VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

İŞYERİ VE CAMİ BİRLİKTELİĞİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
Abone ol
BİR İŞYERİ İLE CAMİ 53 YILDIR YAN YANA!

Bir işyeri düşünün, 53 yıldır Orta Caminin (Atik İbrahim Paşa Cami) etrafında hâlâ işlevini sürdürüyor. Adeta yıllara da birlikte meydan okuyorlar gibi.. Bu işyerini diğer işyerlerinden ayıran özellikleri var. Bu caminin yıllardır komşusu olan işyerinde, daha ziyade dini ağırlıklı yayınlar satılıyor… Yani dini kitaplar, esanslar, namaz ve hac malzemelerinin satıldığı bir yer burası.

ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ  GİDERİLMİŞ

Bundan 53 yıl önce Ordu’da ilk kez böyle bir dükkâna olan ihtiyacı hisseden Alucralı Tevfik Tekneci, bu eksikliği açtığı bu işyeriyle gidermiş.. Orta Caminin duvarına çok yakın olan dükkân, 1980 ihtilâlinden sonra dönemin belediye başkanı emekli albay Halit Kahraman tarafından kaldırılmış.. Tevfik Tekneci de, işyerini biraz ileride 50-60 adımlık mesafeye, caminin tam karşısındaki şimdiki yerine nakletmiş...

Tevfik Beyden sonra işyerinin başına oğlu Mehmet Tekneci geçmiş. Mehmet Bey aldığı emaneti, oğlu Fikret’le birlikte daha da geliştirerek, bugünkü haline getirmişler.

Tevfik Tekneci 66 yaşında.. 18 yaşında evlenmiş, askere gittiğinde 2 çocuk babasıymış.. Bugün 5 evlat sahibi.. 7 imiş ama 2’si ölmüş.. Kendini bildi bileli, ne iş olsa yapmış.. En çok da babasının yanında çalışmış.

AĞIRLIKLI OLARAK DİNİ YAYINLAR SATILIYOR

Dükkânın içi kitaplarla dolu.. Farklı cins ve büyüklükte Kuranı Kerimler, vaaz ve dua kitapları, tefsirler, hac ve hacılar üzerine farklı kitaplar, namaz hocalarıyla, akıllara gelebilecek her türlü yayını bulmak mümkün burada.. Mevlit ve Kuranı Kerim’in okunduğu ses kasetleri de var. Yüzlerce tür tespih, seccadeler, envai türlü kokular (hacı yağları), namaz takkeleri,  hac kıyafetleri, kefen takımları, mestler, kemer ve daha niceleri ki, tamamı 80 çeşitten fazlaymış.. 

“BENİM SIRRIM BURAYI 2. EVİM GİBİ GÖRMEMDİR”

Ordu’da nerdeyse tek olan “Meşhur” adlı işyerinin fazlaca ilgi görmesinin nedenini Mehmet Bey şöyle değerlendiriyor: “Burası benim ikinci evimdir. Ben burada rahat ediyorum. İşte benim sırrım budur. Cumartesi ve Pazar günleri de açığım. Sabah saat 06.00’da işyerimi açıyorum. Akşam da oğlum saat 19.00’da kapatıyor. Bu işi ömrüm devam ettikçe sürdürmek istiyorum. Benden sonra da oğlum Fikret devam ettirecek..”

KEFEN TAKIMI NEDEN DEĞİŞTİRİLİR?

Başından ilginç ve unutamadığı bir anısı olup olmadığını sorduğum Mehmet Bey, şöyle anlattı: “Bir vatandaşa kefen takımı satmıştım. Bir gün sonra geldi ve kefen takımını değiştirmek istedi.. Şaşırdım, kefenin nesini değiştirecekti!.. Hepsi ayni, hepsi dinin icaplarına uygun dikilmişti.. Hiçbirinin yırtığı yok, söküğü yok, adam ille de değiştirmek istiyor!.. Acaba nedendi? Sordum cevap vermedi, sadece değiştirmek istediğini söyledi. Ben de değiştirdim. Yine benzerini verdim alıp gitti.. Bugün bile hâlâ düşünüyorum; acaba adam kefeni neden değiştirmek istemişti!?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YURTDIŞINA UÇUYORUZ!Önceki Haber

YURTDIŞINA UÇUYORUZ!

HAMSİYİ KAÇIRACAKLAR!Sonraki Haber

HAMSİYİ KAÇIRACAKLAR!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar