Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

‘HER ŞEY HER ŞEYİN İÇİNDE’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘HER ŞEY HER ŞEYİN İÇİNDE’
Abone ol
Anaksagoras, Einstein ve Yunus Emre’yi sahnede buluşturan Her Şey Her Şeyin İçinde adlı oyun sahnelenmeye devam ediyor.  

Oyun Okuma Tiyatrosu tekniği ile hazırlandı ve seyirci ile buluşmaya devam ediyor. 11 Kasım 2022 Cuma akşamı seçkin bir seyirci topluluğuna Oksijen Cep Sahnede sunuldu. Salonu ORŞAYAD yönetim ve üyeleri, ORSEV yönetim ve üyeleri ve Ordu Olay gazetesi sahibi Zeki Özel’in katılımıyla dolduran seyirci oyunun sonunda beğeni dolu sözlerle, ekibi tebrik ederek alandan ayrıldı.

Oyun felsefi oyun olması ilginç, MÖ. Yaşamış Felsefecisi Anaksagoras, Einstein ve Yunus Emre’nin zamansız bir mekanda ve aynı düşünce ekseninde buluşmasını aktarırken Yönetmen Gülçin Üstüntaş’da bir farklılık daha katarak Okuma Tiyatrosu tekniği ile Oksijen Tiyatro’nun 2022-2023 Sanat Sezonuna kazandırmış bulunuyor. Bir diğer durum ise Gülçin Üstüntaş’ın hazırladığı bu proje ile Ordu’da yıllar sonra tekrar oyun yönetmesi oldu. Bu bir başlangıç olduğunu ve devamı da gelecektir diye düşünüyoruz.

Oyunun Yönetmeni Gülçin Üstüntaş İstanbul’dan şu notu gönderdi: “İstanbul’da bir beyefendi var,  Baysan (Boysan) Pamay… Üniversite yıllarından itibaren tiyatrolarda oynayan bütün oyunları izleme tutkusu olan entelektüel bir seyirci…Özel yaşamıyla ilgili hiç bilgimiz yok ama tiyatro izleyicisi olarak çok saygın ve ünlü. Yalnız seyirci değil beğendiği oyunlar hakkında yorum yapıp seyircinin ilgisini tiyatroya yönlendirmeyi de misyon edinmiş özel biri… Baysan bey benim “Sahnede Yaşadım” kitabımı okuyunca beğendiği bir bölümü sosyal medyada paylaşmıştı. Şöyle ki “Annem, oyunlarımızı izledikten sonra derdi ki, "İki alkışa kendini paralıyorsun." Acaba bu mu? Hayır, sahnede olmak başka bir şey benim için. Bir hikayenin içinde olmak, farklı karakterler yaratmak, onlardan alınacak o kadar çok ders var ki. Bir de adrenalin, o da çok önemli. Heyecan yaşamak, başarmanın zevkini tatmak. Hiçbir mesleğe değişemem tiyatroyu Para kazandırmıyormuş, Hiç umurumda değil.

Gülçin Üstüntaş'ın "Sahnede Yaşadım" kitabından…

Sonrasını  şöyle bağlamış; Sevgili Gülçin Hanım, tiyatronun bir tutku, bir adanmışlık olduğunu ne güzel ifade etmişsiniz. Iste beni tiyatroya bağlayan da sizlerin bu tutkusu. Saygılar. 

Yazımın içeriği açısından önemli bulduğum için böyle bir başlangıç yaptım. Hepimizin bildiği gibi her kentin, sosyal, kültürel, ekonomik değerler ölçüsünde özellikleri vardır, Ordu’nun en önemli özelliği yarım asrı geçmiş, perdesini hiç kapatmayan  ödenekli bir tiyatrosu olmasıdır. Bu durumda bir kültür-sanat şehri olma özelliği ortaya çıkmaktadır.

Kültürel-sanatsal özelliğine değer kazandıran, ödenekli tiyatrosunun dışında özel tiyatrolarıdır. Sayıları her yıl artan özel tiyatrolarını saymaya kalkarsam birini atlamış olurum gönül koyarlar haklı olarak. Burada konumuz 15. yılını dolduran Oksijen tiyatrosu… Bu önemli yıla özgü benim onlara katkım bir oyun oldu. Her şey Her Şeyin İçinde… Bu oyunun özelliği seyircinin pek alışık olmadığı “Okuma Tiyatrosu” biçiminde olması. İstanbul’da yaygın. Belli bir kalıbı yok. İsteğe bağlı. Sembolik giysiler ve dekor, mizansenli, aksiyonlu bir oyun tarzı.

Her şey Her Şeyin İçinde oyunu 17 yıldır sürdürdüğümüz Aydın Üstüntaş tiyatro oyun yarışmasına gelen ve beni etkileyen bir oyundu. Yazarı Gözde Özelce ile iletişime geçip okuma tiyatrosu yapma konusunda anlaştık. Araya pandemi girince iki yıl beklemede kaldı. Bence en uygun zamanlamayla Oksijen Tiyatrosunun repertuarına bir armağan oyun olarak girdi. İki anlamda anlam kazandı. İzmirli yazarımızın Urla Felsefe Günleri Sempozyumuna  aldığı davet üzerine oyun hazırlandı ve ilk gösterisini orada yaptı. Felsefecilerin ve Urlalıların beklemediği bir başarıyla oynanınca ertesi günün ses getiren konusu oldu. Neden beklemiyorlardı, taşradan gelen tanımadıkları bir tiyatro, bilmedikleri bir okuma tiyatrosu türü ne olabilirdi ki. Oysa biz onların meydanında  kocaman heykeli bulunan Antik çağ Yunanlı Filozof Anaksagorası oynuyorduk. Sadece o mu? 1200’lü yıllardan Yunus Emre, yakın çağdan Albert Einstein zaman tünelinde buluşurlar. Bir filozof bir tasavvuf şairi bir bilim adamı bir araya geldiklerinde ne konuşurlar, varoluş ve inanç kavramları, üçü de birbirinin diline ve kültürüne yabancıdır. Sonuç; çağlar öncesi, çağlar sonrası HER ŞEY HER ŞEYİN İÇİNDEDİR.

Yazımın başlangıcında olduğu gibi oyuncu sahnede yaşattığı karakterlerden neler kazanıyorsa, seyirci de oturduğu koltukta aynı şeyleri kazanıyor. Demem o ki Her şey Her Şeyin İçinde…

Bu güzel oyunla bizi buluşturan yazar Gözde Özelce ve oyunda görev alan Ordu Üniversitesi Tiyatro Bölüm başkanı Yasin Akyüz, İBBŞT oyuncusu ve Doğa Sanat kurucusu Erhan Özçelik, Oksijen Tiyatrosu kurucusu Nurgül Çoluk, oyuncusu Gökhan Uzunlar ve teknikte Kasım Uysal emekleri, özverileri karşısında teşekkürüm yetmez ama teşekkürler…”

Oksijen Tiyatro bu yıl 15.yılına girdi ve birçok proje ile seyirciyle buluşma planlarının olduğunu ilettiler. Sürprizlere hazırlıklı olun denildi.  Oksijen Tiyatro Her Perşembe Oksijen Cep Sahnede bu yıl 8. Sezonuna giren Muhabbeti Ala doğaçlama tiyatro ile muhteşem komedi sunuyor. Ordu’ya 15 yıldır tiyatro kulvarında can pervane hizmet veren Oksijen Tiyatro’ya başarılar diliyoruz ve yeni çalışmalarını merakla bekliyoruz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PERŞEMBE YAYLASI'NDA SONBAHAR GÜZELLİĞİÖnceki Haber

PERŞEMBE YAYLASI'NDA SONBAHAR GÜZELLİĞİ

LÖSEV İÇİN KERMESSonraki Haber

LÖSEV İÇİN KERMES

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar