Ordu
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22
reader

KADIN GİRİŞİMCİLER HARİKALAR ÇIKARIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KADIN GİRİŞİMCİLER HARİKALAR ÇIKARIYOR
Abone ol
Vali Tuncay Sonel, Ordu genelinde son 1,5 yılda kurulan 14 Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinden birisi olan Perşembe Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından işletilen meyve, sebze işleme ve kurutma tesisini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile ABC Deterjan Ticaret A.Ş. işbirliği ile uygulanan Yerli Yerinde Taflan Projesi kapsamında Perşembe ilçemizin Babalı mahallesinde kurulan ve Perşembe Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından işletilen meyve işleme, kurutma ve paketleme tesisinde yapılan üretim hakkında Kooperatif Başkan Yardımcısı Esin Baş ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Akbaş’tan bilgi alan Vali Tuncay Sonel, Ordu’nun doğal ortamında yetişen elma, armut, hurma, kivi, gibi meyvelerin tesiste kurutularak, satışa sunulmasından mutlu olduğunu dile getirdi.

KOOPERATİFLEŞME KALKINMA GETİRİR

Ordu Valiliğinin, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kaymakamlıkların ve belediyelerin desteği ile üreten kadınların emeklerini değerlendirmek için kooperatifleşme çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Vali Tuncay Sonel, “Bugün, bu tesisimizde gördük ki, çok doğru bir iş yapmışız. Bu tesiste, Karadeniz’in çalışkan ve üretken kadınlarının azmini ve inancını gördük. Bahçelerimizde yetişen ve tüketilmediği için çoğu kez çürümeye terk edilen elma, armut, hurma, kivi gibi meyvelerin bu tesiste kurulmak veya pekmez, marmelat, reçel yapılmak suretiyle değerlendirildiğini görmekten dolayı çok mutlu oldum. Kendilerine her türlü desteği verdik vermeye de devam edeceğiz. Onlar yeter ki üretsinler. Gelişme, kalkınma ancak üretmekle olur. Hep birlikte üreteceğiz. Ürettiklerimizi satacağız. Böylece hem kendi ekonomimize, hem şehrin ekonomisine, hem de ülkemizin ekonomisine değer katacağız, katkıda bulunacağız. Gayretlerinden dolayı Perşembe Kadın Kooperatifimizin ortaklarını, üyelerini canı-ı gönülden kutluyorum. Onlara destek olan Perşembe Kaymakamımızı, Belediye Başkanımızı, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün değerli yöneticilerine de teşekkür ediyorum” dedi.

MEYVELER ZİYAN OLMAKTAN KURTULDU  

Kooperatif üyesi kadın girişimci Esin Baş ve Gönül Akbaş da tesisin kurulma amacından ve yapılan işlemlerden bahsettiler. Kadın girişimci Esin Baş, “Perşembe Üretici Kadınlar Derneği olarak başladığımız bu yolda, Perşembe Üretme İşletme Kadın Kooperatifi olarak devam ediyoruz. 7 ortak ve 50 kadın üyemiz var. Kadınlarla birlikte çok güzel işler yapıyoruz, bütün meyve ve sebze aklınıza gelebilecek bütün ürünleri burada kurutabiliyoruz, işleyebiliyoruz. Çok güzel meyve kuruları yapabiliyoruz. Günlük bir ton kurutma kapasitemiz var. Burada ürünlerinizi bize getirebilirsiniz. Meyve kurutturmak isteyenler buradan faydalanabilirler. Bizden de ürün temini yapabilirler. Herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Tesiste hiçbir meyvenin atılmadığını ifade eden Kadın Girişimci Gönül Akbaş ise, “Hurma, kivi, ısırgan aklınıza ne geliyorsa bütün meyve ve sebzeleri kurutuyoruz. Biz sadece manevi destek istiyoruz. Yanımızda olsunlar istiyoruz. İnşallah bunu da başaracağız” diyerek, sözlerini noktaladı. ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KORGAN’DA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜÖnceki Haber

KORGAN’DA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

ÖĞRETMEN TORPİLE GÖRE DEĞİL LİYAKATA GÖRE ATANMALISonraki Haber

ÖĞRETMEN TORPİLE GÖRE DEĞİL LİYAKATA GÖR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar