Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
reader

HAYVAN MEZARLIĞIMIZ DA OLMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAYVAN MEZARLIĞIMIZ DA OLMALI
Abone ol
Hayvan mezarlığının Ordu’nun çok büyük bir eksiği olduğunu belirten Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Taner Canbulut, “Ordu Büyükşehir Belediyesi önderliğinde bir hayvan mezarlığının mutlaka kurulması lazım.” dedi.

Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Taner Canbulut Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: Öncelikle şunu belirtmek istiyorum geçtiğimiz dönemde bazı eksiklikler olmasına rağmen biliyorsunuz hayvan hakları yasası kabul edildi. Kedi, köpek ve gelincik cinsi evcil hayvanlarımızın kimliklendirilmesi ve onların bazı sosyal hakları ile alakalı olarak yasa yürürlüğe girdi. Eksik mi çok eksik ama bir yerden başlamak lazım. Maalesef ülkemiz son zamanlarda oldukça gelişen pet hayvancılığı konusunda kanunlarımızı kamu geriden takip ediyor. yani özel sektör daha ileride gibi. Bazı şeyleri geç de olsa geriden takip etmek suretiyle yapmaya çalışıyor. Toplum olarak da zaten birçok konuda böyle bir eksikliğimiz var.

ONLARA ÇÖP GİBİ DAVRANILMASINI İÇİME SİNDİREMİYORUM

Son yıllarda kedi köpek besleme alışkanlığı bizim toplumumuzda oldukça fazla yer edinmeye başladı. Bir müddet sonra insanlar bu sahip olduğumuz canlarla kendi ailelerinin bireyi gibi kaynaşarak onlarla yaşam birlikteliği oluşturmaya başladı. Ama biliyorsunuz ne yazık ki bu dünyayı beraber paylaştığımız bazı sokaklara terkedilmiş ailesi olmayan kedi, köpeğimiz canlılarımız var. Sadece kedi köpek de değil aslında, insanlar uzun yıllardır ekmeğinden, gücünden de yararlandığı at, eşek gibi hayvanları da sokaklara terk eder hale geldiler. Bu ayrı bir sorun ama sonuçta her canlının yaşam hakkı olduğu gibi yaşamında bir sonu geliyor. Bu canlılar bizleri kısacık hayatları boyunca gerek psikolojik olarak, gerek ekonomik güç olarak, gerek fiziksel güç olarak insanların yanında olan canlılar hayatlarının sonuna geldiğinde bir çöp muamelesi görmesini bir veteriner hekim olarak değil insan olarak içime sindiremiyorum. Bizim dinimizin gereği de bu zaten. Bizim toplumsal anlayışımızın gereği de bu olması lazım ama maalesef yaşayan bu canlılara mal ya da bir eşya gibi bir uygulama yapıyoruz biz. Evet bu çok yanlış bir durum.

İKİ AÇIDAN BÜYÜK ÖNEMİ VAR

Hayvan mezarlığı konusu ilimizin çok büyük bir eksiğidir.  Birçok yerde bu vardır. Bunun iki başlık altında değerlendirilmesi gerekmektedir. Birincisi çevre ve toplum sağlığı açısından değerlendirilmesi lazım. Bu hayvanların öldürüldükten sonra belirli bir hayvan mezarlığına nakli mümkün olmadığı zaman bunun toplu olarak gömüldüğü veya belirli çöp bölgelerine atıldığı gibi bir izlenim uyanıyor. Bu çok yanlış. Çünkü bu hayvanların bir kısmı enfektif hastalıklar taşıyabilirler, viral hastalıklar taşıyor olabilirler bunu bilemiyoruz. Ya da organik olarak bir canlının kendini zamana göre ölümle birlikte oluşan bazı bakterilerin, çürümenin yan etkileri insanlar üzerinde olumsuz etkiler çıkarabilir. Bunu da düşünmek lazım.

CENNETLİK OLDUKTAN SONRA HOR GÖRÜLMESİ İNSANİ BİR DURUM DEĞİL

İkincisi ve en önemli boyutu insanlara 15 sene 20 sene hizmet etmiş onlarla koyun koyuna yatmış canlının gözlerini yumduktan sonra kalbi durduktan sonra yani cennetlik olduktan sonra böyle bir çöp gibi çöp yığınlarının arasında sağa sola böyle atılması ve hor görülmesi insani bir durum değil. Bu İnsanlar hayvanları için gerekirse verecek kişiler, hayvanları öldüklerinde köyü veya uygun bir yeri olmayan vatandaşlar ne yapacaklar en doğal şekilde belediyeye haber verecekler. Sizleri kutluyorum Ordu Olay Gazetesi’ne bu durumu gündeme getirdiği için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ne olacak bu kadar hayvan. Ordu Büyükşehir Belediyesi önderliğinde bir hayvan mezarlığının mutlaka kurulması lazım. Zaten belediyenin geçici barınağı bir sürü hastaneler, klinikler vardır diye biliyorum olmaması mümkün değil. Ama bunun normal şartlarda yerel yönetimlerin önderliğinde özel ve gezilebilir güzel bir mezarlık yapılması gerekir. Buranın Her hayvan severin hayvanı öldüğünde gömebileceği, ziyaret edebileceği bir mezarlık haline getirilmesini canı gönülden arzu ediyorum. Biz veteriner hekimler odası olarak bu alanda ne gerekiyorsa üzerimize düşeni yapmaya hazırız. İnanıyoruz ki yerel yöneticiler de bunu yapmaya hazırlardır. “ Kaan Özel  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HARİTA YENİDEN KIZARIYOR  Önceki Haber

HARİTA YENİDEN KIZARIYOR  

ORDU’DA 3 BİN 225 TOPLU TAŞIMA ARACI DENETLENDİSonraki Haber

ORDU’DA 3 BİN 225 TOPLU TAŞIMA ARACI DEN...

Yorum Yazın

DURUGÖL’ÜN TAMAMININ KURTARILMASINI İSTİYORUZ
VALİ SONEL ŞEHİT AİLELERİ İLE GAZİLERİ UNUTMADI
Ihlamur ağacından düşen kişi öldü
YİNE AKPINAR’DA KAZA!
DOMUZ ETİNDE VERGİYİ İNDİRECEĞİNE AKARYAKITTA İNDİR
BİRİ BİZİ ALDATIYOR!
AK PARTİ ALIN TERİNE DEĞER VERİR
VALİLİK ESKİ VE GÜZEL GÜNLERİNE DÖNECEK
MAHKEME OBB’YE DENİZİ DOLDURAMAZSIN DEDİ
PERŞEMBE’NİN TADI TUZU BURADA
ÇAMBAŞI YAYLASI’NIN CAZİBESİ ARTTI
FATSA ADASI DOĞAL KALMALIDIR
ŞAMPİYON ALTINORDU ZABITA
ORDU KAMPI MADALYA GETİRDİ
ÖZBEKİSTAN’DAN ŞAMPİYONLUK GELDİ
ORDUSPOR 1967 TRANSFERE HIZ VERDİ
NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar