Ordu
DOLAR18.6409
EURO19.3001
ALTIN1051.5
reader

HEMŞEHRİMİZ İMZA GÜNÜNDE OKURLARIYLA BULUŞTU 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HEMŞEHRİMİZ İMZA GÜNÜNDE OKURLARIYLA BULUŞTU 
Abone ol
Aslen Ordulu olan ancak İstanbul’da seyyar satıcılık yaparken Türkiye’nin sorunlarını ele aldığı makaleleriyle adından söz ettiren Nalan Türkeli, kitaplarını imzaladı.

Seyyar tezgahında elde ettiği tecrübeleri filtre ederek sunduğu yazıları büyük beğeniyle karşılanan ve şimdiye kadar Varoşta Kadın Olmak, Dilli Don, Yaşamak Direnmektir gibi 6 kitap yazan Türkeli, son yayıncısı Hakkı Gümüştaş ile Yayıncılar Kooperatifi’nin (YAYKOOP) şubesi Kadıköy Antika Kitap Kafe’de okuyucularıyla buluştu.

Kadıköy, Ümraniye ya da Üsküdar’ın caddelerine götürdüğü seyyar tezgahında sebze, meyve, oyuncak ve giysi satarak hayatını kazanan Nalan Türkeli’nin yaşam öyküsü dile kolay geliyor. Yetimhanede büyüdükten sonra seyyar satıcılık yaparak ekmeğini kazanırken, hayatını, fikirlerini, düşüncelerini, yaşadıklarını ve yaşayamadıklarını yazmaya başlayan Türkeli 6 kitap ortaya çıkardı. Beni Tanıdınız Mı? Düşlerimde Sende Varsın, İki Hayat, Varoşta Kadın Olmak, Dilli Don, Yaşamak Direnmektir kitaplarıyla okuyucusuna ulaşan Nalan Türkeli, bir gecekonduda yaşayan seyyar satıcı kadının neler başarabileceğini kanıtladı.

Yaşadığı tüm olumsuzluklara ve toplumsal çürümeyi tespit etmesine rağmen hayattan umudunu asla yitirmeyen, eleştiren ve konuşan Nalan Türkeli kitaplarını imzalamak için Kadıköy’deydi. Yayıncılar Kooperatifi’nin (YAYKOOP) şubesi Kadıköy Antika Kitap Kafe’de okuyucularıyla buluşan Nalan Türkeli’ye yayıncısı ve yakın dostu Hakkı Gümüştaş eşlik etti. Gümüştaş ve Türkeli kitaplarını imzalarken, okuyucularıyla yaşam ve toplum üzerine sohbet etti.

EVRENSEL YOLCULUKLARA ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİM

Nalan Türkeli, “Çıktığım evrensel yolculukları yazmayı, zaman tünelimde insan biriktirmeyi çok seviyorum. Yazılarıyla başkasına ulaşabilmek ve aynı şeyleri düşündüğünü göstermek bir yazarın en büyük ödülü. Yazmaya devam edeceğim” dedi.

Gecekondudan çıkarak tek başına gece yarısı sebze haline gitmesi, seyyar tezgahına yüklediği ürünlere zabıtanın el koyması, rakip seyyar satıcılar tarafından ölümle tehdit edilmesi gibi zorlukların anlatıldığı ‘Varoşta Kadın Olmak’, Hülya Koçyiğit tarafından 2011 yılında filme çekilecekti. Babasının annesini öldürmesiyle çocuk yaşta kardeşlerine bakmak zorunda kalması ve yaptığı evlilikten doğan çocuklarından birinin lösemiden yaşamını yitirmesi, diğerinin ise uzun süren cezaevi hayatı nedeniyle çok yıpranan ama pes etmeyen Türkeli, bu kez daha edebi bir dille ‘Dilli Don’u yazdı.


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇOCUKLARIN ‘YÜRÜYEN ŞATO’ KEYFİÖnceki Haber

ÇOCUKLARIN ‘YÜRÜYEN ŞATO’ KEYFİ

TÜRK SİNEMASININ EFSANESİ AMELİYAT EDİLDİSonraki Haber

TÜRK SİNEMASININ EFSANESİ AMELİYAT EDİLD...

Haber Yorumları

 • Nergis23-11-2021 13:59

  Çok özel bir kişilik ve muhteşem bir anlatıma sahip!! Keyifle okuyorum, aydınlatıcı olması özelliği ile tüm okuyuculara şiddetle tavsiye ediyorum

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar