Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

HAMSİ YEMENİN TAM ZAMANI OCAKTAN SONRA OLMAZ 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAMSİ YEMENİN TAM ZAMANI OCAKTAN SONRA OLMAZ 
Abone ol
Altınordu’da balıkçılık yapan Ferhat Dönek,  ince de olsa hamsi yemenin tam zamanı olduğunu belirterek ocaktan sonra hamsinin olmayacağını söyledi.    

Dönek Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: Bu sene palamut çok oldu. Sezonda 3-4 ay boyunca palamut oldu. Palamut çok olduğundan dolayı hamsi biraz az oldu. Şu an da hamsi avlanıyor ancak yeterince değil, stoklarımız az. Hamsi bir de ince. Niye denizde yem bulamadığı için biraz inceldi. Normal şartlarda hamsinin boyu 9 santimden az olmaması lazım. Bu hamsilerin boyu zar zor kurtarıyor.

YENİ YILDA HAMSİ OLMAZ 

Tabi vatandaşlarımız hamsiyi özledi. Hamsi ince de olsa hamsi alıyor. En çok hamsi satışımız fazla. Bunun akabinde mezgit, zargana, levrek, çupra, somon geliyor. Müşteri en çok balık boyu ve fiyatından yakınmaktadır şu zamanda. Bu sene havalar biraz iklim değişikliğinden dolayı sıcak gitti. Denizin suyu da sıcak. Hamsi dediğim gibi yeterince avlanamadı. Bu hamsi zaten yılbaşından sonra tamamen kaybolur.

HAMSİNİN TAM ZAMANI

Hamsi yemenin tam zamanı. Deniz sıcaklığı arttığı için hamsiden yeterli verim alamıyorsun. Hamsinin miktarı geçen seneye göre çok az. Hamsi geçen seneye göre miktar bakımından yüzde 90 düştü. Geçen sene palamut yüzde 10’du şimdi yüzde bin. Bu bakımdan hamsi de düşük miktarda. Diğer avlanan balıklarımız şu anda mezgit, barbun, istavrit, tirsi, kefal bunun akabinde havuz balıklarımız oluyor. Bunlar levrek, çupra, somon.

PAHALI ÇÜNKÜ AVRUPA’YA GİDİYOR

Havuz balıklarının deniz balıklarından pahalı olmasının nedenleri var. O da şöyle bir şey. Bir levrek balığının yarım kilosu 2 senede meydana geliyor. Onun bakımı var, yemi var, hastalığı var. Meşakkati bol olduğu için daha pahalı. Havuz balıkları Avrupa’ya ihraç ediliyor. Avrupa’ya ihraç ettikleri için dolar üzerinden gelirlerini aldıkları için iç piyasaya pek vermiyorlar niye dolar dışarda iyi para ediyor. Buradakilerde işin açıkçası o yüzden pahalı oluyor. “ Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEDESİNİN İZİNDEN GİTTİ AMERİKA’YA ÜRÜN GÖNDERDİ Önceki Haber

DEDESİNİN İZİNDEN GİTTİ AMERİKA’YA ÜRÜN...

VONADAKİ KONAKTA HUMMALI ÇALIŞMASonraki Haber

VONADAKİ KONAKTA HUMMALI ÇALIŞMA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar