Ordu
DOLAR18.8449
EURO20.2308
ALTIN1134.3

İMAR DAVASININ KAZANANI ORDULULARDIR OBB DEĞİL  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İMAR DAVASININ KAZANANI ORDULULARDIR OBB DEĞİL  
Abone ol
Mahkeme tarafından iptal edilen ve Durugöl, Belde Evler, Kent Park gibi 30 kata varan çok katlı yapılaşmalara izin veren 2016 revizyon İmar Planının iptal edilmesini değerlendiren CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin, “Bu davanın kazananı Ordu halkıdır. Ordu Büyükşehir Belediye (OBB) Başkanı Hilmi Güler’in belediye meclis toplantısında ifade ettiği gibi Büyükşehir Belediyesi değil.” dedi.  

Röportaj: Yasin Çanakçı

 

Soru: Ordu’nun bir önemli gündemi de imar planı. Şehrin en az 30-40 yılını şekillendireceği ifade ediliyor. Bu konuda sizin söyleyecekleriniz de önem taşıyor. Çünkü iptal edilmesi Ordu için bir şans olarak tanımlanan 2016 Revizyon İmar Planın iptal edilmesinde sizin de katkınız var. İsterseniz buradan başlayalım…             

 

 

Evet, Ordu Belediye Başkanlığı büyükşehir olduktan sonra 2016 yıllarının sonlarına doğru bir iş birliğiyle Altınordu ilçesi ve Gülyalı ilçesi için revizyon imar planı değişikliği çalışmasında bulundu. Daha sonra da çalışmayla ilgili olarak da askıya çıktı. Biz bu aşamada Cumhuriyet Halk Partisi Ordu il Başkanlığı olarak bu planların toplumun yararına olmadığını, şehircilik ilkelerine uymadığını ve Ordu’nun bir çok yerinde gereksiz yoğunlaşmalara neden olduğu gerekçesiyle bir itiraz dilekçesi verdik.

 

Soru: Nereye verdiniz bu dilekçeyi?

 

Ordu Büyükşehir Belediye (OBB) Başkanlığına verdik. Plan askıya çıktıktan itibaren bir ay içerisinde gerek vatandaşlar gerekse kurumlar bu plana karşı itirazlarını yazılı olarak Büyükşehir Belediye başkanlığına iletiyorlar. Biz kurum olarak itirazımızı ilettik. Bu plana bireysel olarak da bu güne kadar görülmemiş sayıda, 700-800 civarında itiraz oldu. Detayları açıkçası çok bilmiyorum ama belediye tarihinde bu kadar itiraz alan imar planı yoktur. Elbette İstanbul’da ki bir imar planına itirazlar çok olabilir ama bizim ölçeğimizde bir şehrin imar planına bu kadar çok itiraz geldiğini zannetmiyorum.

 

 

 

2016’DA İMAR DEĞİL RANT PLANI HAZIRLANDI

 

 

Soru: Sizce neden rekor sayıda itiraz edildi?

 

 

Bu kadar itiraz gelmesinin nedenleri şudur: Birincisi alelacele bir plan yapıldı. Hiç bir ön hazırlık yapılmadı. Özellikle büyük ölçekli imar planları hazırlanırken üst ölçekli planlara bakılır, vatandaşlarla konuşulur. Halka bu değişiklik hakkında ne düşündükleri sorulur ve katılımcılık sağlanır. Bu yapılmadığı için plan ortaya çıkınca vatandaş bir baktı arazisinin yarısı gitmiş. Biz kurumsal olarak baktık ama vatandaş da gördü ki Ordu’nun herhangi bir yerinde örneğin Belde Otel’de, Durugöl’deki alanlar da ve Kent Parktaki değişikliklerle yoğunluk on kat artıyor. 30 katlı yapı yapabiliyorsunuz. Bu da Ordu’nun çevresinin değişmesine neden olacaktır ki Ordu böyle bir imar planını hak etmiyor.

 

 

Soru: Aceleye getirildi dediniz acaba plan ne kadar sürede hazırlandı?

 

 

Biz o planın yapımına ne zaman başlayıp ne zaman askıya çıktığını bilmiyorduk. Ama muhtemelen şöyle. İktidara geldiler ve 2013 yılında hazırlanmış 1/5000 revizyon imar planı iki yıl sonra hiç bir nüfus projeksiyonu değişmeden yeniden bunun yapılmasını gerektiren bir durum olmadan ki bir önceki 2013 belediye başkanlığı döneminde 1/5000lik revizyon imar planı yapılmıştı. Normalde bu tür imar planları 10-15 yıl sonra yapılır. Biz de bu değişikliğe itiraz ettik. Yapım yönetmeliğinin genel planlama esasları başlıklı 7. Maddesinde yer verilen planların hazırlanmasında plan türüne göre katılım sağlanmak üzere anket, kamuoyu yoklaması ve araştırması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru ve bilgilendirme gibi yöntemler kullanılarak kurum ve kuruluşlar ile ilgili tarafların görüşlerinin alınması esastır.

 

 

Soru: İtiraz meninizde en çok neyi vurguladınız? Daha doğrusu şöyle sormak istiyorum plan şehircilik açısından facia kötü bir plan ama en facia olarak gördüğünüz şey nedir?  

 

Evet 2016 Revizyon İmar Planında toplum yararına olmayan bir sürü düzenlemeler var. Üstelik kamuoyu hiçbir şekilde bilgilendirilmedi ve imar planı olmaktan daha çok rant planı halinde hazırlandı. Büyük yoğunluklu alanlar yaratılarak büyük değerler kazandırılıyor ve belediye de buraları satıyor. Bunu yaptıktan sonra bizim belediyi meclis komisyonlarda bütün itirazlarımıza rağmen bu imar planı geçti. Biz de vatandaşların talepleri üzerine bir dava açtık. Hem vatandaşların bireysel olarak taleplerinin yerine gelmesi, onlarla onlarla ilgili düzenlemelerin iptali ile ayrıca ona bağlı 1/5000’lik Altınordu ilçelerinin yapması gereken uygulamalı imar planlarını da iptalini talep ettik.

 

 

 

YARGI SİYASAL BASKI ALTINA ALINDI

 

Soru: Yani konunun yargının meselesi olmasını sağladınız…

  

 

Evet. Bunun üzerine yargılamalar yapıldı. Hatta idari mahkemeler üzerinde siyasi baskılar yapıldı. Ama bunlar somut yani doğrudan bildiğimiz şeyler değil tahmini şeyler. Çünkü hukukta olmaması gereken konularla karşılaştık. Fakat eninde sonunda öyle bir rapor verdi ki bilirkişiler biz dava dilekçemizde ne yazdıysak hepsi birebir dosya bazına göre değişmekle birlikte hemen hemen aynı çıktı. 75-85 sayfa arasında bilirkişi raporu vardı.

 

Soru: Ne diyor o raporda ?

 

Özetle o kadar kötü bir plan ki diyor ilkelere uyulmamış ve tek tek sıraladıktan sonra en son da bu planın biz neresinden tutsak elimizde kalır bu planın iptal edilmesi gerekiyor diye bir rapor verdi. Bunu bilir kişi heyeti verdi. Fakat mahkeme çeşitli siyasal baskılar nedeniyle yeniden bir bilir kişi raporu alınması gerektiğini düşünerek başka bilir kişilerden de rapor aldı. Yeni bilirkişiler de hiç bakmadan o 85 sayfalık raporlar yerine 3-5 sayfalık raporlar düzenleyerek bu planların da yasaya uygun olduğunu yazan raporlar verdi.

 

 

Soru: Gerçekten ilginç…

 

Evet öyle. Mahkeme de kısmen bazı alanlarda bazı müvekkilimizin taleplerini kabul etti bazıları da reddedildi. Ama planın bütünlüğüne ilişkin kararı menfaat yoksulluğu nedeniyle red etti. Yani bizim menfaatimiz yokmuş. Menfaat yoksunluğu demek, idari alanlarda siz eğer bir bütünlüğün iptalini istiyorsanız doğrudan menfaatinizin olması gerekir ki iptalini isteyebilesiniz.

 

 

Bu da ilginç daha doğrusu ilginçlik içinde ilginçlik…

 

 

Ordu’da yaşayan herhangi bir vatandaş Ordu’da ki imar planı değişikliğinden etkilenmiyor olabilir mi? Olamaz. Örneğin bir yol değişikliği, jeolojik etütlere uymayan bir alanda çok katlı binaların yapılması. Ben bu binalarda ev sahibi de olabilirim kiracı da olabilirim. O jeolojik etütlere uymadan yapılan bir binanın yıkılması durumunda o sırada oradan geçiyor de olabilirim. Her durumda menfaat ilişkim esasen var ama bunu idari mahkeme o kadar dar yorumladı ki menfaat yoksunluğu gerekçesiyle reddedildi.

 

Soru: Hukukçu olarak mahkemenin bu tavrını nasıl yorumlarsınız?

 

Normalde menfaat ilişkisi geniş yorumlanmıştır. Fakat mahkeme bana göre siyasi baskılar nedeniyle bunu çok dar yorumlayarak menfaatimizin  olmadığını karar verip talebimizi reddetti. Biz bu karar üzerine bunu bir üst mahkemeye taşıdık. Neredeyse İstinaf Mahkemesi dilekçemizi birebir kopyalayarak dedi ki ‘bu menfaat gerekçesini çok dar yorumlamışsın bu doğru değil, buradaki herkes bu davayı açabilir sen bunun menfaatinin ihlal edildiğini araştır bak’ diyerek bozdu ve idari mahkemeye geri gönderdi.

 

 

 

Soru: Ya dönmeseydi diye bir soru akla geliyor ister istemez?

  

 

İdare mahkemesi de tekrar değerlendi bu durumu ve bunun üzerine bir sürü spekülasyonlar olmuştu, o sırada yeni yönetim gelmişti ve bu imar planını esasen belediye meclisinde aldığı kararla bir rant planı olduğunu kabul etti. Bu plan değişmeli, yeniden revizyon imar planı yapmalıyız kararı çıktı. Ama bunun hukuki altyapısının oluşturulması için bir önceki planın iptal edilmesi gerekiyordu. Mahkeme de yine, burada da her 1/5000lik Büyükşehir Belediyesinin revizyon imar planını iptal etti hem de Altınordu belediyesinin buna bağlı olarak yapmak durumda olduğu 1/1000lik uygulama imar planlarını iptal ettiler.

 

 

İMAR MÜCADELESİNİ BÜYÜKŞEHİR DEĞİL ORDU HALKI KAZANDI  

 

 

Soru: Konuyu Ordu kamuoyu ile paylaştınız mı?

 

Esasen biz bu konuda çok kabaca bir açıklama yaptık. Biraz da meslek etiği açısından bizim açıklama yapmamızı doğru bulmamıştım. Ne zaman ki Ordu Büyükşehir belediye başkanı, bir Büyükşehir Meclisi toplantısında ‘biz bu davanın kazananıyız, bizim dediğimiz oldu’ dedi, işte o zaman işler değişti. Ben bir basın açıklaması yaptım ve il başkanı olarak dedim ki; Bu davanın kazananı Ordu halkıdır, Büyükşehir Belediyesi değil.

 

 

Soru: Neden kazananı Ordu Büyükşehir Belediyesi değildir? 

 

 

Bu davanın davacısı var davasılı var. Davalısı da Altınordu belediyesi ile Ordu Büyükşehir Belediyesidir. Burada davacının talebi doğrultusunda karar verildi. Bu davanın davalıları bunu kaybetti demektir. Yani Büyükşehir Belediyesi bu davayı kaybetti. Ben Büyükşehir Belediye Başkanının (Hilmi Güler) bireysel olarak bir önce ki belediye başkanının (Enver Yılmaz) yaptığı revizyon imar planının yanlış olduğu kanaatinde olmasını saygıyla karşılarım. Bireysel olarak böyle düşünüyor olabilir ama kurumlarda devamlılık esastır.

 

 

 

Soru: Evet…

 

Bir önceki belediye başkanının (Enver Yılmaz) yaptığı 1/5000lik revizyon imar planı aksi düzenlenene kadar bu belediye başkanını da bağlıyordu. Ne zaman ortadan kalktı, bu karar kesinleştiğinde, artık bu karar kesin ve bitti istinaf edilmedi. Ortada 1/5000lik revizyon imar planı iptal edildi, 1/1000lik uygulama imar planı iptal edildi ve Ordu şu anda plansız kaldı.  Siz her hangi bir şekilde şu anda bir inşaat ruhsatı için belediyeye müracaat etseniz size ruhsat veremiyorlar çünkü şu an yürürlükte olan bir plan yok.

 

 

Soru: Plan yok ve yeni plan yapılması gerekiyor…

 

Şimdi yeni baştan Büyükşehir Belediyesi 1/5000lik revizyon imar planı yapmalı ve bu kesinleşmeli buna bağlı olarak Altınordu Belediyesi ve Gülyalı Belediyesi de buna uygun olmalı. Çünkü alt ölçekli planlar, üst ölçekli planları aykırı olamazlar. 1/1000lik iptal edildi çünkü 1/5000lik iptal edildiğinde alt ölçekli plan, üst ölçekli plan olmayınca bu da uygulanamıyor. Dolaysıyla önce yapılması gereken şu ki Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/5000lik revizyon imar planı yapılacak sonra bu kesinleşecek sonra Altınordu belediyesi de 1/1000lik imar planını yapacak.

 

**

 

YENİ PALAN HIZLI AMA ACELEYE GETİRMEDEN YAPILMALI

 

 

Soru: Tam bu nokta neler söylemek istersiniz? 

 

Geldiğimiz noktada biz hariçten böyle bir çalışma yapıldığı hususunda bilgiler alıyoruz, duyuyoruz. Ancak aynı hatalar tekrarlanmasın da istiyoruz, Ordu kamuoyu bu çalışmalarla ilgili bilgilendirme, toplantı, anket çalışması vs. yapılması gerekiyor. Fakat duyduğumuza göre, biz 1 ay içeresinde bitireceğiz bu çalışmayı diyorlarmış. Ben 1 ay içeresinde bitireceğim diyorsan işte bu biraz önce saydığım koşulların hiçbirini uygulamayacaksın demektir.  Büyükşehir belediyesi yine ben yaptım, oldum mantığıyla hareket ediliyor.

 

Soru: Bizi yine acılı bir plan mı bekliyor?

 

 

Biz buradan sizlerin aracılıyla bir kere daha sesleniyorum: Bu süreci şeffaf biçimde, bütün Ordu kamuoyunun bilgilisine sunarak ne yapacağınıza ilişkin açıklamalarınızı yapın. Bununla ilgili örnek veriyorum 1/5000lik imar planının yapılması için hali hazır haritaların düzenlenmesi lazım, güncellenmesi lazım. Çünkü 2013 yılında yapılırken vardı ve siz o hali hazırda haritalara göre yaparsanız, ondan sonra bir sürü değişiklik oldu.0 Yeni binalar yapıldı, kaçak yapılar vardı belki de bütün bunların hepsini bilemiyoruz. Belki de imar affı vardı biliyorsunuz o imar affına göre başka binalar, yapılar olabilir. Bütün bunların tümünün çalışmalarını ve hazırlıklarını yapmalısınız ki ona göre 1/5000lik revizyon imar planını düzenlemelisiniz.

 

ESKİ OTOGARA AVM OLMAZ KONGRE MERKEZİ OLUR

 

 

Soru: Bizzat OBB Başkanı Güler tarafından mimarlar ile inşaat mühendisleriyle şehir plancılarıyla bira araya gelindi ama… 

 

 

Çeşitli toplantılar yapılıyor dediniz ya, bakın bu bir bölgeyle ilgili. Özellikle terminal ve arkasındaki eski sanayi sitesi ve onun arkasındaki bir takım binaları kapsayan kentsel dönüşümlere ilgili çalışma yapıyorlar. Planın tamamıyla ilgili değil. O görüştükleri alanla ilgili

net bir açıklama da yok.  Ama bir duyum alıyoruz diyorlar ki, eski otobüs terminali yerine AVM yapılacak. Şiddetle karşıyız, büyük bir beton blok olacaktır.

 

 

 

Soru: Bu AVM sevdasından kurtuluş yok mu?  

 

 

Benim evim Güzelyalı’da.  Geçen basın toplantısında açıklamıştım. Her balkona çıkıp Ordu’ya baktığımda nasıl bir ihanet yapıldığını o devasa beton blok stadı gördüğümde derinden yaşıyorum.  Ciğerlerime hançer saplanmış gibi oluyor. Böyle bir hatayı asla yapmasınlar ama ben Büyükşehir Belediye Başkanının da yakın çevresine şöyle söylediğini duydum kulağıma geldi, hayır biz oraya avm yapmayalım en fazla 2 kattan oluşan kongre salonu yapalım. Çünkü gerçekten Ordu’nun kongre salonuna ihtiyacı var. Evet bu tartışılabilir, konuşulabilir bir konudur olabilir.

 

 

Soru: Yeni Mahallenin hiç yeşil alanı yok. Boztepe’den baktığınız da de beton Ordu’su insanı midesini bulandırıyor…      

 

Bence tarafların tümü mimarlar odası, bürolar, vatandaşlar ve orda yaşayan insanlar görüşlerini söylesin biz dernekte görüşümüzü söyleyeceğiz bunlar tartışmaya açılsın. Bu tartışmanın sonucunda Ordu için en sağlıklı karar neyse onunla ilgili karar verilsin. Bu konu açıkçası konumuz değildi  gündem dışı söyledim. Ama imar planı ile ilgili maalesef kamuoyuna paylaşılan açıklama yok. Ve vatandaşlara soruluyor mu, sorulmuyor mu onunla ilgili onunla ilgili henüz bir şey yok.

 

 

YENİ PLAN NASIL OLMALI

 

Soru: Eski belediye yönetiminin yöntemini uygulamayın diyorsunuz, Ordu’nun genelinde planla ilgili olarak yapılmaması gereken hatalar nedir?

 

 

Yasa çok net bir şekilde kamuoyuyla paylaş diye söylüyor. Herkes fikrini söylesin çünkü burada yaşayan insanlar biziz. Hızlıdan kastım şudur hızlı yapalım ama yanlış yapmayalım. Yanlış olarak da örneğin çok katlı yapılar, çok yoğunluklu alanlar yaratılmamalıdır. Çünkü bu ülkenin yeşil alanlara ve nefes almaya ihtiyacı vardır. Biz bu yeşil miktarını arttırmalıyız. Ordu’nun amblemi o2 yani oksijen, hani nerede? Beton bloklardan kaçınıp yeşil alanlar yaratmalıyız. Örneğin şu yeni stadı kaldırılsın diyeceğim içim de acıyor 200 milyonun üstünde para da harcanmış böyle bir durum da var. Ordu’da eski stat var örneğin onu oradan kaldırılabilir ve büyük bir yeşil alan planlanabilir. Günümüz teknolojisi ile altına inersin çok katlı otopark yaparsın. Böylelikle şehrin otopark ihtiyacını da giderirsin. O alanın altına en az 2 bin, 3 bin araçlık bir kaç katlı otopark yapılabilir. Üstü de gezi alanları, mesire yerleri ve ağaçlıklı bir şey yapılabilir. Şöyle bir baktığınızda Boztepe’den Ordu’nun yeşil olarak gördüğünüz tek yer stat değil mi?

 

 

Soru: Bunlar önemli talepler başka neler olabilir?

 

Biraz önce cümlenin başında söylediğim gibi hali hazırda haritalar mutlaka çalışması ve güncellenmesi gerekir. Bir çok yerde jeolojik etüt raporları düzenlenmemiş. Bunların düzenlenmesi için ne yapılabilir; sahillerin olabildiğince koruyup gerek Samsun’da gerek Giresun da, Trabzon da şehirleri denizden koparmış vaziyette bütün oradaki yollar geçiyor ve deniz dolduruluyor. Deniz kenti olmamıza rağmen denizden koparılmış kentler yarattık. Bunu Ordu’da bir nebze koruduk,  bir önce ki belediye başkanımız biraz doldurma istedi ama şiddetle direndik ve yine korumaya devam ediyoruz. Bu imar planında kıyılarımız kesinlikle korunmalıdır şehir denizle barışık olarak yaşamalıdır. Biz deniz kentiyiz ve denizle barışık yaşadığımız da kültürel olarak da ne kadar çok geliştiğimizi görüyoruz çoğaltılabilir ve bir sürü şey söylenebilir.

 

 

Soru: Diğer önerilerinizle devem edelim…

 

Şehir plancıları odasının bir açıklaması vardı orada mesela üst ölçekli planlara rivayet edilmeli, bir önce ki iptal edilen plan da tahribata uğrayan yerleşik alanlarda ki sosyal ve teknik alt yapı alanları mevzuata el verdiği ölçü de eski hale getirilmelidir diyor. Mesela Kent Park, Çevre Yolunun şimdi geçtiği yere tenis kortları kuruldu oralara bambaşka şeyler yapılmak isteniliyor onlardan vazgeçilmelidir. Özel proje alanları var onların tamamı iptal edilmelidir. Mesela turizm yatırımları için konuttan arıtılmış turizm alanları yaratılmalıdır orada yeşile ve turizme yöneltilmelidir.

 

 

 

Soru: Ordu’nun kanayan yaralarına parmak basıyorsunuz

 

Büyükşehir Ordu’nun bütününü düşündüğünde bir örnek veriyorum geçende fotoğrafını görünce çok üzüldüm Ordu’nun tarihi mekanlarından biri kurul Kalesi burada bir arkeolojik kazı yapılıyor ve hemen altında da taş ocağı çalışması var. Şimdi taş ocağının orada ruhsatı var, hukuki olarak onlara yapmayın diyecek halim yok çünkü hakları var. Ama Büyükşehir bunu düzenleyebilir bakın arkeolojik bir site alanı orası. Örneğin Ordu’da maden sahaları var ihaleye çıkartılan bunlara izin verilmemelidir. Örneğin Fatsa’da altın madeni, taş ocakları bunlar Ordu’nun doğasını alt üst ediliyor bunlara izin verilmemelidir. Biraz daha kapsamlı daha ileri gidiyorum. Yerel idare merkezi yönetimle de iş birliği yapıp bütün bunları Ordu’yu bir bütün olarak değerlendirip hem doğasını korumak hem de bu doğayı tahrip edici çeşitli eylemlerin önüne geçilmelidir. Taş ocakları gibi maden sahaları, altın arama izinleri gibi izin verilmemelidir.

 

Soru: Büyükşehir büyük düşünmeli diyorsunuz?

 

 

Konu dağılıyor ama söylemeden geçemeyeceğim. Siyanürle altın aranan yerde, gelecekte kanser vakalarını arttıracaktır. O bölgede ki fındıklarda ağır metal görünecektir daha bir sürü bölgemiz için hoş olmayacak sonuçlar çıkacaktır. Biz bu bölgenin insanları olarak geleceğimizi düşünmek zorundayız, bu topraklar bize miras bırakılmadı bize gelecek kuşaklara aktarmak için emanet edildi. Biraz mirasyedi gibi davranmamalıyız, bir emanetçi gibi davranmalı ve gelecek kuşaklara sağlıklı yaşam alanları bırakmalıyız.

 

 

 

RANT DEĞİL HALKIN PLANI HAZIRLANMALI?

 

Soru: Peki 2016 Revizyon İmar Planına ‘rant planı’ adını vermiştiniz. Yeni hazırlanacak olan planı bir iki kelime ile özetleyin desek ne isim verirsiniz?   

 

2016 Revizyon İmar Planının iptal edildiği davanın kazananı Ordu halkı demiştim, o halde halkın planını yapsınlar. Plan her şeyden önce eşitlikçi olmalıdır, şahsa özel değil. Herkes eşit olarak görüp ona göre plan yapmalıdır. Kulağımıza bazı duyumlar geliyor bazı sözüm ona nüfuzlu kişilere imtiyaz sağlanacak diye. Buradan uyarıyorum sakın ha… Bundan önce olduğu gibi bunun da karşısında oluruz. Birilerine imar rantı sağlayan değil halkın planını hazırlayın.

 

Soru: Çok teşekkür ederiz…

 

Ben teşekkür ederim.    

Devamı Yarın...


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KAZA KAZA ANTİKACI OLDUÖnceki Haber

KAZA KAZA ANTİKACI OLDU

Mor beyaz ürünler internetteSonraki Haber

Mor beyaz ürünler internette

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar