VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9573
EURO18.4343
ALTIN1035.9
reader

 “İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI” ABD’YE VE AB’YE YARANMAK İÇİN YAPILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 “İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI” ABD’YE VE AB’YE YARANMAK İÇİN YAPILDI
Abone ol
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “İnsan hakları eylem planı” hakkında değerlendirme yaparak, “AKP hükümeti sıkışmış bulunduğu dış politika alanında rüzgâr gülünü ABD ve AB’ye de çevirmek istemekte, hiç değilse arayı iyi tutma gayretindedir. “İnsan Hakları” gibi kendi pratiğine ters bir planı dile getirmesinin nedeni de budur.” dedi.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Erdoğan, hükümetin başı olarak ve büyük plan iddiasıyla “İnsan Hakları Eylem Planı” olarak adlandırılan belgeyi açıkladı. Dağ yine fare doğurdu.” diyerek şu değerlendirmelerde bulundu: “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz! Sanki “tek adam tek parti yönetiminin” gölgesinde kalan bir yargı yokmuş gibi, yüzlerce siyasetçi, gazeteci, seçilmiş vekil, belediye başkanı, aydın ve öğrenci cezaevlerine atılmamış gibi, hükümet kararlarını eleştiren basın ve medya kuruluşlarına sansür ve yasaklar gelmemiş gibi bir “yol haritası” ortaya kondu. Öncelikle belirtelim ki, tek adam kararına ve iradesine bağlanmış bir siyasi rejimde ne kadar tumturaklı laflar, reform ve demokrasi lafları edilirse edilsin; pratikte ortaya ne demokrasi çıkar ne de hak ve özgürlükler.

 

HANGİ HUKUKTAN SÖZ EDİYORLAR

 

HDP’nin kapatılmasının tartışıldığı, AKP grup başkan vekilinin dahi “HDP hukuken ve siyaseten kapatılacaktır” mesajı verdiği bu süreçte hangi demokrasiden, hangi hukuk devletinden bahsedeceğiz? Boğaziçi Üniversitesinin kapısına kelepçe, öğrencilerin bileğine elektronik kelepçe takılırken hangi adaletten söz edeceğiz? Metinde vurgu yapılan “AİHM ve AYM kararlarının hâkim ve savcılara bildirilecek” olmasının da karşılığı yoktur. Zira iktidar birçok örnekte olduğu gibi AYM, AİHM kararlarını tanımamıştır. Vaad edilen “seçim ve siyasi partiler yasası” değişikliğinin ise seçim sonucu denklemini değiştirecek anti demokratik hükümler içereceği aşikardır.

 

KADINLAR KATLEDİLİYOR

 

Birçok olayda görüldüğü üzere; kadına şiddet uygulayan, katline sebep olanlar adeta koruma duvarı ile korunmaktadır. Hal bu iken “kadına karşı işlenen suçlarda ağırlaştırıcı sebeplerin kapsamının genişletilmesi” sözünün de pratikte karşılığı olmayacaktır. “Şiddet mağduru kadınlar için avukat görevlendirilmesi” de palyatif bir tedbirdir. Ailenin her koşulda korunmasına ve boşanma hakkına türlü engeller koyan AKP iktidarı, “boşanma süreçlerini kolaylaştıracağının” sözünü veriyor! Pratiğe bakınca bu sözlerin inandırıcılığı yoktur.

 

SIKIŞMIŞLIĞIN DIŞA VURUMU

 

AKP hükümeti sıkışmış bulunduğu dış politika alanında rüzgâr gülünü ABD ve AB’ye de çevirmek istemekte, hiç değilse arayı iyi tutma gayretindedir. “İnsan Hakları” gibi kendi pratiğine ters bir planı dile getirmesinin nedeni de budur. Bu planların altının boş olduğunu ve buradan emekçiler ve halk için demokratik adımların gelmeyeceği açıktır. Demokrasiyi, siyasal özgürlükler ve hakları kazanmanın yolu işçi sınıfı ve halk güçlerinin adalet ve özgürlük talepleri etrafında birleşmesinden ve mücadeleyi yükseltmesinden geçmektedir.” ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU ‘KAZ’ANMAYI SEVDİÖnceki Haber

ORDU ‘KAZ’ANMAYI SEVDİ

ADIGÜZEL’DEN ÇOK AĞIR SÖZLER Sonraki Haber

ADIGÜZEL’DEN ÇOK AĞIR SÖZLER 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar