Ordu
DOLAR13.3273
EURO15.1055
ALTIN765.03

KARADENİZ İÇİN ACİL EYLEM ŞART 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KARADENİZ İÇİN ACİL EYLEM ŞART 
Abone ol
Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, plansız avcılık ve kirlilik sebebiyle Karadeniz’in her geçen gün kötüye gittiğini belirterek acil önlem alınmasının şart olduğunu söyledi.

KARADENİZ KÖTÜYE GİDİYOR

Prof. Dr.  Aydın, şu açıklamayı yaptı: “Karadeniz Balıkçılığı her geçen gün kötüye gidiyor. Biz 40-50 TL’ye hamsi yemek durumunda kalıyorsak bir şeyler kötü gidiyor demektir. Bu bunun göstergesidir. Bu yeterince balık yok demektir. Her gecen gün stoklarımız çöküyor. Sadece hamsi de değil istavritte de palamutta da mezgitte de durum böyle. Bu gidişe bir duru demediğimiz müddetçe de çöküş devam edecek.

ANA SIKINTI BALIK FABRİKALARI 

Karadeniz’deki ana sıkıntımız Ukrayna’da Abhazya’da bildiğimiz kibrit çöpü büyüklüğündeki balıkları balık unu balık yağı yapmamızdır. Bu fabrikaları bizim Türkler işletmektedir. Karadeniz’deki lokomotif hamsidir. O olmadığı zaman Karadeniz çöker. Çünkü hamsi diğer balıkların da yemidir. Siz kibrit çöpü büyüklüğündeki hamsiyi balık unu balak yağı yaparsanız Karadeniz’de hamsi nasıl olur. 

DÖKME BALIK AVCLIĞI BİTMELİ

İkinci ana sıkımız ise dökme balık avcılığıdır. Evet bir boy yasağı var tezgaha çıkan balıkta meşale hamsi 9 santimin altında olmayacak diye. Ama dökme balıkta öyle bir şart yok. Çaça da hamsi gibi bir yem balağıdır. Bunda da hamsideki sorun vardır. Evet kültür balıkçılığı önemli ancak artık bunun yemi için bizim başka çözüm yolları bulmamız gerekiyor. Karadeniz’deki talan zihniyetinin bitmesi gerekiyor.

BALIK DEĞİL İFLASLAR GELECEK

Bunlar yapılmadığı sürece Karadeniz’e balık gelmez. Yok şöyle hamsi olacak böyle palamut olacak bunlar hep yalandır. Bundan sonra gelecek olan iflaslardır. Bütün büyük balıkçılar tamamen teknelerini satma eğilimine gireceklerdir. Sorunu sadece hamsi de de değildir. Biz 13 milimetre ağ açıklığı ile mezgit avlıyoruz. Bu hamsi büyüklüğünde mezgit demektir. Burada herkes suçlu herkes katliam yapıyor.

KARADENİZ’İ ÇÖPLÜK GÖRMEYELİM 

Kirlilik de çök önemli. Karadeniz kapalı bir deniz. Karadeniz’deki tüm iller tüm ilçeler hatta içteki Tokat gibi Gümüşhane gibi illerin pisliği denize geliyor. Karadeniz’i çöplük olarak görmekten vaz geçmeliyiz. Kesinlikle arıtma sistemleri kurulmalı. Marmara’da müsilaj örneğini gördük. Karadeniz’in de bir taşıma kapasitesi var ve bu doldu. Artık ne olur Karadeniz’i çöplük olarak görmekten vazgeçelim.”   Yasin Çanakçı 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ATIKTAN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİÖnceki Haber

ATIKTAN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kaya tuzu ve solüsyon satın alınacaktırSonraki Haber

Kaya tuzu ve solüsyon satın alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar