Ordu
DOLAR15.914
EURO16.8249
ALTIN941.14
reader

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN FINDIĞA ETKİSİ ÇALIŞTAYDA MASAYA YATIRILACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN FINDIĞA ETKİSİ ÇALIŞTAYDA MASAYA YATIRILACAK
Abone ol
Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, mayıs ayında düzenlenecek olan çalıştayla iklim değişikliğinin İtalya ve Türkiye’deki fındık tarımına etkilerini masaya yatıracaklarını bildirdi.

Akar, iklim değişikliğinin tüm dünyanın gündeminde olduğunu ve yaşantımızdaki her alanı etkilediğini ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Dünyadaki en büyük fındık üreticisi ülke olmamız, fındığın 400 bin aileye gelir kapısı olması, en fazla ihracat geliri elde ettiğimiz tarımsal ürün olması gibi sebeplerle fındık çok önemli bir yerde. Bunun farkında olarak enstitü çalışmalarımıza yön veriyoruz. Fındık ve iklim değişikliği ilişkisini ise yakından takip ediyoruz. Sadece ülkemizi değil dünyanın diğer fındık üreticisi ülkelerini de etkiliyor iklim değişikliği.

 

MAYISTA GİRESUN’DA YAPILACAK

Bu bağlamda da TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığının 2223-D İkili İşbirliği Anlaşmaları Çerçevesinde Etkinlik Düzenleme Desteği Programına başvuru yaptık. Projemiz desteklenmeye hak kazandı. Mayıs ayında enstitümüzde düzenleyeceğimiz çalıştayda İtalya ve Türkiye’nin en önemli bilim insanlarını bir araya getireceğiz. İki ülkenin fındık tarımındaki mevcut durumu, sorunları ve çözüm yolları görüşülecek. 2 gün süreli yapılacak etkinliğin enstitümüz ev sahipliğinde olması yanında özel sektörden de destek alacağız.

 

İTALYA’DAN DA KATILIM OLACAK

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığı uhdesinde yürütülen 2223-D İkili İşbirliği Anlaşmaları Çerçevesinde Etkinlik Düzenleme Desteği Programınca destelenecek çalıştay Fındık Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilecek. Bu kapsamda İtalya ve Türkiye’deki fındık uzmanları bir araya getirilerek iklim değişikliğinin mevcut ve olası etkileri ile alınabilecek tedbirler tartışılacak. Bilindiği üzere İtalya, ülkemizden sonra en büyük fındık üreticisi ve aynı zamanda en çok fındık ihraç ettiğimiz ikinci ülke olma özelliğini taşımaktadır. Çalıştay sonunda hazırlanacak rapor ise Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulacak.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRK BALI 55 ÜLKE SOFRALARINDAÖnceki Haber

TÜRK BALI 55 ÜLKE SOFRALARINDA

20 YAŞINDA YÜKSEK GERİLİM HATTINA KAPILARAK CAN VERDİSonraki Haber

20 YAŞINDA YÜKSEK GERİLİM HATTINA KAPILA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar