VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

HAMSİYİ KAÇIRACAKLAR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
Abone ol
Perşembeli balıkçı teknesi reisi Emin Uçan, bazı balıkçıların kurallara uymayarak hamsi avladıklarını söyledi.

Uçan, “Eğer hamsiyi eylül ayında avlamaya başlarsak, palamut hamsiyi yedi diye kasım ve aralık ayında oturup ağlarız” dedi. 

1 Eylül tarihinde kalkan av yasağıyla birlikte, aylardır sezona hazırlanan balıkçılar denizlere indi fakat Sakin Şehir’de bazı balıkçılar meslektaşlarından şikâyetçi oldu. Perşembe’de Mustafa Rasim Özbek teknesinin reisi Emin Uçan, avlanması yasak olan hamsinin ilçede avlandığını ifade etti. Bu durumun hamsinin göç etmesine neden olduğunu belirten Uçan, tüm balıkçıların hamsi ağlarını karaya bırakmasını istedi.

Uçan, yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: “1 Eylül tarihinde sona eren av yasaklarının ardından, denizlerimizde adaletsiz avlanmalar başladı. Kazanacakları para uğruna balığı doğru olmayan avlanma tarzlarıyla bitiriyorlar. Ben yıllardır ekmeğimi denizden çıkaran bir balıkçıyım. Kendini bilmez, gözü paradan başka bir şey görmeyen bazı meslektaşlarım, uzatma ağları ile sezon açılmadan yasak olmasına rağmen kasalarca hamsi avladılar. Bu hamsiyi niye şimdi avlıyorsunuz? Buradan balıkçı arkadaşlarıma ve yetkililere sesleniyorum; eğer hamsiyi eylül ayında avlamaya başlarsak, palamut hamsiyi yedi diye kasım ve aralık ayında oturup ağlarız. Sonra hamsiyi Gürcistan’da ararız. Kendini bilen tekne bu gün için hamsi ağlarını bırakır istavrit ve palamut avı için denize açılır.”

‘Kartal geliyor kaç!’

Sahil Güvenlik ekiplerinin geldiğini gören balıkçıların bir birlerine ‘kartal geliyor’ diyerek haber verdiğini ifade eden Balıkçı Uçan, “Bazı balıkçı arkadaşlarımızın ellerinde ‘Orta Su Trolü Belgesi’ var ama bu gözlerini para bürümüş arkadaşlar dip trolü çekiyorlar. Kimse de yakalayamıyor. Bu denizin bitmesi demek. Gitsinler trolünü kırk kulaçta veya elli kulaçta çeksinler ama gelip de insanların burnunun dibinde trol çekmesinler. Bu vicdansızlıktır. Sahil Güvenlik ekipleri tüm bu olayların hepsine müdahale edemiyor. Yolu uzun avcıların kıyıda adamları var, telefon açıyor ‘kartal geliyor’ dediği zaman, adamlar toparlanıp kaçıyor. Bu arada malı götüren de götürüyor. Biz denizlerimizin usulüne uygun denetlenmesinden yanayız. Yani bizim başlı başına bir Denizcilik Bakanlığına ihtiyacımız var. Yoksa kısa bir süre sonra hepimiz aç kalacağız” dedi.

ARİF KALAFAT-ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İŞYERİ VE CAMİ BİRLİKTELİĞİ!Önceki Haber

İŞYERİ VE CAMİ BİRLİKTELİĞİ!

MHP’DE ADAY ADAYLARI ÇOĞALIYORSonraki Haber

MHP’DE ADAY ADAYLARI ÇOĞALIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar