Ordu
DOLAR13.616
EURO15.222
ALTIN787.24
reader

İNDİRİMLİ KDV VE STOPAJ ORANLARI YIL SONUNA KADAR DEVAM ETMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İNDİRİMLİ KDV VE STOPAJ ORANLARI YIL SONUNA KADAR DEVAM ETMELİ
Abone ol
Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, “1 Ağustos’ta sona erecek indirimli KDV ve stopaj oranları yıl sonuna kadar devam etmelidir.” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Baş şu ifadeleri kullandı: Pandemiden etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla İşyeri kiralama hizmetlerinde %18 yerine %8, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde %8 yerine %1, kira stopajlarında %20 yerine %10 oranları uygulanmakta idi. 31 Temmuz 2020 tarihli 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla işyeri kiralama hizmetlerinde KDV oranı %18’den %8’e, kira stopaj oranı %20’den %10’a, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde KDV oranı %8’den  %1’e düşürülmüş, pandeminin devam etmesi ile bu oranlarda indirim 23 Aralık 2020 tarihli 3318 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla 31/05/2021 tarihine, sonrasında ise 2 Haziran 2021 tarihli 4062  ve 4063 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31/07/2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

İŞVEREN KENDİNE GELEMEDİ

Dolayısıyla 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren İşyeri kiralama hizmetlerinde %18, konaklama hizmetlerinde ve yeme içme hizmetlerinde %8, kira stopajlarında %20 oranları uygulanacaktır. Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilerden de görüldüğü üzere vakalar her geçen gün yükselerek devam etmektedir. 1 Temmuz itibari ile normalleşme sürecine geçilerek kısıtlamalar kaldırılsa da işletmelerin halen kapanma döneminin olumsuz ekonomik etkilerini gideremediği aşikardır. Yükselen vaka sayıları yakın gelecekte de kısıtlamalar olacağı endişesi taşımaktadır.  Okulların Kapanması, Yaz tatilinin başlaması, Kurban Bayramı ziyaretleri ekonomiye bir canlılık katmış görünse de kısa zamanlı müşteri yoğunluğu sürdürülebilir bir iş hacmini sağlamamaktadır. Vergi ve SGK uygulamaları açısından teşviklerin, indirimlerin, Kısa Çalışma Ödeneğinin sona ermesi ile işletmelerin maliyet unsurları artmaktadır.

İLK SORU DESTEK VAR MI

Mali Müşavirler olarak ekonominin temel unsurları işletmelere hizmet vermekteyiz. İşletmelerin bizlere iletilen belgelerinden, oluşturduğumuz mali tablolarından ekonomik durumlarını analiz ettiğimizde pandemi öncesi iş hacimlerine ulaşılamadığını, finans maliyetleri nedeniyle karlılıklarının azaldığını görüyoruz. İşletme sahiplerinin bizlere ilettikleri sorulardan, beklentilerinden, taleplerinden ekonomik sıkıntılarının büyük bir sorun olarak devam ettiği anlaşılmaktadır. İşletme sahipleri açıklanan bir destek, teşvik, indirim olup olmadığını sıkılıkla sormaktadırlar.

UZATILMASI GEREKİYOR

Vergi mükelleflerinin, iş dünyasının, esnafların,  talepleri ve beklentileri  doğrultusunda pandeminin ekonomiye olumsuz etkileri halen devam ettiğinden,  işyeri kiralama hizmetleri, konaklama ve yeme içme hizmetleri, kira stopajlarında uygulanmakta olan indirimli oranlar geçerlilik süresi 31/12/2021 tarihine kadar uzatılmalıdır.” ORDU OLAY 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDUSİAD'DAN GÜLER’E ZİYARETÖnceki Haber

ORDUSİAD'DAN GÜLER’E ZİYARET

İSO İLK VE İKİNCİ 500’E GİREN ORDULU FİRMALARA PLAKETSonraki Haber

İSO İLK VE İKİNCİ 500’E GİREN ORDULU FİR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar