Ordu
DOLAR19.054
EURO20.5095
ALTIN1211.9
NATURİMMUN

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN DE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDEN DE VAZGEÇMEYECEĞİZ’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN DE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDEN DE VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Abone ol
Ordu Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasına olan tepkisini sürdürdü.

Ordu Kadın Platformu tarafından yapılan yazılı açıklama şu ifadelere yer verildi:” 2021 Mart ayında bir gece Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesinden çekilindiği ilan edilmiştir. Bu karar haklarımıza yapılmış bir saldırıdır. Kabul etmiyoruz!

Asıl adı Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa konseyi sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesi, 45 üye ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlenme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen Avrupa konseyi tarafından hazırlanan Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesidir. İstanbul Sözleşmesi, Avrupa'nın İnsan Hakları ve Demokrasi çatısı olan Avrupa Konseyi'nin kabul ettiği metinlerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti 1950 yılından beri Avrupa Konseyi'nin üyesidir ve konseyin politik organlarında güçlü bir şekilde temsil edilmektedir.

Sözleşmenin hazırlanmasına Türkiye öncülük etmiş, emek vermiş ve ilk imzalayan ülke olmuştur. Bu başarı, ülkemizde uzun yıllardır durmaksızın mücadele eden kadın hareketine aittir. Kadını eksik insan olarak gören dar ve gerici bakış açısının, sözleşme metnini hiç okumamış olanlara dayanarak kadınların kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak istemesine karşı durmaya devam edeceğiz.

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden Türkiye'nin imzasını çekmesi hukuka aykırıdır. İstanbul Sözleşmesi temel hak ve hürriyetlerin korunmasına dair bir sözleşmedir. Anayasa 104. maddesi temel hak ve hürriyetlerin kararname ile düzenlenmesine izin vermemektedir. İstanbul Sözleşmesi’nin Anayasa'nın 90. maddesinin son fıkrasına göre normlar hiyerarşisindeki yeri kanunların üzerindedir.

ANAYASAYA AYKIRI

Türkiye Cumhuriyeti uluslararası olan bu sözleşmenin imzalanmasında ciddi çalışma faaliyeti gerçekleştirmiştir. Bu sözleşme hükümleri Türkiye dışında belirlenmemiş Türkiye’nin sözleşme hükümlerini hazırlamada katkısı, çabası ve etkisi bulunmuştur. Hazırlık ve imza süreci sonrasında, ilk imzacı olmakla gurur duyan bir ülke iken sözleşmeden hukuka aykırı olarak çekilmenin sonuçları vahim olacaktır.

Ülkemizin sözleşmeden çekilmesi, tıpkı sözleşmeye taraf olunurken olduğu gibi, ancak TBMM kararı ile mümkün olmakta; bu bağlamda, İstanbul Sözleşmesinden Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çekilinmesi anayasaya aykırı bir durum teşkil etmektedir.

Türkiye'de birçok yasal düzenleme ve kurum bu sözleşmeye dayanarak inşa edilmiştir. Bu haliyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adı altında Sosyal Hizmetler alanında yapılan birçok uygulama dayanaksız kalacaktır. İleride Şiddet Önleme Merkezleri’nin (ŞÖNİM), Kadın Konuk Evleri’nin, 6284 Sayılı Yasa ve hatta Medeni Kanun’da kazanılmış hakların dahi tartışmaya açılması tehlikesi ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir.

ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin temel ilkelerine aykırı alınan bir çekilme iradesi birçok kadının, çocuğun, engelli ve LGBT+ bireyin ve toplumdaki dezavantajlı bireylerin en temel insan hakkı olan yaşama hakları başta olmak üzere, çalışma, eğitim ve sağlık haklarına zarar gelmesi sonucunu doğuracaktır. 

Kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele konusunu kapsayan sözleşme hükümlerinden vazgeçmek, şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesinden vazgeçmektir ki bu kabul edilemez.

İstanbul Sözleşmesi şiddete uğrayan ve uğrama tehlikesi olan tüm kadınları ve kız çocuklarını korur. Birlikte yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın ev içi şiddete uğrayan ve uğrama tehlikesi olan kadınları, çocukları, yaşlıları, engellileri, göçmen ve mültecileri, LGBT+’ları kısaca herkesi korur.

İstanbul Sözleşmesi'nde, devlete her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, şiddeti önlemek, kadınları şiddete karşı korumak ve failleri cezalandırmak yükümlülüklerini verdiği için ısrar ediyoruz. Hukuksuzca alınan kararları değil anayasayı, yasayı ve sözleşmeyi uygulatacağız. İstanbul Sözleşmesi'nden de özgürlüğümüzden de vazgeçmeyeceğiz.” ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ODÜ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSUÖnceki Haber

ODÜ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE MEZUNİ...

TUNCELİ-ORDU YÜRÜYÜŞÜ DURDURULDUSonraki Haber

TUNCELİ-ORDU YÜRÜYÜŞÜ DURDURULDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar