Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

HAYAT PAHALILIĞI EĞİTİMİ ZORLAYACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAYAT PAHALILIĞI EĞİTİMİ ZORLAYACAK
Abone ol
Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının sorunlarla başlayacağını dile getirerek, hayat pahalılığın öğrencileri ve velileri zorlayacak, dedi.

 “Bu düzen değişmeli, eğitim sistemi yeniden kurulmalı” vurgusu yapan Kaya, “Okulların açılması 17 milyon öğrenci, 1 milyonu aşkın eğitimcinin, milyonlarca veli için zaten zor olan yaşamın daha da zorlaşması demek. İşçilerin, emekçilerin sofrasındaki ekmek küçülürken iktidar desteği özel sektöre vermeye devam ediyor. Zor ekonomik koşullar eğitimin yıllar içinde geldiği acınası hali daha da kötüleştirdi. Devlet okullarının desteklenmesi askıya alındı. Bütçeden ayrılan pay azaldı. Özele kaynak daha fazla ayrıldı. Bu nedenle okullarda para toplama gelenekselleşti.” dedi.

SERVİSE VE KIRTASİYEYE ZAM

Servis işletmelerinden ve kırtasiye esnaflarından aldıkları fiyatlar hakkında bilgi veren Kaya, “Servis ücretleri çok artı. 2021 yılında en yakın yerin servis ücreti 210 TL. idi. 2022 yılında 400 TL oldu. En uzak yerden taşıma 385 TL idi. 2022 yılında 765 TL oldu. Kırtasiyede en az yüzde 300 artış var. Bu artışlar öğrencilere ve velilere eğitime kötü şartlarda başlanmasına neden olacak. Bunlar yetmiyor, kayıt sırasında ve eğitim öğretim sürecinde toplanan paralar olacak.” diye konuştu.

İMAM HATİPLER ÇOĞALIYOR

Devlet okulları da zengin ve yoksul ailelerinin çocuklarına göre ayrışmış durumda olduğunu belirten Kaya, “ Bu ayrım sınıflar düzeyine kadar indi. Bunlar yetmiyormuş gibi temel eğitim kurumlarının çoğunluğu imam hatip okullarına dönüştürüldü. Ve öğrenciler ya özel okullara ya da imam hatiplere gibi bir ikileme sıkıştırıldı. Bu, yoksul öğrencilere imam hatip kapısını göstermekten başka bir anlama gelmiyor. Bu düzen çocuklar ve gençler için adaletsiz ve zenginden yanadır. Her değişen milli eğitim bakanıyla eğitim sistemi yazboz tahtasına çevrildi. Piyasacı ve gerici eğitim çocuklarımıza gelecek vaat etmiyor. Bu yıl yine üniversiteye giren gençler barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçların karşılanmaması gibi sorunlarla yüz yüzeler. Milyonlarca genç işsizlik ve geleceksizlik kıskacında.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Kaya, paralı ve gerici eğitime karşı demokratik halk iktidarı mücadelesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Geleceğimizi bu gerici sermaye düzenine, çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitimsizliğe ve geleceksizliğe terk edemeyiz. Nitelikli, laik, parasız, bilimsel anadilde ve demokratik bir eğitim istiyoruz. Üniversiteye giden öğrencilerin barınma ve beslenme sorunları çözülmeli. Çocuklarımızın tarikat ve cemaat yurtlarına mahkum edildiği düzeni istemiyoruz.” şeklinde konuştu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GEÇİM SIKINTISI YUKARI FINDIK FİYATI AŞAĞI GİDİYOR!Önceki Haber

GEÇİM SIKINTISI YUKARI FINDIK FİYATI AŞA...

SARAYA KARŞI CUMHURİYETSonraki Haber

SARAYA KARŞI CUMHURİYET

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar