Ordu
DOLAR18.8174
EURO20.5345
ALTIN1165.9

HAFTALAR SONRA FINDIK FİYATINDA ARTIŞ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAFTALAR SONRA FINDIK FİYATINDA ARTIŞ
Abone ol
Serbest piyasada son 2 aydır 47 lira seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı yıl sonu yaklaşırken 1.5 liralık yükselişle 48.5 TL’yi gördü.

Serbest piyasada yeni sezona 47 TL’den başlayan fındık fiyatı, çok sürmeden gerilemeye başlamış geçen hafta 45 TL’ye kadar düşmüştü. Fındık fiyatı bu haftayı ise yükselişle kapatarak 48 ila 48.5 aralığında seyrediyor.
 

Giresun’un tarihi Fındık Pazarı’nın esnaflarından Mustafa Kankaya fındık fiyatının önümüzdeki haftalarda bir miktar daha yükselerek TMO’nun alım fiyatını yakalamasından umutlu olduklarını belirterek “Bugün itibarıyla serbest piyasada Giresun kalite 48 ila 48.5 TL arasında, levant kaliteyi ve sivri fındığı ise 43 TL’den alıyoruz. Sezona 47 liradan başlayan fındık fiyatı bir ara 45 TL’ye kadar gerilemişti. Ancak yaklaşık 2 aydır 47 lira seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatında son 1 gündür yukarı doğru bir kıpırdama oldu. Şuanda 1 ila 1.5 TL arasında bir yükselişle 48 TL’nin üzerinde alıcı buluyor. Giresun kalite fındık 48.5 Tl’den alınırken, levan kalite ve sivri fındık ise 43 TL civarında” dedi.

AVRUPA’DAKİ ENERJİ KRİZİ FINDIK İHRACATINI ETKİLEDİ

 

Fındık fiyatını arz ve talep belirleyecek olsa da bir miktar daha yükselerek TMO’nun alım fiyatını yakalayabileceğini de belirten Kankaya, “Ebetteki fındık fiyatını ön görmek çok zor çünkü fiyatları belirleyen arz ve taleptir. Bu ülkemizin fındık rekoltesine ve ihracatımıza eş değer anlamına geliyor. Bu duruma göre geçen yıl ülkemizin kabuklu fındık ihracatı 300 bin ton iken bu yılki ihracat rakamımız 275 bin ton civarında. Geçen yılın bu aylarına göre ihracatımız biraz geride gibi görülüyor. Buna karşılık ilgili bakanlığımızın açıkladığı rekolte ise, 762 bin ton olarak belirlendi. Dolayısıyla rekoltemiz bir önceki yıla göre bir miktar ilerde ama ihracatımız ise bir miktar geride. Bu da fiyatların arz ve talebe göre istediğimiz seviyelerde olmadığının nedenini ortaya koyuyor. İhracatın biraz düşük olmasının nedeni ise elbette dünyada yaşanan küresel ekonomik kriz ve özellikle Avrupa ülkelerindeki enerji krizi etkili olmuştur” diye konuştu.

ÜRETİCİNİN ELİNDE YÜZDE 30 CİVARINDA FINDIK KALDI

 

Üreticinin elinde yüzde 30 seviyelerinde fındık kaldığını da kaydeden Kankaya “Eylül ayı itibarıyla müstahsil satışlı fındık 250 bin ton civarındaydı. Bu rakamın içerisinde ekim ve kasım ayları yok. Bu ayları da hesaka kattığımızda tahmini olarak üreticinin elinde yüzde 25 ila 30 bandında fındık kalmıştır diyebiliriz. Bu üreticilerimizde aciliyeti olmayan biraz daha fındık fiyatının yükselmesini umut eden üreticilerimizdir” dedi.
Öte yandan bazı üreticilerde ellerinde bulunan fındıkları 50 liraya kadar yükselmesi halinde satacaklarını belirttiler.-İHA-

 

ORDU’DA FİYAT 46 TL

Fındık fiyatları yükselişini sürdürüyor. Serbest piyasada fiyatlar ilk kez 46 TL’ye çıktı. Serbest piyasada hafta başından beri yükselen fiyatlar  bugün 46 TL. Ordu’da 18 Kasım Cuma günü serbest piyasada 50 randımanlı fındık 46 TL’den işlem görüyor.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
MEŞHUR PERŞEMBE MANDALİNASINDA HASAT ZAMANIÖnceki Haber

MEŞHUR PERŞEMBE MANDALİNASINDA HASAT ZAM...

BETON YOLLARLA ÖRDÜK ALTINORDU’YU DÖRT BAŞTANSonraki Haber

BETON YOLLARLA ÖRDÜK ALTINORDU’YU DÖRT B...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar