Ordu
DOLAR9.6093
EURO11.1936
ALTIN552.26

İZNİ YOK AĞAÇ KESİMİ SUÇ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İZNİ YOK AĞAÇ KESİMİ SUÇ!
Abone ol
Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket lehine ağaç kesimi yapılmasına tepki büyüyor. Başta ORÇEV olmak üzere bir dizi sivil toplum örgütü ortak açıklama yaparak suç olan ağaç kesiminin durdurulmasını istedi.   

Ünye Orman İşletme Müdürlüğü'nün şirket lehine ağaç kesim ihalesinin usulsüz olduğunu iddia eden Ordu Çevre Derneği, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu,  parti, sendika, dernek temsilcileri ve yöre halkıyla birlikte ağaç kesimini protesto basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına çeşitli sivil toplum örgütleriyle siyası partiler de katılarak destek verdi.

 

Basın açıklamasını okuyan Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül şunları kaydetti: "Buraya 11 Mart’ta da geldik. Şirketin lehine usulsüz ihale ve ağaç kesimini protesto ettik. Ağaç kesimi durdurulmuştu ancak 29 Mart 2021 Pazartesi yeniden kesime başladılar. Buraya gelerek kesimin durdurulması için çağrımızı yinelemeye geldik.

 

 

TEHDİT DEVAM EDİYOR

Toprağımıza, suyumuza; ormanımıza sahip çıkmak için buradayız. Burada hem ekolojik denge yok ediliyor; iklim değişikliğini tetikliyor hem de halkın ürününe, sağlığına tehdit büyütülüyor. Halk topraklarından koparılmak isteniyor. Ne yazık ki, yerel ve genel yöneticiler buna olanak tanıyor. Maden ve enerji yasaları şirketlerin lehine sürekli yenileniyor. Buna rağmen, yasalardaki bir iki olumlu maddeler ve yönergeler görmezlikten geliniyor.

ÇALIŞMA SÜRESİ BİTTİ-KESİM USULSÜZ

Sürekli vurguluyoruz: Şu an şirketin çalışma süresi bitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzleme ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden gelen 18.02.2021 tarih ve 314345 sayılı yazıda “Geçici Faaliyet Belgesini” 27.01.2021 tarihinde bittiğini belirtirken yeni belgenin verildiği yazmamaktadır. Yani şu anki çalışma alanında da çalışma izni yoktur.

Bu gerçekler yanında alanı genişletmek için başlatılan ÇED sürecinin tamamlanmadığı bilinmesine rağmen ağaçların işaretlenmesi, kesim için ihale edilmesi yasalara ve yönetmeliklere göre suçtur. İhale geçersizdir. Ordu Çevre Derneği olarak Ünye Orman İşletme Müdürlüğü’nden istediğimiz bilgi 15.03.2021 tarih ve 628366 sayılı yanıtla geldi. Bu yazıda ihale yapmayı ve ağaç kesmeyi Altıntepe Maden Şirketi’nin 11.02.2013 tarih ve 2872 karar nolu “ ÇED Olumlu” kararı gereği olduğunu belirtilmektedir.

İşte bu yazı, Ünye Orman İşleme Müdürlüğü’nün kendi kendine suçunu itirafıdır. Altıntepe Maden Şirketi’nin 2013 yılında aldığı ÇED Olumlu kararının çalışma süresinin bittiği yine derneğimizin ÇED İzleme Denetleme Genel Müdürlüğü’ne yönelttiği sorulara aldığı yanıtta belirtilmiştir. İlgili yazıda “Geçici Faaliyet Belgesini” 27.01.2021 tarihinde bittiğini belirtmektedir.

 

SUÇ İŞLİYORLAR

 

"Şimdi soruyoruz: Süresi bitmiş ÇED olumlu kararı dayanak yapılarak ağaçlar kesilebilir mi? Kesilirse bu suç olmaz mı? Yine 2014 tarihli ÇED yönetmeliğin 6. maddesinde şunlar yazılı: “Bu Yönetmeliğe tabi projeler için "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararı veya "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez. Ancak bu durum söz konusu teşvik, onay, izin ve ruhsat süreçlerine başvurulmasına engel teşkil etmez.

Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır. Yasa ve yönetmeliler göre, Orman İşletme Müdürlüğü usulsüz, yasal olmayan ihale ile suç işlemektedir. Birlikteliğimiz ve mücadelemiz sürecek Yaşadığımız gerçeklikler, hem hukuksal hem de fiili mücadelemizin sürdürülmesi gerektiğidir.” ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’NUN KIRMIZI ÇİZGİLERİ ÇİZİLDİÖnceki Haber

ORDU’NUN KIRMIZI ÇİZGİLERİ ÇİZİLDİ

DEMİRKÖY ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YENİ ORMAN YOLU YAPTIRILACAKTIRSonraki Haber

DEMİRKÖY ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ TARAFIN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar