Ordu
DOLAR13.8231
EURO15.6178
ALTIN790.63

İHRACATÇIYI DEĞİL FINDIK ÜRETİCİSİNİ KORUYAN POLİTİKALAR OLMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İHRACATÇIYI DEĞİL FINDIK ÜRETİCİSİNİ KORUYAN POLİTİKALAR OLMALI
Abone ol

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz fındık politikalarında üreticilerin mağduriyetinin devam ettiğini vurgulayarak yeni bir tarım yasası çıkarılması için üreticileri birlikte mücadeleye çağırdı.

Fındık hasat zamanı yaklaştıkça fiyat ve rekolte konusunda üreticileri mağdur edecek politikaların hazırlığının yapıldığını vurgulayan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Fiyatı, alıcı olan ihracatçı ve tüccar belirlediği sürece açıklanan fiyatların üreticiye bir yararı yok. Her yıl aynı senaryo oynanıyor. Rekolte konusunda üreticileri mağdur edecek bir değerlendirme üzerinde çalışmalar devam ediyor. Tüm gayretler serbest pazar uygulanasının egemenliğinin devam ettirilmesine yönelik. Açıklanan rekolteden rahatsız olan ihracatçılar Tarım Bakanlığı’nın yeniden rekolte tespiti yapmasını istiyor. Tarım Bakanlığı da kendi açıkladığı rekolte yerine yeniden rekolte çalışmasına soyundu. Bu bile iktidarın kimlerden yana olduğunu gösteriyor. Rekolte tartışmaları üzerinden üreticinin emeğine ve ürününe el koyma peşindeler. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Fiyat ve rekolte, fındık politikasının son halkalarıdır. Asıl sorun tarım-fındık politikalarının üretici lehine yeniden düzenlenmesidir.” diyerek fındık üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi için fındığı stratejik ürün kapsamına alan demokratik halkçı tarım politikasının zorunlu olduğunu belirtti. ORDU OLAY

        

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ  

Poyraz, fındık üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi için önerilerini maddeleştirerek şunları söyledi:

“1-Fiyat belirlemek için Üretici temsilcilerinin de içinde olduğu "Fiyat belirleme komisyonu" oluşturulmalı. Bu sezon taban fiyat 35 TL olmalı.

2-Fındık fiyatında aracı ve tüccarların belirleyiciliğini engellemek için devlet randevu vb engelleri ortadan kaldırarak sınırsız alım yapmalı.

3-Tarım desteği tarım ve gıda şirketlerine değil üreticiye sağlanmalı.

4-Şirketlerin tek taraflı belirleyici olduğu sözleşmeli tarım yerine tarım üretiminde kooperatif ve birliklerin belirleyici olacağı yasal düzenleme yapılmalı.

5-Birliklere devlet desteğini kaldıran 4572 sayılı birlikler yasası yeniden üretici lehine düzenlenmeli.

6-Tarım - fındık yasası üreticilerin lehine yeniden düzenlenmeli.

7-Üreticilerin bağımsız örgütlenmelerin önündeki engeller kaldırılmalı, üretici sendikaları, dernekleri oluşacak kurullarda temsil edilmeli.

8-Kapitalist tarım politikalarına karşı tekellerden bağımsız, demokratik halkçı tarım politikaları için demokratik halk iktidarı zorunludur.

9-Emek Partisi kimsenin gündüzleri işsiz gezmediği, geceleri aç yatmadığı Bağımsız, Demokratik bir Türkiye için başta fındık üreticileri olmak üzere işçi emekçi halkımızı mücadeleye çağırıyor.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
30 TL’NİN ALTI ÜRETİCİYİ ÜZER!Önceki Haber

30 TL’NİN ALTI ÜRETİCİYİ ÜZER!

AKKUŞ’TA ÖLÜ SAYISI 3’E ÇIKTI! Sonraki Haber

AKKUŞ’TA ÖLÜ SAYISI 3’E ÇIKTI! 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar