Ordu
DOLAR18.811
EURO20.4872
ALTIN1164.9

KARADENİZ ÇEVRE TEHDİDİ YAŞIYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KARADENİZ ÇEVRE TEHDİDİ YAŞIYOR!
Abone ol
Marmara Denizini kilitleyen deniz salyası Ordu‘da da görüldü. Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, kirlilik sebebiyle Karadeniz’in de tehlike altında olduğunu söyledi. Fatsa’da ise siyanür kullanılarak altın çıkaran madene karşı başlatılan çıplak ayakla kitap okuma eylemi 200. günüde yoğun katılımla yapıldı.

Dağlarında Maden Denizinde Kirlilik Hayatımızı Tehdit Ediyor 

 

KARADENİZ’İ FOSEPTİK ÇUKURU OLMAKTAN ÇIKARMAMIZ LAZIM

 

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ProfDrMehmet Aydın, Marmara’yı tehdit eden deniz salyası vakasından Karadeniz için dersler çıkarılması gerektiğini söyledi.  

 

KARADENİZ’DE HAMSİ-İSTAVRİT AVI AŞIRI OLMAMALI  

Ordu Olay’a konuşan Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ProfDrMehmet Aydın, “Deniz salyası Karadeniz’de olmayan bir şey değil. Var olan bir şey. Bu bir mikro organizma. Hamsi yavrusunun, istavrit yavrusunun gıdası. Sen aşırı avlanıp hamsi-istavrit dengesini bozarsan bu patlar.” dedi.      

KARADENİZ’DEKİ BELEDİYELERİN ARITMA SİSTEMİ YOK

Bizim Karadeniz’i fosseptik çukuru olarak kullanmaktan vazgeçmemiz lazım diyen Prof. Dr. Aydın, “ Karadeniz kıyısındaki hiçbir belediyenin doğru dürüst arıtması yok. Hiç birinin yok. Taa Tokat’ın pisliği Karadeniz’e geliyor. Böyle bir şey alabilir mi. Olması gereken biyolojik arıtmadır. Bu yapılmalıdır.” diye konuştu.

 

FINDIK VE ÇAYDA GÜBRELEME YANLIŞ VE HATALI YAPILIYOR 

Fındık ve çayda da yanlış ve yoğun gübreleme yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, “İşin aslı azot ve fosfor bu mikro organizmaları artırıyor.  Biz ne yapıyoruz avuç avuç gübre atıyoruz. Böyle olmamalı. Böyle yaparsan her yeri deniz salyası sarar. Bize ekolojik dengeyi bozmayan bir sistem lazım.” şeklinde konuştu.

   

ÇIPLAK AYAKLA KİTAP OKUMA EYLEMİ 200. GÜNÜNDE

 

Fatsa’da siyanür ile altın çıkarılmasına tepki için başlatılan çıplak ayakla kitap okuma eyleminin 200. günü yapıldı.

 

 

HEM MEYDANDA HEM FACEBOOOK’TA EYLEM

 

 

Fatsa’da siyanür ile altın çıkarılmasına tepki için çıplak ayakla  kitap okuma eylemi başlatan Onur Güngör’ün eylemi 200. gününde sürdü. Eylemin 200 günü ulaşması sebebiyle ilgi biraz daha yoğun oldu. Fatsa Cumhuriyet Meydanına saat 17:15’te gelenler siyanür kullanarak altın çıkarılmasına tepki olarak çıplak ayakla kitap okudu.

 

 

BU KEZ BİRİLERİNİN BEKLENTİSİ OLMADI

 

 

Alana gelemeyenler ise bulundukları yerden kitap okuyarak eyleme katıldı. Sosyal medya hesaplarından da bu durumu gösteren paylaşım yaptı. Onur Güngör ise, “ Birilerinin beklentisi ‘biraz bağırıp çağırırlar giderler biz de işimize devam ederiz’ şeklindeydi. Bu sefer böyle olmadı. İnsanlar 200 gündür her gün meydana geldiler.” dedi. 

 

YALIKÖY’DE DENİZ SALYASI GÖRÜLDÜ!

Marmara’yı tehdit eden ve Türkiye’nin en önemli gündem konularından biri halene gelen deniz salyası Ordu’da de görüldü. Fatsa’nın Yalıköy kıyılarında görülen deniz salyası tabakası başta balıkçılar olmak üzere insanlarda endişeye neden oldu. Yalıköylüler denizde bilimsel araştırma yapılmasını istedi.             

               

Haber: Muharrem Göç


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
1638 MASALIN BULUNDUĞU KİTAP ÇIKTI  Önceki Haber

1638 MASALIN BULUNDUĞU KİTAP ÇIKTI  

GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN GÜVENLİK PERSONELİ KIYAFETİ SATIN ALINACAKTIRSonraki Haber

GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar