Ordu
DOLAR9.5192
EURO11.0575
ALTIN546.88

HUKUKSUZ YAPILAN ÇALIŞMALAR HUKUKEN KORUNAMAZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HUKUKSUZ YAPILAN ÇALIŞMALAR HUKUKEN KORUNAMAZ
Abone ol
Korgan’da Çiftlik ve Çamlı mahallerinde yapılmak istenen HES çalışmalarını durdurmak için mücadele edenlerden 6 kişi hakkında açılan dava görüldü. Davanın Avukatı İsmail Topcuoğlu, “Hukuksuz yapılan çalışmalar hukuken korunamaz.” diyerek 6 kişiye ceza verilmemesi gerektiğini söyledi.

HES’e Direnenler Hakim KarşısınKorgan’da Çiftlik ve Çamlı mahallerinden geçen Keş deresi üzerinde yapılmak istenen Bayındır HES için imar değişikliği süreci yaşanırken şirketin çalışmaya başlamasının yasadışı olduğunu iddia eden halk şirketi 6 kez dereden çıkararak çalışma yapmasını engellemişti. İmar değişikliğine itiraz edilmiş, açılan dava sonucu gelen bilirkişi heyeti, halkın haklılığını kanıtlayan rapor tutmuştu. Olayın davası dün görüldü.

 

ÇEVREYİ KORUMAK SUÇ OLAMAZ

Davanın Avukatı İsmail Topcuoğlu yaptığı açıklamada, “ Doğasını, deresini korumak, mücadele etmek suç olamaz. Zaten, yeniden çalışmak için gelen şirketin çalışması halkın tepkileri nedeniyle durdurulmuş, şirket çalışanları dereden uzaklaştırılmıştı. Şirket çalışanları kendilerine saldırıldığını, şiddet uygulandığı iddiasıyla şikayetçi olmuşlardı. Korgan Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı iddianameyle Adem Güney, Ali Baymak, Hakan Top, Hamide Salduz, Muhammet Güney, Mustafa Varmış ve Taner Güney hakkında “iş ve çalışma hürriyetini ihlalden” ceza isteniyor.  Oysa şirketin orada çalışma ruhsat izni yok. Ayrıca; hem ÇED hem de zaten hatalı olan imar plan alanlarının dışında bir çalışma girişimi olmuştur. Hukuksuz yapılan çalışmalar hukuken korunamaz. Ortada suç yok. Suçlu HES şirketi ve onun çalışanlarıdır. Ruhsatsız, kaçak çalışma yaparak halkın huzurunu bozmuşlar, dere yatağına zarar vermişlerdir. Önceden bu konuda suç duyurusu yapmıştık.  Mahkeme huzurunda şikayetçiler hakkında suç duyurusunda bulunacağım.” dedi.

DİRENMEK MEŞRU HAK

Yargılanmayla ilgili Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “HES’e karşı hukuksal süreç başlatan halk, şirketin yasadışı çalışmasına engel olarak meşru hakkını kullanmıştır. Meşru direnme hakkı yargılanamaz. Sonuçta, şirket tüm malzemelerini alarak çekildi. Halk kazandı. Ordu Çevre Derneği olarak her koşul altında halkla birlikte hukuksal ve fiili ve meşru mücadelelerinin içinde olduk. Yargılamanın düşmesi gerekir. Suçlu şirkettir. Halk yargılanamaz.” denildi.

Davalı ve davacıların eksik katılımı nedeniyle dava 25 Haziran 2021 tarihine ertelendi. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ESRA EROL’DA BİR ORDU HİKAYESİ DAHA Önceki Haber

ESRA EROL’DA BİR ORDU HİKAYESİ DAHA 

ÜNYE’DE DOKTORA KORONA DAYAĞISonraki Haber

ÜNYE’DE DOKTORA KORONA DAYAĞI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar