VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9547
EURO18.4424
ALTIN1036.4
reader

İMAR PLANINA CHP İTİRAZ ETTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İMAR PLANINA CHP İTİRAZ ETTİ
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu İl Başkanlığı Başkan Atila Şahin imzasıyla yeni hazırlanan imar planıyla ilgili itirazlarını içerek dilekçeyi Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne (OBB) verdi.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi: Ordu Büyükşehir Belediyesince Altınordu ilçemize ait imar planı revizyonu hazırlanmış olup. Büyükşehir Belediye Meclisince oy çokluğuyla onaylanmış ve askıya çıkarılmıştır, işbu revizyon imar planının bütününe süresi içerisinde itiraz ediyoruz.

Bir kentin imar planı yapılırken kentin en az 25-30 yılını bağlayan, geleceğine yön veren, gelişme alanlarını tespit eden kararlar maalesef toplumun yararına düzenlenmemiştir. Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu İlçesinin imar planını yapmamış, adeta yıkmışlardır.

ORDULUNUN HASSASİYETİ DİKKATE ALINMADI

Mekânsal planlar yapım yönetmeliğinin genel planlama esasları başlıklı 7. Maddesinin j. Bendi "Planların hazırlanmasında plan türüne göre katılım sağlanmak üzere anket, kamuoyu yoklaması ve araştırması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru ve bilgilendirme gibi yöntemler kullanılarak kurum ve kuruluşlar ile ilgili tarafların görüşlerinin alınması esastır " denilmekte olup Ordu İli kamuoyu önceden usulen bilgilendirilmiş, kamuoyunun talepleri ise hiçbir şekilde dikkate alınmamıştır. Bir örnek vermek gerekirse; İlçemizin Durugöl mahallesi sınırlan içerisinde kalan ile ilgili olarak yaklaşık 110.000 imza toplanmış ve bu alanın yeşil alan olarak düzenlenmesi talep edilmiştir. Bu talebe siyasi irade de olumlu bakmış ve yetkililer tarafından yeşil alan olarak düzenleneceği söylenmiştir. Fakat plana baktığımızda söz konusu alan yeşil olmasını bir kenara bırakın, ticaret-konut, ticari rekreasyon ve otel alanı olarak düzenlenmiştir. Yine aynı bölgede yeşil alan olarak ayrılan bölge bu planda kıyı kanununa aykırı olarak inşaat alanına dönüştürülmüş, üstelik yoğunluğu da üç kat arttırılmıştır.

Özellikle yıllar içerisinde kamunun kullanımına sunulmak üzere vatandaşlarımızın terk ettiği, şehrin en değerli bölgelerinde kalan yeşil alanlar özel proje adı altında veya iskan alanı olarak imara açılmıştır. Bu düzenlemeler kamunun yararına düzenlemeler sınıfından değildir. Düzenlemeler Altınordu İlçesini beton yığını haline getirecek biçimdedir. Otopark alanları ticari alanlara dönüştürülmüş, mevcut yoğunluklar daha da arttırılarak halkımızın kent içerisinde nefes alması adeta olanaksız hale getirilmiştir.

BU PLAN MI

Planda öyle uygulamalar yapılmış ki anlamak mümkün olmamıştır. Birçok yapılaşmanın olduğu alanlar turizm alanına dönüştürülmüş, önündeki alanlar yine kıyı kanununa aykırı olarak sosyal-kültürel tesisler olarak düzenlenmiştir. Bahçelievler bölgesinin tek yeşil alanı olan bölge ise konut alanı olarak düzenlenerek, beton belediyeciliğinin örnekleri sergilenmiştir.

Hele bazı alanlar var ki, daha önceki planda mahkeme açıkça iptal kararı vermişken adeta iptal kararları hiçe sayılarak plan düzenlemeleri yapılmıştır.

Planın bütününe bakıldığında daha önce hiç duymadığımız bir biçimde yeni bir uygulama yapılmış, bazı alanlarda “toplulaştırma" adı altında düzenlemeler yapılmıştır. Fakat plan müellifleri planı hazırlarken o kadar özensiz davranmışlardır ki yaptıkları hataları dahi görememişlerdir. Bu şekilde düzenleme yapılan yerlerde sahada hali hazır harita çalışması yapmadıkları o kadar açıktır ki, bir kent plancısı veya mimar olmayan birinin dahi bu çalışmayı bir bakışta anlaması mümkündür. Örneğin yeşil alan olarak düzenlenen alanda 10-11 adet bina mevcut olup bu binaların çoğu da 2-3 yıllık binalardır. Burada ki kat maliklerinin durumunun ne olacağı hususu muallakta kalmıştır.

ORDU’NUN RUHUNDAN UZAK

Planın bütününe baktığımızda şunu açıkça görmekteyiz. Planı hazırlayanlar Ordu ilinin ruhunu kavrayamamışlar, bu şehrin geçmişini bilmeyenler bu şehrin geleceğini planlayaınazlar. Nitekim planlayamamışlardır.

YENİDEN HAZIRLANMALI

Genel itibarı ile bizlere de yoğun bir şekilde ulaşan şikayetlerden anladığımız üzere plan vatandaşlarımızı mağdur etmiştir. Bu mağduriyetlerin ortadan kalkması için halen askıda olan 1/5000 lik revizyon imar planının tümden iptal edilerek, yeniden düzenlenecek imar planının da halkımızın, konuyla ilgili tüm kurumların görüşü alınarak, önceki planında mahkemece iptal edildiği göz önünde tutularak ve alınan görüşlere itibar edilerek düzenlenmesini kamuoyu adına talep ederiz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜLER’DEN ELİF’E SÜRPRİZÖnceki Haber

GÜLER’DEN ELİF’E SÜRPRİZ

Vali Sonel çocukları kırmadı!Sonraki Haber

Vali Sonel çocukları kırmadı!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar