Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

HEP AYNI YALAN YOK SİZE İNANAN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HEP AYNI YALAN YOK SİZE İNANAN
Abone ol
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ihracatçıların 2022 rekoltesini çiçek sayımına göre 790 bin ton olarak açıklamasının gerçekçi olmadığını, fındık fiyatını düşük tutmak gibi bir amaç taşıdığını söyledi.     

FINDIK FİYATINI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Bu rekolte açıklamasının gizli sebepleri olduğunu savunan Akça, “ Birincisi fındığın taban fiyatını düşük tutmak. İkincisi TMO elindeki fındığı düşük fiyata almak. TMO ilk olarak 39 TL’den fındık satışına çıktığında buna talep gelmedi ki kendileri getirmedi. TMO ikinci kez satışa çıktı ancak buna talep gelmeye başladı. Bu rekolte açıklaması 39 TL fiyat ile TMO’ya elindeki fındık satılmaz mesajı verme açıklamasıdır. Spekülatif bir açıklamadır. İtibar edilmemesi gereken bir açıklamadır.” dedi.

 

800 BİN TON REKOLTE HANİ NEREDE?

İhracatçıların geçen sene 800 bin ton rekolte açıkladığını hatırlatan Akça, “Görüyoruz ki böyle bir rekolte yok. İhracat rakamlarına da bakıyoruz böyle bir rekolte olmadığını  görüyoruz. Baktığımızda 650 bin ton civarında bir rekolte oluşuyor. Bunların her sene açıkladığı rekolte rakamları yanıltıcı ve amaçlı bir rekolte. Her sene yaptıkları tamamen piyasayı yanıltma, piyasayı kendi menfaatleri doğrultusunda yönlendirme şekillendirme açıklamasıdır.” şeklinde konuştu.   

 

ENERJİMİZİ BOŞA HARCAMAMIZA NEDEN OLUYORLAR 

Kendisinin 3 yıldır ziraat odası başkanı olduğunu aktaran Akça, “Bu süreçte daha iyi gördüğüm bir şey var. Bunların bu açıklamasının bir de daha gizli bir amacı var. Bizim enerjilimizin yüzde 90’ını bu tür tartışmalarla geçirmemize neden oluyorlar. Böylece bizim tekelden kurtulma yolları, fındığı mamul ürün yapmamız gibi konuları konuşmamıza engel oluyorlar. Önümüze bu tür engeller getirerek bütün enerjimizi o yöne kanalize etmemize eden oluyorlar.” diye konuştu. Kaan Özel                               


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BALIMIZ İNGİLTERE VE ALMANYA’YA GİDİYOR Önceki Haber

BALIMIZ İNGİLTERE VE ALMANYA’YA GİDİYOR 

ALTIN YUMRUK AVRUPA YOLUNDASonraki Haber

ALTIN YUMRUK AVRUPA YOLUNDA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar