Ordu
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27

HEKİMLER FINDIĞI GÖRMEZDEN GELİYOR  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HEKİMLER FINDIĞI GÖRMEZDEN GELİYOR  
Abone ol
Karadeniz Fındık Mamulleri İhracatçılar Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, pandemi (salgın) sürecinde basın yayın organlarında bağışıklığı güçlendirici haberlerde ithal ürün olan badem ve cevizin öne çıkarılması, yerli ürün fındığın geri plana itilmesine tepki gösterdi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, bağışıklık sisteminin güçlü olmasının Kovid-19 ile mücadelede çok önemli bir kazanım sağladığını hatırlatarak, “Hal böyle olunca içinde bulunduğumuz pandemi (salgın) döneminde insanlar bağışıklık sistemini güçlendirici gıda, vitamin gibi maddelerin tüketimini artırmakta ve bu şekilde virüsten korunmaya çalışmaktadırlar.” dedi.
 

FINDIK GÖRMEZDEN GELİNİYOR

 

Edip Sevinç, yaptığı yazılı açıklamada fındığın bu açıdan çok önemli bir gıda maddesi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Ancak, son zamanlarda bu konuda uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar ve basın kuruluşlarınca yapılan haberlerde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tavsiye edilen gıdalardan bahsedilirken, kuruyemişlerden sadece ithal ürünler olan badem ve cevize yer verilmektedir. İçerdiği vitaminler ve bağışıklık artırıcı özellikler açısından bu ürünlerden hiçbir eksiği olmayan, hatta fazlası bulunan yerli ve milli ürünümüz fındık, maalesef popüler tıp camiası tarafından görmezden gelinmektedir.”

TÜRK FINDIĞI LEHİNE TAVIR ALINMALI


Fındıkta zaten arz fazlası sorununun bulunduğu ve tüketiminin artırılmasına şiddetle ihtiyaç duyulduğu bir sürecin yaşandığını da vurgulayan KFMİB Başkanı Sevinç; “Hemen hemen tamamı ithal olan ve fındığımızın hem Türkiye’de hem de dış ülkelerde rakibi durumunda bulunan ürünlerin öne çıkarılması ve bu haliyle sık sık basında yer alması son derece üzücüdür. Dolayısıyla ilgililerin ve haber editörlerinin bu tür haberlere yer verirken çok dikkatli olmaları, yerli ve milli ürünümüz olan fındık aleyhine sonuçlar oluşturacak bu tutumdan vazgeçmeleri ve Türk fındığını ön plana çıkarmaları arzu edilen ve beklenen bir durumdur.” dedi. ORDU OLAY 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ERDOĞAN’A ALAN BAZLI DESTEK TEŞEKKÜRÜÖnceki Haber

ERDOĞAN’A ALAN BAZLI DESTEK TEŞEKKÜRÜ

PANDEMİDEN KAÇARKEN SİNDEMİYE TUTULMAYINSonraki Haber

PANDEMİDEN KAÇARKEN SİNDEMİYE TUTULMAYIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar