Ordu
DOLAR9.782
EURO11.3961
ALTIN561.78

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK 
Abone ol
Karadeniz Bölgesi'nde orta ve yüksek rakımlı yerlerden serbest piyasaya getirilen fındığın randımanı, sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. Ancak fındık üreticileri serbest piyasadaki fındık fiyatının çok kötü olduğunu ifade etti.     

Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak, bölgede fındık hasadının sona erdiğini, üreticilerin patoza (fındık ayıklama makinesi) verdikleri ürünü kurutma telaşının ise sürdüğünü söyledi. Bu sezon son yılların en yağışlı fındık kurutma döneminin geçirildiğini belirten Şenocak, fındığını kurutmada zorluk çeken bazı üreticilerin sahil kesimini tercih ettiğini, bazı üreticilerin ise yağışın daha az olduğu çevre illere yöneldiğini aktardı.

RANDIMAN İYİ FINDIK KÜÇÜK

Şenocak, serbest piyasaya indirilen fındığın randımanına da değinerek, "Orta ve yüksek rakımlı yerlerden pazara indirilen fındığın randımanının iyi olması son derece sevindirici. Buralardan pazara getirilen ürünün randımanı 52 ile 55 arasında değişiyor." dedi. Sahil kesiminden pazara sunulan fındığın randımanının ise 50 ile 52 arasında değiştiğini kaydeden Şenocak, "Sahil bölgesindeki fındığın kabuğu daha kalın. Ancak içi küçük." ifadesini kullandı.

Şenocak, şu ana kadar tüccar ve manavlara satılan fındıkta çok ciddi çürük oranıyla karşılaşmadıklarını belirterek, üreticilerden bundan sonra da kurutma işlemlerini titizlikle sürdürmelerini istedi. Öte yandan, Ordu'da serbest piyasada 50 randımanlı fındığın kilogramı 23,5 liradan işlem görüyor.

'KİLOSUNU 30 LİRA BEKLİYORDUK'

Samsun’da ise üreticiler fiyata tepkili. Bu yılki verimden oldukça memnun olduğunu ifade eden fındık üreticisi Kerim Başer, Havalar oldukça iyi gitti. Yağışlı hava fındık için iyi oluyor. Köylünün fiyat beklentisi her zaman yüksek olur. 30 lira civarında bekliyorduk, ancak TMO 26 lira civarında alım yaptı.” dedi.

'24 LİRA CİVARINDA SATIYORUZ'

Çarşamba'nın Akçatarla Mahallesi'nde fındık üretimi yapan Turan Eren, “Bu yıl ürünümüzden memnunuz ancak fiyatlar bizi mutlu etmedi. 30 liranın altında fiyat verilmemeliydi. Ancak üreticiler olarak borcumuz var, mecburen satmak zorundayız. Şu anda 24 lira civarında satıyoruz. Gübresi, hasadı, işçisi derken bir sürü masraf oluyor. Bu masrafları bir şekilde karşılamak zorundayız.” diye konuştu.

'KALİTEDEN MEMNUNUZ'

Fındığın kilo başına yaklaşık 20 TL maliyeti olduğunu belirten İsmail Sağlam, “Gübresi, ilacı derken maliyetler yükseliyor. Bir bidon ilaç olmuş 300 lira. 10 bidon ilaç kullansan 3 bin lira yapıyor. Üretimden, fındığın kalitesinden memnunuz ama fiyatlar yüksek olmalıydı” dedi.

Geçen yıla göre maliyetlerinin yükseldiğini belirten Hüseyin Sandıkçı, Mahsulden bu sene memnunuz. Fiyatlarda biraz anormallik var. Geçen yılın fiyatlarına göre gübre, mazot çok arttı. Maliyetler biraz arttı, fiyatlar geride kaldı şeklinde konuştu.

'FİYAT BANA GÖRE GAYET İYİ'

Fındığın veriminden oldukça memnun kaldıklarını belirten Muzaffer Uysal, Allah'a şükürler olsun, mahsulden çok memnunuz. Fiyatlar da bana göre gayet iyi. 25 lira güzel para. Bir kilo mısır 3-5 lira, bir kilo fındık 25 lira. Şu anda mahsulümüzü kurutuyoruz, ardından satacağız diye konuştu. Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PERŞEMBE YAYLASI GÖLETİNE BETON YOL OLUR MU?Önceki Haber

PERŞEMBE YAYLASI GÖLETİNE BETON YOL OLUR...

KAPICILI SAKİNLERİNDEN TEPE’YE TEŞEKKÜR PLAKETİSonraki Haber

KAPICILI SAKİNLERİNDEN TEPE’YE TEŞEKKÜR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar