Ordu
DOLAR18.5529
EURO18.2289
ALTIN1006.8
reader

İYİ Kİ TMO VAR AMA NE OLUR FİYAT BİRAZ DAHA YÜKSEK OLSAYDI 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İYİ Kİ TMO VAR AMA NE OLUR FİYAT BİRAZ DAHA YÜKSEK OLSAYDI 
Abone ol
Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) Ordu'da yeni sezon fındık alımına başlandı. Şahinde Acartürk’ün 52 randıman gelen fındığı 27,80 TL’den alındı.

TMO tarafından Ordu'nun Ünye ilçesinde, yeni sezon fındık alımına başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından levant kalite için 26,5 TL, Giresun kalite fındığın 27 TL'den alınacağını açıklaması üzerine üreticiler, TMO'dan randevu almaya başladı. Sistem üzerinden randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını bugün itibariyle TMO alım noktasına götürdü. Altınordu’da Organize Sanayi Bölgesi'nde kiralanan depoya günün erken saatlerinde gelen üreticiler, fındıklarını satabilmek için sabırsızlandı. TMO görevlileri de ilk olarak fındık çuvallarından numune aldı. Yapılan incelemede, kriterlere uyan fındıkların alımları yapıldı.

FINDIĞIN DEĞERİ BU DEĞİL

İlk fındık getirenlerden biri Şahinde Acartürk oldu. Acartürk 52 randıman fındığı 27,80 TL’den TMO’ya verdi. Acartürk şöyle konuştu: “Fındığın değeri bu değil aslında. Fındığın 35 TL olması lazım. Ancak tüccar daha kötü bir fiyat var. Baksanıza orada fiyat 24 TL.  O yüzden fındığı TMO’ya getirdik. İyi ki TMO var ama çok ta sevinci değiliz. Buruk diyelim. Fındık toplamak 200 TL olmuş. En kötü zeytin 40 lira. Bu durumda fındık fiyatının en azından 30 TL olması gerekirdi. Ama yapacak bir şey yok. Rekoltede yüksek değil. Geçen senenden üçte bir düşük benim fındığım.”     

 

FİYAT BİRKAÇ LİRA DAHA YUKARIDA OLMALIYDI

Mehmet can Şeker ise şunları söyledi: “TMO çalışanlarından memnunuz ancak fiyat için aynı şeyi pek söyleyemeyeceğim. TMO fiyatı elbette ki serbest piyasadan iyi ama şöyle bir durum var. Ordu ve Giresun fındığını yetiştirmek bir Sakarya fındığını yetiştirmek gibi olmuyor. Orada maliyetler düşük. Burada ise yüksek. TMO alım fiyata bir iki lira daha yüksek olsa daha güzel olurdu. Benim rekoltem ise geçen seneye göre düşük. Ben Türkiye genelinde 850 bin ton rekolte olduğunu da sanmıyorum.”                      

TMO OLMASAYDI TÜCCAR KANIMIZI EMERDİ

Fındığını TMO'ya getiren üreticilerden Mehmet Korkmaz, “Hükümet, TMO'yu devreye sokarak doğru bir karar aldı. TMO, devreye girmemiş olsaydı tüccarlarda fındık fiyatı biraz daha geri gelirdi. O yüzden piyasayı dengelediler. TMO'ya fındık getirmek için güzelce seçecek ve temizleyeceksin. Fındığın temizse, randıman iyi gelirse fındık fiyatı 26 liranın üstüne çıkıyor. 30 TL'ye bile satılıyor. Arkadaşlarımızın fındıkları 55-56 randıman geldi. Çürük olanların randımanı düşük geliyor.” dedi.

TÜCCAR DEMEK FIRSATÇI DEMEK

Bir diğer fındık üreticisi Hasan Şeker ise, “TMO'nun devreye girmesine baştan çok sevindik. Hakikaten çok güzel bir şey. Serbest piyasada fındık fiyatlarının TMO'nun fiyatının altında olması gayet normal. Çünkü adamlar zaten fırsat kolluyorlar. Tüccar demek fırsatçı demek. TMO'nun 50 randımının üzerindeki fındıklara 1 lira fazla vereceği söyleniyor. İnşallah öyledir. Öyle olursa fena sayılmaz.” diye konuştu.

SERBEST PİYASA ÇOK DAHA KÖTÜ

Önceden randevu alarak TMO’ya yeni sezonun fındık mahsulünü getiren Abdullah Özcan, “Fındığı topladık, kuruttuk ve emek verdik, bu sene yağmur nedeniyle zorluklar çektik. İnşallah hayırlısı olur. Şuanda serbest piyasa göre burada fiyatlar daha iyi. Dışarıda fiyatlar şuan 24 buçuk lira civarında. İnşallah hayırlısıyla veririz. Çok şükür memnunuz. Ben bugün 12 çuval fındık getirdim” dedi.

İLK KEZ GETİRDİM

Cemal Gündoğdu isimli fındık üreticisi, “Buraya getirmenin sebebi fiyatları daha güzel olduğu için. Emeğimizin karşılığını daha güzel alıyoruz. Serbest piyasada fiyatlar eşit gibi. Ben de emeğimizin karşılığını almak için buraya getirdik. Ben bu yıl TMO’ya ilk defa fındık veriyorum, inşallah memnun olurum” diye konuştu.

TMO OLMASIYDI 20 LİRANIN ALTINDA OLACAKTI
Mehmet Kokrmaz da fındık hasadını sorunsuz bir şekilde tamamladıklarını ve fındıklarını TMO’ya getirdiklerini belirterek, “Allah’a şükürler olsun hasadımızı toplamayı nasip etti. Kurutup bugün de TMO’ya getirdik. Allah devletimizden razı olsun, devletimiz fiyatları belirlememiş olsaydı serbest piyasada fındık fiyatları daha da düşük olacaktı. Devletimiz müdahale etmemiş olsaydı belki de bugün ürün 20 liranın altına düşecekti” ifadelerine yer verdi. Kaan Özel, Ajanslar

TMO KRİTERLERİNE UYALIM

Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO'nun alım yaptığı depoyu ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Soydan, Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde TMO'nun alım merkezlerinde üreticiden fındık alındığını belirtti. Merkezlerde günlük 75 tona kadar alım yapılabileceğini ifade eden Soydan, bu durumun üreticilerin taleplerine göre değişebileceğini aktardı.

Soydan, devlet kanalıyla TMO'nun fındık piyasasında olmasının önemine işaret ederek, "Şu anda serbest piyasada oluşan fiyatlar TMO'nun fiyatlarının altında seyrediyor. Serbest piyasada 50 randımanlı fındığın kilogramı 24 lira seviyelerinden işlem görüyor." dedi.

Üreticilere, fındıklarını TMO'nun alım kriterlerine uygun şekilde hazırlayıp getirmeleri çağrısında bulunan Soydan, "Üreticimiz fındığını yeteri kadar kurutmalı, içerisindeki çürükleri mutlaka ayıklamalı." ifadesini kullandı.

Kriterlere uygun şekilde getirilen fındığın randımanının daha yüksek çıkabildiğine dikkati çeken Soydan, artan her randımanın üreticiye daha fazla kazanç sağladığını kaydetti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO Genel Müdürü Güldal: TMO FİYATININ ALTINDA FINDIK SATMAYIN  Önceki Haber

TMO Genel Müdürü Güldal: TMO FİYATININ...

BOL FINDIK İHRAÇ EDECEĞİZ ÇOK DÖVİZ KAZANACAĞIZSonraki Haber

BOL FINDIK İHRAÇ EDECEĞİZ ÇOK DÖVİZ KAZA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar