Ordu
DOLAR15.5675
EURO16.2422
ALTIN900.53
reader

KARADENİZ SİYASETİNE SAMSUN-SARP ÇAĞRISI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KARADENİZ SİYASETİNE SAMSUN-SARP ÇAĞRISI
Abone ol
Doğru Parti Ordu İl Başkanı Ercan Gündüz, Karadeniz Bölgesi siyasetçilerine Samsun-Sarp Demiryolu için iş ve güç birliği yapma çağrısında bulundu.  

Doğru Parti Ordu İl Başkanı Gündüz, şu açıklamayı yaptı: “Karadeniz Bölgesi'nde Samsun'dan başlayıp, Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda sona eren, 540 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde yer alan limanlar, havaalanları ve birçok yerleşim birimine ulaşım sağlayan Karadeniz sahil yoluna paralel Samsun-Sarp demiryolu projesinin bölgeye ekonomik, turizm, istihdam ve stratejik açıdan büyük avantajlar kazandıracağı muhakkaktır. Bu düşünceden hareketle; Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Artvin gibi illerin sanayi odası temsilcilerinden oluşan Karadeniz Kent Konseyleri Birliği, 2017 yılında Ordu’da yapılan toplantısında “Bölgenin Ticaret ve lojistik üs merkezi konumunu, ancak limanlara ulaşımın demiryolu üzerinden sağlanması ile kazanacağı anlayışı doğrultusunda bölge için tarihi öneme haiz ‘Samsun’dan Sarp’a kadar uzanan Demiryolu Projesi’ni gündeme taşıyacaklarını ve hayata geçirmek için gayret göstereceklerini karar altına almıştır.

 

 

NEDEN İPTAL ETTİNİZ NEDEN YENİSİNİ YAPMIYORSUNUZ

Son 20 yıldır ülkemiz yönetimindeki AKP ihale tarihi olarak belirttiği 25 Aralık 2019’da Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesinin ilk bölümü olan Samsun-Ordu Hızlı Tren Yolu proje ihalesini iptal etti. Oysa; yolcu ve yük taşımacılığı açısından bölgede yapılması beklenen önemli bir projedir. Aradan geçen bunca zamana karşın Samsun-Ordu Demiryolu Proje İhalesi yapılmadığı gibi ne zaman yapılacağı hakkında da net bir bilgi bulunmamaktadır. Samsun-Ordu Demiryolu Hattı’nın proje ihalesinin tekrar ne zaman yapılacağının belirsizliği tüm sivil toplum kuruluşları ve bölge insanları açısından anlaşılması zor bir durum haline gelmiştir.

 

SAMSUN-SARP’IN OLMAMASI HAYAL KIRIKLIĞI 

AKP temsilcileri ve ilgili Bakanın bizzat verdiği sözler doğrultusunda Gerçekleştirilmesi beklenen Samsun-Sarp demiryolu projesi Ağustos 2021 de geri plana alınmış ve önceliğin Trabzon -Erzincan demiryolu hattına verilmesi ile bölge insanında hayal kırıklığına sebep olmuştur. Söz konusu güzergahta yer alan tüm illerin TSO temsilcileri ve bağlı bulundukları TOBB temsilcilerinin bu projeyi uygulamaya almakta hem fikir olmalarına rağmen henüz uygulamaya yönelik bir planlama mevcut değildir. Sosyal ve ekonomik anlamda bölge katma değerine sağlayacağı olumlu etkisi nedeniyle ilgili kurumlarca yapılacak planlama çerçevesinde hayata geçirilmesi ve kamuoyundaki bu belirsizliğin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

 

SAMSUN-SARP İÇİN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI 

Samsun’dan Artvin’e kadar sahil üzerinde yer alan tüm şehir ve ilçelerimiz bugün Karayolu ile sağladığı ulaşım hizmetlerinden özellikle yük taşımacılığının demiryolu üzerinden yapılmasının ekonomik olacağı gerçeğinden hareketle mensubu olduğum Doğru Parti adına partiler üstü bir anlayış çerçevesinde tüm bu illerdeki siyasi partileri, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasını birlikteliğe davet ediyorum. Bilinmeli ki, sosyal ve ekonomik faaliyetler de ülkemize yapılacak katma değer, gücünü demiryollarından alır.” ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“ÖZEL”LİKLE DEĞERLİYİZ”Önceki Haber

“ÖZEL”LİKLE DEĞERLİYİZ”

EN FAYDALISI EN RASYONELİ EN OLABİLİRİ SAMSUN SARP’TIR  Sonraki Haber

EN FAYDALISI EN RASYONELİ EN OLABİLİRİ S...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar