Ordu
DOLAR18.8096
EURO20.5353
ALTIN1165.3

İTALYA’DA FİYAT BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İTALYA’DA FİYAT BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR
Abone ol
İtalya’da fındık üreticileri ile sanayiciler arasında yapılan fiyat görüşmelerinden halen bir  sonuç çıkmadı. Üreticiler 9 avro isterken sanayiciler 7,5 avro verdi. İtalya’da fiyat üretici ile sanayici arasında karşılıklı pazarlık yapılarak belirleniyor.

İtalya’da fiyat belirsizliği sürüyor. Fındık üreticileri ile sanayiciler arasında yapılan fiyat görüşmelerinden halen bir sonuç yok. Bu sene İtalya’da kuraklık sebebiyle 120 bin ton yerine 60 bin ton fındık bekleniyor. Ayrıca fındık önceki nelere göre daha küçük. Bu da kuraklığa bağlanıyor. İtalya’da hasat makinelerle yerden yapılıyor. O nedenle geç başlıyor ancak ağustos ayının yağmurlu geçmesi hasadın daha da geç başlamasına neden oldu.   

 

HASADI EYLÜL SONUNDA BİTİRECEĞİZ

İtalyan basınına konuşan Tonda Giffoni Tarım Kooperatifinin Koordinatörü Giuseppe De Feo, “Tarımsal açıdan bakıldığında, bu yılki kampanya normalden yaklaşık üç hafta sonra başladı. Ağustos ayındaki yağış aslında meyveleri bitkilerde tuttu. Ayrıca son günlerde güneş ve yağmurun birbirini takip etmesi, zamanında hasat yapılmasına imkan vermemektedir. Ancak daha başındayız, Eylül sonuna doğru bitireceğiz” dedi.

 

KATİLE KONUSUNDA KONUŞMAK İÇİN ERKEN

Kaliteden bahseden De Feo, “Kesin bir değerlendirme ancak hasat sonunda yapılabilir. Söyleyebileceğim şey, tam olarak iklim koşulları meyvenin iyi büyümesini belirlediğinden, kabuk veriminin yüksek olması gerektiğidir. Hala doğrulanması gereken değişken, toprak tarafından emilen nem göz önüne alındığında değerlendirilecek bir bileşen olan çürüklük yüzdesidir ".
 

FİYAT İÇİN FERRERO'YU BEKLİYORUZ

Ancak fiyat cephesinde De Feo şunları ekledi: “Farklı fındık çeşitleri için her yıl fiyat belirleyen Ferrero'yu bekliyoruz. Bu arada, Türk hükümetinin fındığa minimum fiyat koyduğunu biliyoruz, yani kilo başına 60 Türk lirası ( 1 Türk lirası 0,055 Euro'dur). Bu, İtalya pazarı için olumlu olabilir çünkü bizim fındık fiyatlarımızı artırabilir”

 

7 AVRO BEKLİYORUM 

"Gübreler, böcek ilaçları ve dizel yakıt hızla arttı” diyen De Feo, “Ancak diğer yandan endüstri yüksek fiyatlarla satın almak istemiyor ve tüketici satın alma gücünün düştüğünü görüyor. Tonda di Giffoni için, ürünün az olduğu geçen yıl 9 avroya kıyasla, puan başına 6 ila 7 avro arasında bir fiyat bekliyorum.” şeklinde konuştu. 

 

10 AVRO OLMASI LAZIM

Asti, Variglie'deki “La Collina Degli Ameri” çiftliğinin sahibi Stefano Amerio ise “Castagnole Lanze fuarından geri dönüş noktası başına yaklaşık 8 avroluk resmi olmayan fiyat, biz üreticiler için imkansız olurdu. Asgari olarak dikkate alınması için, aslında, 10 avro puan getirisini aşması gerekir. Hatta hızla artan üretim maliyetleri kıt miktarlarla bir yıla ekleniyor” dedi.

 

İTALYA-TÜRKİYE FARKI

İtalya’da fındık Türkiye’de olduğu gibi kabuklu değil kabuksuz satılıyor. Çünkü fındık genelde tek tek üreticiler tarafından değil kooperatifler tarafından satılıyor. O nedenle İtalya’da kabuksuz satıldığı için 1 kilo fındık fiyatını Türkiye’de 2 kilo kabuklu fiyat olarak görmek gerekiyor. ORDU OLAY           


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ZÜMRÜT FINDIK FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYORÖnceki Haber

ZÜMRÜT FINDIK FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

PALAMUT 20 TL’YE DÜŞTÜSonraki Haber

PALAMUT 20 TL’YE DÜŞTÜ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar