Ordu
DOLAR19.1878
EURO20.9568
ALTIN1221.4
NATURİMMUN

İSLAM’IN NERESİNDEYİZ?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İSLAM’IN NERESİNDEYİZ?
Abone ol
Tevfik Karabulut’un İslam’ın Neresindeyiz isimli yeni eseri çıktı. Eser için düzenlenen imza günü yoğun ilgi gördü.

Tevfik Karabulut’un 8. kitabı olan en son eseri İslam’ın Neresindeyiz isimli kitabı için Atlıhan Otelde  imza günü düzenlendi. Kitaplarını imzaladığı gibi kendisine sorulan sorulara da cevap veren Karabulut, eserin uzun yılların birikimi sonucu ortaya çıktığını söyledi.     

MÜSLÜMANLAR NE KADAR MÜMİN?

 

Bugün Müslüman toplumların hiç iç açıcı olmayan hazin durumlarının belli olduğunu ifade eden Karabulut, “Bunun nedenleri içinde gözlemlediğimiz şey şu: Müslüman toplumlar İslam’ın temel değerlerinden müthiş bir uzaklaşma içindeler. Kendilerini Müslüman olarak algılıyorlar ama yaşadıkları dinin, algıladıkları İslam anlayışının İslam’la alakası yok. Bizim İslam anlayışımız ile İslam’ın temel değerleri arasında bir sorgulama çalışması bu eser. Biz Kuran’ın hangi temel değerlerinden uzaklaştık bunu inceliyoruz.” dedi.

 

İSLAM BUYSA AMAN UZAK DURSUN DİYEN DE OKUMALI 

“Bence entelektüel çabası olan herkes bu kitabı okumalı.” diyen Karabulut, “İslam hakkında yanlış algıları olan da okumalı çünkü İslam durum farklı. İslam buysa aman uzağımda olsun diyen de okumalı samimi Müslümanlar da okumalı. İslam’la ilgili kafasında soru işaretleri olan da okumalı. Entelektüel çabası olan samimi herkesin okumasını tavsiye ederim. Bu kitap oturulup roman gibi yazılacak bir kitap işi değil. Bir müktesebat işi. Uzun yıllardır bu konular üzerine araştırmaları olan birisiyim. O birikimleri bugünün süzgecinden de geçirerek kitap haline getirdim.” şeklinde konuştu.

 

YOZLAŞIYORUZ ANCAK…

“Meseleye gelecek açısından bakarsak maalesef yozlaşma gittikçe artıyor” diyen Karabulut, “ sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak kıpırdanışlar, uyanışlar da var. Benim gibi bu sorgulamayı yapan çokça insan da var. İnşallah sorgulama yapanlar çoğunluk haline gelir ve İslam dünyası bu olumsuz girdabın içinden çıkar. Müslüman toplumlar 6,7. yüzyıllarda bilimin zirvesinde bulunuyordu. Halbuki son 100 yılda Nobel alan Müslüman bilim insanlarının sayısı üçü beşi geçmiyor. Akıl ve bilim bizde birbirinin ayrılmaz parçasıdır. O anlamda bu eser bir sorgulamadır.” ORDU OLAY              

 

 

 

                

 

                    

KUTU…

KİTABIN TANITIM YAZISI

Dünyanın önemli bir stratejik konumunda oturan, dünya enerji kaynaklarının büyük çoğunluğuna sahip olan Müslüman toplumlar bugün siyasi, askeri, ekonomik, teknolojik ve bilimsel alanların hiçbirinde etken, güçlü bir konumda değildirler. Büyük çoğunluğu küresel egemenlerin etki alanı içerisindedir. İşin en acı yanı, dini anlayış farklılıklarını ve mezhep ayrılıklarını kendi çıkarlarına alet eden iç çatışmalarla ve bu savaşlar yüzünden her gün kan dökülen bir Müslüman coğrafyasıyla karşı karşıyayız. Medeniyetlerin yükseliş ve düşüşleriyle, maddi ve manevi değerleri koruma arasında doğrudan ilişki vardır. Bu genel doğruyu Müslüman toplumlar ve İslâm Medeniyeti özeline indirdiğimizde ise karşımıza çıkan sonuç şudur. “İslâm Medeniyetinin yükseliş ve düşüşlerinde, İslam Medeniyetinin değerlerine bağlılık ile bu değerlerden uzaklaşma veya bu değerlerin yozlaşması/yozlaştırılması arasında mutlak ilişki vardır. Bu ilişkiyi dikkate almayan değerlendirmeler eksik, hatta hatalıdır. ” Bu kitap çalışması da bu genel tespite katkı amaçlı hazırlanmıştır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KARADENİZ’DE DENİZ FAYI VAR!Önceki Haber

KARADENİZ’DE DENİZ FAYI VAR!

Ordu Büyükşehir Belediyesi BSK agregası alım ihalesiSonraki Haber

Ordu Büyükşehir Belediyesi BSK agregası...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar