VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
reader

 HER CANLI SEVGİ İLE BESLENİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 HER CANLI SEVGİ İLE BESLENİR
Abone ol
Gülsen Atıcı’nın ‘Her Canlı Sevgi İle Beslenir’ isimli 534 sayfalık şiir kitabı çıktı.

Gülsen Atıcı bir gurbet kadını. Genç yaşta düşmüş Almanya yollarına. Ana-baba hasreti, vatan hasreti, Perşembe-Vona-Soğukpınar hasreti ve de en önemlisi çocuklarının hasreti yıllarca yakmış yüreğini. Hasta olmuş gurbet ellerde tedavi olmak için  hastanelerde yatmış. Tedavi sürecinde psikoloji okuyan  öğrenci kızının ‘Anneciğim ne olur kendini dinleme böyle, bir şeylerle uğraş şiir yaz, roman yaz, resim yap bu hastalığı ancak böyle atlatırsın’ demesi üzerine  gördüklerini, yaşadıklarını, hissettiklerini dökmüş kağıda.  O gün bu gün yüzlerce şiir ve roman yazmış. Yazar Gülsen Atıcı’nın  tabiri ile bu gün onun doğum günü çünkü bu gün onun hayalinin gerçekleştiği gün. Çünkü “ Her Canlı Sevgi İle Beslenir“ adlı 534 sayfalık şiir kitabı çıktı.

 

Mutluluğunu paylaşmak isteyen emektar yazar Gülsen Atıcı (73) yazarlığını ve şiir kitabının nasıl doğduğunu şöyle anlattı; Ben Ordu-Perşembe Soğukpınar’dan beş çocuk annesi Almanya’dan emekli bir ev hanımıyım. İlkokul mezunuyum. Çocuklarımın biri Çanakkale’de diğerleri ise Almanya’dalar. Eşim Tuncelili Kazım Atıcı 2006’da vefat etti. Ben Almanya’ya 1971 yılının yedinci ayında bir Çarşamba günü gittim. 20 sene çalıştım gurbet elde Almanya Freiburg’da . Almanya’ya gittiğimde çok hasretler, çok ıstıraplar, çok acılar çektim. İlle de evlat hasreti memleket hasreti hep içimde yandı tutuştu. 1971 yılından bu yana hep yazmak istemiştim. O günlerde hep kağıt üzerine yazıyordum. Sonunda bu böyle olmayacak dedim ve kendime bir defter aldım. O defterim hala saklı duruyor. Nedense eskilere çok meraklıyım. Anı olsun diye onları hep saklarım.

Ben Almanya’da bir psikolojik hastalığa depresyon hastalığına yakalandım. Tamamen konuşma yetimi kaybetmiştim, dört buçuk yıl o hastalıkla savaştım. Bir gün benim en küçük kızım Fatma şu an kendisi psikolog o zamanlar öğrenciydi  ‘anne bu böyle olmaz sen kendini dinleme bir şeylerle uğraş belki bir umut tekrar düzelirsin’ dedi. Ve başladım. Zaten önceden şiirlerim zaten vardı  ama ben o andan itibaren roman yazmaya  başladım. İlk neyi hatırlıyorsam oradan başladım. Çünkü küçük kızım bana öyle demişti ben de öyle yaptım.

 

ROMAN DA YAZIYORUM

Benim de ilk hatırladığım üç yaşımda hafızama yer etmiş olan anneannemin ölümüydü.  Onu romanımın başına yazdım. Şiir kitabımdan sonra romanım için de hazırlıklarım var.  Romanımdaki konular da şiir kitabımdaki yazdıklarım da hepsi gerçek. Hepsini yaşadıklarımdan hissettiklerimden yazdım. Onlar da benim 73 yıllık yaşanmışlıklarım var.  Şimdilik romanımın adı “Gerçek Hikayemi Çıkarmışım Açığa. “ Şu anda ham haliyle böyle. O zamanlar  roman ve şiir kitabımı da aynı anda yazmaya başlamıştım. Roman kitabım da 715 sayfa.

SEVGİ DÜNYANIN ASLI

Şiir kitabıma dönecek olursak yine şiirlerimi an itibariyle gördüklerimden, yaşadıklarımdan, duyduklarımdan yola çıkarak müsvedde olarak yazmaya başladım. Romanım yirmi yıllık.  Şiir kitabımdaki şiirlerim on beş yıldan fazladır kağıt üzerinde yazıyorum. “Her Canlı Sevgi ile Beslenir” bunu niye yazdım biliyor musunuz çünkü sevgisiz hiçbir canlı yaşayamaz. Sevgisiz hiçbir şey olmuyor. Çiçekler, tabiat, doğa kısacası tüm dünyanın sevgiye ihtiyacı var. Şu çiçeklerimden ayrı kaldığımda bunların rengi kokusu değişiyor. Onların da duyguları olduğuna inanıyorum. 

 

880 ŞİİRİ VAR

Bu şiir kitabımda çoğunlukla sevgi ve öğüt var, dostluk var, arkadaşlık var ve de benim ve başkalarının yaşanmışlıkları  var. Yaşanmaması gereken olmuş yanlışlıklar var. Anne, baba, hayırlı evlat çocuk,  aile ilişkileri var. Uydurma hiçbir şey yok. Tüm dünyadan etkilendim. Şiirimin tamamı 880 tane. Bu kitapta daha yarısı var.  Çok özel olanlarını ayırdım kitaptan çıkardım. Kitabımda her sayfa bir şiirdir.  Bu kitapların hiçbir ticari amacı yoktur, kendini kurtarsın yeter. Diğer taraftan kitaplarımın gelirlerini ihtiyacı olanlara aktaracağım. Bir kuruşunu dahi kendime harcamayacağım.

KADINLAR BOŞ DURMASIN YAZSIN

Buradan evlerinde amaçsız boş boş oturan üretime katkı sağlamayan kadınlarımıza seslenmek de isterim. Tahsilin hiç önemi yok eliniz kalem tutuyorsa okuyup yazıyorsanız boş durmayın neye özlem duyuyorsanız  neyin hayalini kuruyorsanız onun peşinden koşun. Yaşarken o hayallerinizi gerçekleştirin. İnanın bunun zevki duygusu mutluluğu bambaşka.  O yazdıklarınız ve yaptıklarını sizi ölümsüzleştirecek. Bunu böyle bilin ona göre yaşayın.  Bu işin yaşı başı olmaz yeter ki isteyin. Ben şu an yeniden doğmuş gibiyim, kitabımın çıktığı gün benim doğum günüm oldu. Çok heyecanlıyım.

 

BEN HAYATI OKUDUM

Çok tahsilim yok ama ben hayat üniversitesi okudum. Oradan mezunum. Beni acılar çileler büyüttü.  Yine de Rabbime şükürler olsun bu günleri bana gösterdi. Şiir kitabımı hayata geçirmem de bana yardımları dokunan  avukat Seyhan Hanıma ve bilgisayarcı kardeşim Gökhan Beye emekleri için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca şimdiden tüm okurlarıma da teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. ARİF KALAFAT ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ HAYVAN HIRSIZLARI MESAİYE BAŞLADIÖnceki Haber

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ HAYVAN HIRSIZLARI...

‘KİLİMLİ MASAL SAATİ’Sonraki Haber

‘KİLİMLİ MASAL SAATİ’

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar