Ordu
DOLAR18.8411
EURO20.2248
ALTIN1136.5

İTALYAN FINDIK ÜRETİCİLERİ İÇİN 2020 ZORLU GEÇTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İTALYAN FINDIK ÜRETİCİLERİ İÇİN 2020 ZORLU GEÇTİ
Abone ol
İtalya, Türkiye'den sonra en çok fındık üretimi yapan ülkelerden biri. Pandeminin (salgın) etkisiyle çok zorlu bir dönem geçiren bir üreticiyle yapılan ropörtajı sizlere sunuyoruz.

Beş yıl öncesine kadar Fiat’ın eski endüstri mühendisi Valentina Acquotti otuz yaşının eşiğinde hayatını tamamen değiştirmeye karar veriyor ve girişimci ruhunun da desteğiyle İtalya’nın Cuneo – Alba bölgesinde doğal yöntemlerle fındık üretimi yapan şirketini “Nocciola Golosa” ismiyle kuruyor. 15 hektarlık fındık arazisinde işler 2020’nin başına kadar iyi gidiyordu, ardından salgın her şeyi değiştirdi ve şimdi normale dönmenin tek umudu turizm sektörünün İtalya’da ve yurtdışında derhal yeniden açılmasına bağlı.

Sayın Acquotti, geçen yıl nasıl geçti?

Şirketimiz ağırlıklı olarak pastane ve dondurma dükkanlarına tedarik ettiğinden, 2020 kesinlikle olumsuzdu. Sadece Temmuz ve Eylül arasında bir şeyler satmayı başardık, ardından yeni kapanışlarla pratik olarak her şeyin durduğu geçen baharın durumuna geri döndük. Ve söylemeliyim ki, biz de unutulmuş hissediyoruz.

Unutulmuş mu?

Kesinlikle. Fındık sektörü devlet yardımında akıllara gelmiyor. Sadece nisan, mayıs ve haziran aylarında destekler aldık, çeşitli vaatlere rağmen başka bir şey almadık. Bu bağlamda Coldiretti ve Piedmont IGP Fındık Konsorsiyumu’ndan da daha kararlı bir duruş bekliyorum; bu derneklere her zaman yıllık üyelik aidatlarını ödedik ve kurumsal düzeyde seslerini daha güçlü duyurmalarını istiyorum.

Üretim anlamında nasıl gitti?

İyi şeyler yapma potansiyelimiz vardı. 2019 üretimi oldukça zayıftı, bu nedenle geçtiğimiz baharda az sayıda ürün üretimi gerçekleştirebildik, ancak 2020’ninki iyiydi. Ancak, biraz likidite yaratmak için çok sayıda kabuklu ürün satmak zorunda kaldık, bu da pratikte yarı mamul ürün satışı ve daha az karlılık anlamına geliyor.

2021’de bir toparlanma için umut var mı?

Teoride olabilir, ancak turizm sektörünün tekrar açılması gerekiyor. Bölgemiz çok fazla turizm çekiyor. Şu anki durum devam ederse, hiçbir yere varamayız. Fındıklarımız yurt dışı pazarlarda da oldukça popüler; normal bir yılda üretimimizin yarısı İtalya’da kalıyor, geri kalanı Avrupa’da ve tüm dünyada satılıyor.

Kataloğunuza birkaç yeni ürün dahil ettiniz. Yeni bir trend mi?

Bunu hem kendimizi farklılaştırmak için yaptık, aslında giderek daha fazla takdir görüyorlar. Gianduia Dark ürünümüz ile Avrupa düzeyinde de bir ödül kazandık. Son sunduğumuz %62 fındık içerikli ve az da olsa şeker ilavesiz Sıfır Gianduia Kreması. Düşük kalorili bu tarz ürünlere özellikle orta yaşlı alıcılardan ciddi talep geliyor.

E-ticaret fikrini geliştirdiniz mi?

Evet, daha geçen yıl sitemizde online mağazamızı açtık. Ancak ürünlerimizi pastanelere, dondurma salonlarına ve İtalya’daki ve dünyadaki düzenli müşterilerimize satmak için yakında geri dönmeyi umuyoruz. Fındıktv

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SUYU YÖNETEMEZSEK SUSUZ KALIRIZ!Önceki Haber

SUYU YÖNETEMEZSEK SUSUZ KALIRIZ!

20 BİN KİŞİ İÇİNDEN ORDULUYA ÇIKTISonraki Haber

20 BİN KİŞİ İÇİNDEN ORDULUYA ÇIKTI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar