VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

HEKİMLER ‘TÜKENDİK’ DİYEREK İŞ BIRAKTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HEKİMLER ‘TÜKENDİK’ DİYEREK İŞ BIRAKTI
Abone ol
Hekim Birliği Sendikası ve Hekim Sen, hekimlerin ortak ve meşru taleplerinin gerçekleştirilmesi amacıyla 17-18-26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde iş bırakma kararı aldı.

Savaşta, salgında, her koşulda halkın sağlığı için yanında olan hekimlerin artık tükendiğini belirten Hekim Birliği Sendikası Ordu İl Temsilcisi Dr. Çağlar Yıldırım, "Performans sistemi kırbacını sırtımızda hissetmeden çalışmak istiyoruz. Söze gelince bizlere, hekimler de hakimler gibidir diyen yetkililerden, en az hakimler kadar temel maaş talep ediyoruz" dedi.

 “ŞİDDETE KARŞI ETKİN TEDBİRLER ALINSIN”

Hekimlerin, sağlık hizmeti verdikleri kamu kurumlarının içerisinde sözel, fiziki ve psikolojik saldırıya uğradıklarını, hatta öldürüldüklerini ifade eden Hekim Birliği Sendikası Ordu İl Temsilcisi Yıldırım, şiddete karşı göstermelik koruma kanunları değil, caydırıcı hükümler içeren kanunların çıkarılmasını beklediklerini söyledi. Yıldırım, “Hekime karşı işlenen şiddet olaylarında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının (HAGB) uygulanmamasını ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi etkin tedbirler alınmasını bekliyoruz” dedi.

“YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALMAYI KABUL EMİYORUZ”

Hekimlerin tükendiğini ve popülist politikalar sonucu oluşturulan sağlık sisteminin binlerce hekimin istifasına sebep olduğunu vurgulayan Yıldırım, “İdare bunun nedenleri irdelemek yerine, sanki hekimler tıbbi bir cihazmış gibi, hekimlerimizi ailelerinden uzaklaştıracak şekilde geçici görevlendirme yapma yöntemini benimsemiştir. Artık zulme dönen geçici görevlendirmelerin bitmesini, hekimlerin güvenceli çalışma koşullarının sağlanmasını istiyoruz. En zor sınavları geçerek, meşakkatli olduğu kadar çok güç eğitim süreçleri de içeren hekimlik eğitimimizi tamamladıktan sonra, hayatımızı idame ettiremeyecek şekilde yoksulluk sınırının altında maaş almayı bizler kabul etmiyoruz. Performans sistemi kırbacını sırtımızda hissetmeden çalışmak istiyoruz. Söze gelince bizlere, Hekimler de hakimler gibidir diyen yetkililerden, en az hakimler kadar temel maaş talep ediyoruz. Bizlerle ‘sağlık ordumuz’ diye övünen yetkililerden, bizlere de aynı askeri hekimler gibi hiçbir kritere bağlı olmayan temel maaş verilmesini istiyoruz. İnsanca yaşamamızı sağlayacak, emekliliğimize yansıyan, performansa dayalı olmayan, güvenceli temel bir gelir istiyoruz” şeklinde konuştu.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA NİSAN AYINDA 738 KONUT SATILDIÖnceki Haber

ORDU’DA NİSAN AYINDA 738 KONUT SATILDI

DOKA ORDU TİCARET BORSASI’NIN PROJESİNİ KABUL ETTİSonraki Haber

DOKA ORDU TİCARET BORSASI’NIN PROJESİNİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar