunca devam etmiştir. Bu birliktelikten geriye Ezgili Yürekler adli türkü albümü kalmıştır. Tuncer Tercan san opera birikimini de katarak oluşturduğu türkü söyleme üslubunu, resital anlayışı içinde sergilemektedir.
 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜLYALI’DA ŞAP KARANTİNASI Önceki Haber

GÜLYALI’DA ŞAP KARANTİNASI 

SEZGİN YÜKSEL SERGİSİ AÇILIYORSonraki Haber

SEZGİN YÜKSEL SERGİSİ AÇILIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar